Samsun

Yerel Haber
22 Nisan 2014 - 15:57

SUUDİ HEYETİN SAMSUN ZİYARETİ

IHA

Türkiye Cidde Büyükelçiliği Basın Ateşeliği ve Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü Samsun İl Müdürlüğü'nün katkılarıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin daveti üzerine şehre gelen Suudi Arabistanlı iş adamı ve gazetecilerin, kentin doğal, kültürel, tarihi ve turistik mekanlarına yönelik gezileri sürüyor.
Arap heyet, resmi ziyaretler kapsamında Büyükşehir Belediyesi, Samsun Valiliği ve Samsun Ticaret Sanayi Odası'nı ziyaret etti. Oda başkan yardımcısı Mustafa Kemal Şahin ile görüşen iş adamı ve gazeteciler, Samsun ekonomisiyle ilgili sorular sordu. Heyet Başkanı iş adamı Nejdet Katipzadeler ise Suudi Arabistan'da en çok oto yedek parçasına ihtiyaç duyulduğunu belirterek, Samsunlu iş adamlarını bu fırsattan yararlanmaya davet etti.
Arabistan'a İstanbul ve Ankara'dan çok sayıda iş adamının gelip gittiğini dile getiren iş adamı Nejdet Katipzedeler, "Samsunlu iş adamlarını göremiyoruz. Oysa Arabistan'da Türk malları çok tutuluyor. Kalitesi ve güvenilirliğinden dolayı Türk mallarına büyük önem veriliyor. O nedenle Türk iş adamları ve sanayicilere ihtiyaç var. Samsunlu işadamları da bu potansiyelden faydalanabilir. Şuan en çok oto yedek parçalarına ihtiyaç var. Çin mallarına güven olmuyor. Bu çok ciddi bir sıkıntı. Bu nedenle oto yedek parça sektöründe iş yapılacak sanayicilerin olması lazım. Suudi Arabistan'daki bu büyük potansiyelin değerlendirilmesi lazım. Bunun için de Samsunlu iş adamlarını davet ediyoruz" ifadelerini kullandı.
SAMSUN’UN, SUUDİ ARABİSTAN’A İHRACATI 3.5 MİLYON DOLAR
TSO Başkan Yardımcısı Mustafa Kemal Şahin ise Samsun'un Suudi Arabistan ile ticaretinin bulunmadığının altını çizerek, ekonomik iş birliğinin kurulması ve geliştirilmesi adına hazırlık yapacaklarını kaydetti. Şahin, “2013 yılında Samsun’un, Suudi Arabistan’a ihracatı 3.5 milyon dolardır. Bunun da önemli bir kısmını makine, cihaz aksam ve parçaları, demir ve çelik oluşturmaktadır. Kentimizin ticaret ve sanayi üretimini teşvik etmek adına Oda olarak projeler yürütüyoruz. Samsun çok yönlü bir kent. Sanayisi kadar önemli turistik varlıklarına da sahip. Yeni inşa edilen otellerle birlikte yatak kapasitemizi ve niteliğini önemli ölçüde artırdık. Valiliğimizce hazırlatılan turizm master planı neticesinde bu varlıkları en doğru şekilde değerlendirip, ekonomiye kazandıracağımıza inanıyoruz. Suudi Arabistan’la ticari ilişkilerimizi bundan sonra daha da geliştirmek için Oda olarak üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız. Sizleri kentimizi keşfetmeye ve yatırıma davet ediyoruz” dedi.
Resmi ziyaretlerin ardından Bandırma Müze Gemisi'ne giden Arap heyet, gemiyi karış karış dolaştı. Atatürk'ün Samsun'a çıkarken kurmaylarıyla yaptığı toplantıyı canlandıran heykellere büyük ilgi gösteren Arap gazeteciler, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün heykeli ile hatıra fotoğrafı çektirdi.
Türkiye’de deniz üzerine kurulan ilk kablolu su kayağı tesisini kuran Büyükşehir Belediyesi'nin Su Kayağı Merkezi'ne (SUKAY) de büyük ilgi gösteren ve uzun süre burada gezip su kayağı yapan vatandaşları izleyen Arap gazeteciler, yetkililerden tesisi hakkında bilgiler aldı ve röportaj yaptı.
Ardından, “Yaşanabilir ve Estetik Şehirler” konulu 4. Yerel Yönetimler Sempozyumu’nda Türkiye 2.’si seçilen Büyükşehir Belediyesi Mavi Işıklar Eğitim Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi ve Kampı'na gelen Arap heyet, engelli vatandaşlara verilen hizmetlerle ilgili merkez sorumlusu Eda Günaydın'dan bilgi aldı. Engellilerin havuzdan nasıl yararlandıklarını görüp dinlenme ve rehabilitasyon ünitelerini, yemekhane ve sportif alanlarda incelemelerde bulunan heyet, projeye hayran kaldı. Mavi Işıklar Eğitim Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi'nden çıkmak isteyemeyen Arap heyet, Samsun'daki engelli vatandaşların çok büyük hizmete sahip olduklarını vurguladı. Arap gazeteciler, sosyal belediyecilikte Samsun'un önemli bir marka olduğunu gördüklerinin altını çizerek, Mekke'ye döndüklerinde nazar değmemesi için Başkan Yılmaz'a dua edeceklerini ve hayata geçirilen hizmetleri yayın organlarında işleyeceklerini bildirdi.
Arap iş adamı ve gazeteciler daha sonra Özel Liman Hastanesi ile Medikal Park Samsun Hastanesi'ni de ziyaret ederek, hastanelerin birimlerini dolaştı. Sağlık imkanları hakkında hastane yetkililerinden bilgi alan Arap gazeteciler, Samsun'un 'Sağlık Kenti' imajına yakışan bir kent olduğunu gözlemlediklerini belirttiler.

SamsunYerel Seçim Sonuçları

Samsun Hava Durumu

4°CŞİMDİPAZAR
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.