Sürmenaj nedir? Sürmenajla nasıl başa çıkılır?

Sürmenaj nedir? Sürmenajla nasıl başa çıkılır?

Sürmenajı tarif etmekle başlayalım. Çok çalışan insanlarda, özellikle de erkeklerde görülen bir çeşit zihin yorgunluğu olarak sürmenajı tarif edebiliriz. Ancak sadece iş hayatında karşımıza çıkmamakta. Sürmenaj, ders çalışması gereken, çok fazla ödev yapan lise ve üniversite öğrencileri ile özellikle hesap işleriyle uğraşanlarda da daha sık görülüyor. Özet olarak sinir zayıflaması da denilebilir.

Sürmenajlı kişilerde dikkat dağınıklığı, isteksizlik, bedensel yorgunluk gibi şikayetler söz konusudur. Konuşmak ya da kitap okumak dahi kişilere oldukça zor gelir bu anlarda. Uyuyamamaktan şikayet ederler ve sık sık baş ağrısı çekerler. Unutkanlık, dalgınlık ya da karamsarlık gözlemlenebilir.

Meydana geliş sebebi henüz tam bilinmemektedir ve bununla ilgili çeşitli fikirler ileri sürülmektedir. Bunlardan ön plana çıkanı beyindeki sinirsel hücrelerinin biyokimyasallardan eksik kalmasıdır. Sürmenajlı kişilerin dalgın olmaları, konuşurken kelime bulmakta zorlanmaları ya da okudukları herhangi bir yazıyı takip edemediklerini belirtmeleri şaşırtıcı olmayan, olağan belirtilerdir.

Peki sürmenajla nasıl başa çıkılır? Sürmenajlı kişilerin derhal onları fiziksel ya da zihinsel olarak meşgul eden şeylerden uzaklaşması gerekmektedir. Deniz kıyısında, sakin, huzurlu bir bölgede yapılacak olan tatil onların stresini azaltır ve kafalarının boşalmasına yardımcı olur. Özellikle yaş grubu olarak 20 ile 40 yaşları arasındaki insanlarda iş verimliliğini, hayat başarısını önemli ölçüde etkiler. Eğer yönetici pozisyonundaysanız şayet ve doğru ve hızlı kararlar almanız gerekiyorsa sürmenajlı durum sizi olumsuz yönde etkilemektedir. Sürmenajla bir daha karşılaşılmaması için strese sokan unsurlar kaldırılmalı ya da kontrol altında tutulmalıdır. Doğru beslenmek ve bol bol C ile E vitaminleri tüketmek de önemli ölçüde iyi gelmektedir.

Bu makaleye ifade bırak