Ekonomi
03.03.2011 - 02:32 | Son Güncelleme: 03.03.2011-2:32

SUUDİ ENDİŞESİYLE ALTIN REKORA KOŞTU

Libya’da bir petrol terminali yakınına düzenlenen hava saldırısının yanı sıra gerginliklerin Suudi Arabistan’a da yayılacağı kaygısıyla petrol fiyatları yükselince altın 1.440 dolarla rekor kırdı

Sitene Ekle

EKONOMİ SERVİSİ

Kuzey Afrika’da başlayan siyasi gerginliğin Ortadoğu’daki diğer ülkelere de yayılabileceği endişeleriyle petrol fiyatlarındaki artışla altının ons fiyatı 1.440 dolar ile rekor seviyeye yükseldi. Libya’da bir petrol terminali yakınına düzenlenen hava saldırısının yanı sıra Suudi Arabistan’da eylemcilerin 11 ve 20 Mart tarihlerinde protesto düzenlenmesi çağrısı emtiaları coşturdu.
Brent petrol 119 doları görürken, ABD ham petrolü 102 doların üzerinde işlem gördü. Petrol fiyatlarındaki tırmanış nedeniyle ‘güvenli liman’ arayışındaki yatırımcıların talepleriyle altın fiyatları tarihi rekor seviyelerine çıktı.

Gümüş 31 yılın zirvesinde
Öte yandan, gümüş fiyatları da 34.89 dolarla 31 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Altın ve para piyasaları uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, altının petrol fiyatları ve Ortadoğu’daki gelişmelere bağlı olarak 1.470 dolar seviyelerine yeni bir trende başlayabileceğini söyledi. Yıldırımtürk, “Ancak oralarda tansiyon düşerse altın fiyatı da o seviyelere ulaşmadan gerileyebilir. İçeride ise dolar/TL’ye bağlı bir seyir var” dedi. 

Cumhuriyet 500 lira
Dolar/TL’nin 1.62 seviyelerini aşması sonucu içeride gram altın fiyatı 74.6 TL ile tarihi zirveye yükseldi. Cumhuriyet altını da 500 liraya çıktı. Altın fiyatlarının bundan sonraki seyrine ilişkin belirsizlik nedeniyle altın talebinin yok denecek kadar az olduğu  belirtiliyor. Az da olsa ihtiyacı olan yatırımcılardan satışlar görüldüğü belirtilirken, hurda dönüşünde de belirgin bir artış olmadığı ve mevcut belirsizlik ortamında yatırımcıların beklemeyi tercih ettiği belirtiliyor.
Libya’da süren ayaklanmaların Suudi Arabistan’a da sıçrayabilme ihtimali ve petrol fiyatlarındaki  artış, Suudi Arabistan ve Bahreyn CDS’lerinde 7 ve 12 baz puan yükselişe neden olurken Türkiye’nin 5 yıllık CDS’leri 178.5 baz puana yükseldi. 

 

‘Petrol 130 doların üzerine çıkabilir’
Libya’nın ulusal petrol şirketinin başkanı Shokri Ghanem, Libya’daki krizin sürmesi halinde petrol  fiyatlarının gelecek ay 130 doların üzerine çıkabileceğini söyledi. Ghanem, kriz öncesinde günde 1.6 milyon varil petrol üreten Libya’da işçilerin sahayı terk etmesi nedeniyle petrol üretiminin günde 700 bin - 750 bin varil düzeyine gerilediğini de belirtti.

 

Dolar 1.62 lira ile 23 ayın en yükseğindeEuro Bölgesi’nde faizlerin ABD’deki faizlerden daha hızlı yükseleceği beklentisinin kuvvetlenmesine paralel olarak euro, dolar karşısında bu yılın zirvesi olan 1.3862 seviyesini aştı.
Dolar bankalararası piyasada 1.62 liranın üzerine çıkarak 23 ayın zirvesini test etti. Faiz ise Ortadoğu’daki gerginlik nedeniyle yükselen petrol fiyatı, dış ticaret açığı rakamının beklenenin  üzerinde açıklanmasıyla oluşan zorunlu karşılıklarda artış beklentisiyle Mayıs 2010’dan bu yana en yüksek seviye olan yüzde 9.02’yi gördü. Faiz 8.91’den kapandı. Bankacılık sektöründe artan tedirginlik, Ortadoğu endişeleri ve faizdeki  yükselişle gün içinde yüzde 1’e yakın değer kaybeden endeks, tepki alımlarıyla günü yüzde 0.08 düşüşle tamamladı.

 

‘Artan petrol fiyatları enflasyon için risk’BGC Partners Başekonomisti Özgür Altuğ, artan petrol fiyatlarının cari açıkta daha fazla bozulmaya ve enflasyonda artışa neden olacağını söyledi.
Altuğ, konut ve ulaşımın global petrol fiyatlarındaki artıştan doğrudan etkilendiğini, dolayısıyla manşet enflasyonun da yaklaşık yüzde 12’sinin bu artıştan doğrudan etkilendiğini belirterek şöyle dedi:
“Hesaplarımıza göre, ortalama brent petrol fiyatındaki 10 dolarlık ek bir artış yıllık TÜFE’ye yaklaşık 30 baz puan yansıyor ki bu da TCMB’nin 40 baz puan hesabı, petrol fiyatlarındaki ikinci tur artışı göz önüne aldığımızda biraz iyimser kalıyor. Hesaplarımıza göre ne zaman petrol fiyatları artsa Türkiye’de ulaşım fiyatları aynı ay itibariyle tepki veriyor.”


Etiketler: ABD
Bilgi YarışmasıGülben Ergen'in ilk albümünün adı hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Bir yıl kaç mevsimdir?
A
4
B
5
C
3
D
7
En Çok Konuşulan Haberler
  İMKB 100104.123 %0.12
  Deger%
  ESEMS0.4919.51
  NETAS13.459.00
  IHLGM2.058.47
  DENIZ4.788.39
  PENGD2.608.33
  Tümü »

  ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
  İlginizi ÇekebilirX