Suudi Arabistan'da yaşanan kahvaltı krizi neden önemli?

Suudi Arabistan sıklıkla yasaklarla gündeme geliyor. Dünyanın birçok bölgesinde normal olan bir davranış, Suudi Arabistan'da yasak olabiliyor. İşte son olay: Mısırlı bir adam, Suudi bir kadınla kahvaltı yaptı, hatta bunu videoya çekti. Ve derhal gözaltına alındı. Konuya hangi açıdan bakmak lazım peki?

Suudi Arabistan'da yaşanan kahvaltı krizi neden önemli?

Gözaltına alındıkları duyuruldu

Gözaltına alındıkları duyuruldu

Adı açıklanmayan Mısırlı adam, videoya çektiği görüntüleri Twitter'da yayınladı.

Pazar günü Twitter'ı sallayan olayda "Böyle şey mi olur?"lar havada uçuştu. Olay öylesine büyüdü ki Suudi yetkililer ve bakanlık devreye girdi. Ve beklenen oldu, adam ile kadın gözaltına alındı.

Birlikte kahvaltı ediyorlar

Birlikte kahvaltı ediyorlar

Videoda ne var? Kahvaltı yapan bir kadın ile yine kahvaltı yapan bir adam var. Türkiye'den, Rusya'dan, Çin'den, neredeyse Suudi Arabistan dışında nereden bakarsak bakalım son derece normal, son derece olabilecek bir görüntü.

Ancak gelin görün ki bu görüntü Suudi Arabistan'da kabul edilebilir değil, yasak, yapılamaz...

Özgürlük alanları kısıtlı

Özgürlük alanları kısıtlı

Peki neden? Çünkü ülkedeki restoran ve kafelerde tek başına olan kadınların erkeklerle birlikte oturması yasak.

Ülkedeki kadınlar da yanlarında babaları, oğulları, kocaları, erkek kardeşleri kısaca bir erkek olmadan o kadar da özgür hareket edemiyorlar. Bu kuralı Suudi Arabistan dışından yorumlamak oldukça eksik kaçıyor.

Riske girmişler

Riske girmişler

İşin siyasi kısmına değil, farklı boyutlarına odaklanmalıyız. Üzerinde durmamız gereken nokta, Suudi Arabistan'da bazı kadınların bazı erkeklerle birlikte kahvaltı yapmak istemesi mesela...

Yasak olmasına rağmen bu olay yaşandı. Tepki çekti ve harekete geçildi.  

Kırmızı çizgiyi aşınca işler değişiyor

Kırmızı çizgiyi aşınca işler değişiyor

Sonuçta bir kural konuluyorsa, kırmızı çizgiyi aşmadığınız takdirde hiçbir sorun yok. Çizgiyi aşarsanız evet, başınıza gelecek olanları da kabul etmiş oluyorsunuz otomatik olarak.

Ancak şunu da ıskalamamamız gerekiyor, çok değil bu yılın başında kadınlar ilk defa erkeklerle stadyumda maç izlediler. Nisan ayında da kadınlarla erkeklerin sinema salonlarında yan yana film izleyebildiklerini okuduk.

Kadınların otomobil fuarına katılmasının önündeki engel de kaldırıldığı açıklanmıştı...

Çok fazla gelişme yaşanıyor

Çok fazla gelişme yaşanıyor

Yani son zamanlarda Suudi Arabistan'da çok fazla gelişme yaşandığı ortada. Özellikle de kadınların sosyal hayatta daha görünür oldukları, en azından bu yönde adımlar atıldığını söyleyebiliriz.

Dolayısıyla yaşanan son gelişme de beraberinde farklı düşüncelerin talep edilmesine yol açabilir. Bunu da elbette bekleyip görmek en doğrusu.

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

 

Bu makaleye ifade bırak