10.08.2017 02:30 | Son Güncelleme:
İSTANBUL DHA

Sütlüce Parkı’na Manas Heykeli

İstanbul’da Sütlüce Parkı’na dikilen Manas Heykeli, Kırgızistan Başbakanı Soroonbay Ceenbekov ile Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un katıldığı törenle açıldı.

İstanbul Valisi Vasip Şahin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da katıldığı açılış töreninde konuşan Kurtulmuş, Bişkek’te de Fatih Sultan Mehmet Han’ın heykelinin yapılacak olması yeni köprülerin kurulacak olmasına vesile olacaktır” dedi. 
Kırgızistan Başbakanı Soroonbay Ceenbekov da konuşmasında “Bu olay iki ülke arasında yeni bir sayfanın açılmasını ifade ediyor. İki halkın dostluğunu pekiştiren Manas Babamızın heykelinin yapılması bizim için çok değerli. Bu bizim tarihimizin bir olduğunu belirtiyor. Heykelin yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
‘Halt etmişler’
Kurtulmuş, törenin ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Alman Focus dergisine yaptığı açıklamalarının sorulması üzerine Kurtulmuş şunları söyledi: “Halt etmişler çok açık söylüyorum. Berlin, Viyana, New York, Londra ne kadar güvenli ise İstanbul, İzmir, Antalya o kadar güvenlidir. Türkiye’nin bütün şehirleri, dünyanın diğer şehirleri kadar güvenlidir. Bunu kim söylemişse halt etmiş. Ama insanın ağırına giden; birileri Türkiye’ye karşı algı operasyonu yapıp, bu negatif operasyonu sürdürürken maalesef Türkiye’de ana muhalefet partisi başkanın bu algı operasyonunu yapanların değirmenine su taşımasıdır. Bu kabul edilebilir bir şey değildir. Türkiye’ye karşı bir haksızlıktır.” 
“İçeride hükümeti yerden yere vurur eleştirirsin ama Türkiye’yi eleştirmeye, Türkiye’nin ayağına çelme takmaya, Türkiye’ye karşı bir takım algı operasyonlarına destek olacak sözler söylemezsin” diyen Kurtulmuş, Kılıçdaroğlu’ndan bu sözlerine açıklık getirmesini talep ettiklerini söyledi.
Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi’nin yenilenme projesinin detaylarıyla ilgili soruya da “Detaylı çalışmalarımız neredeyse bitmek üzere. Şu aşamada projeyle ilgili bir şey söylemek noktasında değiliz” dedi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0