08.09.2012 02:30 | Son Güncelleme:
GÖKÇER TAHİNCİOĞLU Ankara

Susurluk’ta korkuldu Afyon’da patladı

Afyonkarahisar’da 25 askerin şehit olduğu patlamanın ardından dikkatler, başlatılan adli ve idari soruşturmalara çevrildi

Görgü tanığı bulunmamasına rağmen, ilk belirlemeler sonunda, olayın kaza olduğu yönünde görüş bildiren askeri uzmanlar, patladığı öne sürülen bombaların da 1936 yapımı, ABD’nin verdiği el bombaları değil, Alman yapımı, bir bölümü üzerinde fünye bulunan el bombaları olabileceği ihtimalini değerlendiriyor.
Askeri savcılığın ve idari soruşturma kapsamında görevlendirilen teftiş uzmanlarının belirlemeleri sonunda, ilk aşamada, sıralı komutanlardan bazılarının görevden alınabileceği, bilirkişi incelemesi ve yönergelere uygunluk denetiminin ardından da bu isimler hakkında dava açılabileceği kaydedildi.
Yaralı askerlerle, halen kışlada bulunan bazı askerlerin, “Aralıksız çalışıyorduk, sabahtan başlamıştık” ifadeleri, kışlada, denetim için hazırlık yapıldığı ve tüm askerlerin çalıştırıldığı ihtimalini akla getirdi.
Depoya istiflenen bombaların gönderildiği Susurluk 44. Mühimmat Bölük Komutanlığı’nın, depolarının büyük ölçüde kent merkezinde kalması nedeniyle lağvedildiği, mühimmatın bu nedenle Afyon’a getirildiği ancak korkulan patlamanın Afyon’da yaşandığı da açığa çıktı.
Olayın kaza sonucu meydana geldiğinin net biçimde saptanması durumunda, 25 asker, “görev şehidi” sayılacak. Nakdi tazminatın ödeceği askerler, yakınlarının işe yerleştirilmesi gibi olanaklardan ve sadece terör şehitlerine ödenen bazı tazminatlardan yararlanamayacak.    

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0