12.10.2018 20:28 | Son Güncelleme:
AA

Suudi Arabistan'dan Kaşıkçı açıklaması

Suudi Arabistan, Türkiye'nin, gazeteci Cemal Kaşıkçı  olayının aydınlatılması amacıyla oluşturulacak ortak çalışma grubunun kurulması  yönündeki talebi olumlu yanıtlamasını memnuniyetle karşıladı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı'nın üst düzey bir yetkiliye  dayandırarak yayımladığı yazılı açıklamada, "Kardeş Türkiye Cumhurbaşkanlığı'nın,  Cemal Kaşıkçı olayını aydınlatması için iki ülkenin uzmanlarından oluşacak ortak  grubun kurulması yönünde Suudi Arabistan tarafından sunulan teklifi olumlu  karşılamasından memnuniyet duyduk." denildi.

Söz konusu olumlu adımın takdir edildiği açıklamada, "Ortak çalışma  grubunun yeteneğine ve üstleneceği görevi iş birliği içinde en iyi şekilde yerine  getireceğine güvenimiz tamdır." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, Suudi Arabistan'ın nerede olursa olsun  vatandaşlarının hayat ve güvenliklerine son derece önem verdiğine dikkat çekildi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kaşıkçı'nın kaybolması  soruşturmasına ilişkin dün AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Türkiye ve Suudi  Arabistan arasındaki iş birliği çerçevesinde ve Suudi Arabistan'ın teklifi  üzerine, Suudlu gazeteci Cemal Kaşıkçı hadisesinin bütün yönleriyle  aydınlatılması amacıyla ortak çalışma grubu kurulması kararlaştırılmıştır." ifadelerini kullanmıştı.

Trump, Kaşıkçı konusunda Kral Selman ile görüşecek

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi gazeteci Cemal  Kaşıkçı'nın akıbetiyle ilgili olarak Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz  ile görüşeceğini söyledi. 

ABD'nin Ohio eyaletinde katıldığı bir etkinlik öncesinde basın  mensuplarının sorularını yanıtlayan Trump, Kaşıkçı olayına ilişkin açıklama  yaptı.

Kral Selman ile görüşüp görüşmediği sorusu üzerine Trump, "Henüz  görüşmedim ancak Kral Selman'ı arayıp görüşeceğim, onunla konuşacağım." dedi.

Suudi Arabistan, Türkiye ve ABD'nin olayla ilgili çalışmalarını  sürdürdüğünü kaydeden Trump, "Bu, potansiyel olarak gerçekten çok kötü bir durum.  Neler olacağını göreceğiz." ifadelerini kullandı.

Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine  katkı veren ve Batı medyasında Ortadoğu ile ilgili haberleriyle tanınan  Kaşıkçı'dan, 2 Ekim'de resmi işlemler için Suudi Arabistan'ın İstanbul  Başkonsolosluğuna girdikten sonra haber alınamamıştı.

Trump, konuyla ilgili önceki bir açıklamasında isim vermeden Suudi  Arabistan'da en üst düzey bir isimle konuyu görüştüğünü ve endişelerini dile  getirdiğini aktarmıştı.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0