Hatay

Yerel Haber
14 Ekim 2017 - 12:16

Suriyeli Sığınmacıların Türkiye'ye Dönüşleri Sürüyor

Ramazan ve Kurban bayramları için Hatay üzerinden ülkelerine giden Suriyeli ailelerin Türkiye'ye girişleri devam ediyorİdlib kırsalından gelen Samo: "Ben oradayken Türk askeri bölgeye geldi. Bizler çok memnun olduk. Onları çok iyi karşıladık. Türk askeri eminim çok iyi işler çıkaracak"

HATAY (AA) - Ramazan ve Kurban bayramları için Hatay üzerinden ülkelerine giden Suriyeli ailelerin Türkiye'ye dönüşleri sürüyor.

Cilvegözü Sınır Kapısı'na gelen Suriyeliler, kimlik kontrolü yapılıp ve gümrük işlemleri tamamlandıktan sonra Türkiye'ye giriş yapıyor.

Burada kendilerinin bekleyen yakınlarıyla buluşan sığınmacılar, hasret gideriyor.

Suriyeliler daha sonra çeşitli araçlarla kent merkezine veya ikamet ettikleri illere gidiyor.

Halep'in güvenli bölgelerinden gelen ailesini karşılayan Suriyeli Cuma Hemmadi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocuklarına kavuşmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Birkaç aydır ailesinden ayrı olduğunu aktaran Hemmadi," Eşim ve çocuklarım doğup büyüdükleri yer olan Halep'e hasret gidermek için gitmişlerdi. Ben de burada yaşamımı sürdürmeye çalıştım. Şimdi onlara kavuştum, çok mutluyum" dedi.

İdlib kırsalından Türkiye'ye dönen 38 yaşındaki Firdevs Samo da Türk askerinin İdlib'e intikalini memnuniyetle karşıladığını dile getirdi.

Türk askerinin coşkuyla karşılandığını vurgulayan Samo, şunları kaydetti:

"Yaklaşık 4 ay önce geçiş yaptığım Suriye'den dönüş yaptığım için mutluyum. Eşimi, çocuklarımı çok özledim. Onlara kavuşmanın heyecanı ve mutluluğu içerisindeyim. Ben oradayken Türk askeri bölgeye geldi. Bizler çok memnun olduk. Onları çok iyi karşıladık. Türk askeri eminim çok iyi işler çıkaracak. Allah onlardan razı olsun. İnşallah bölgede en kısa zamanda çatışmalar biter."

HatayYerel Seçim Sonuçları

Hatay Hava Durumu

9°CŞİMDİSALI
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.