Gündem
13.06.2011 - 02:30 | Son Güncelleme: 13.06.2011-3:25

Suudi uçakları modernize ediliyor

Türkiye’nin dahil olduğu çokuluslu bir proje olarak başlatılan A400M nakliye uçağı projesinin tasarlanandan yavaş ilerlemesi nedeniyle, nakliye uçağı sıkıntısı yaşanmaması için Türkiye’nin Suudi Arabistan’dan aldığı 6 adet C130 tipi nakliye uçağının TAİ tesislerinde modernize edilmeye başlandığı öğrenildi

Sitene Ekle

MERİÇ TAFOLAR Ankara

Nakliye uçağı sıkıntısını gidermek amacıyla Türkiye’nin Suudi Arabistan’dan satın aldığı C130’ların Erciyes programı kapsamında modernizasyonu yapıldıktan sonra envantere dahil edilmesi bekleniyor.
Askeri nakliye uçağı sıkıntısını çözmek amacıyla Türkiye’nin de dahil olduğu çokuluslu bir proje olarak başlatılan A400M projesinin yavaş ilerlemesi nedeniyle Suudi Arabistan’dan 6 adet C130-E tipi nakliye uçağı olan Türkiye, söz konusu uçakları TAİ tesislerinde modernize etmeye başladı.
Erciyes programı kapsamında modernize edileceği öğrenilen uçaklar, modernizasyonları tamamlandıktan sonra envantere dahil edilecek. ABD geçen aylarda söz konusu uçakların Türkiye’ye satışını uygun görmüştü. Uçakların Amerikan menşeli olması nedeniyle bu prosedürün zorunlu olduğu belirtildi. Uçakların maliyeti konusunda net bir bilgi verilmezken adedinin 10 milyon dolardan biraz daha düşük bir fiyata denk geleceği kaydedildi. TAİ tarafından yürütülen Erciyes programı kapsamında halen Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan 13 adet C130 nakliye uçağının modernizasyonu kısa bir süre önce tamamlanmıştı. Modernizasyonunun ardından envantere dahil edilecek olan uçakların birkaç yıl daha verimli şekilde hizmet etmesi bekleniyor.


 


Etiketler: ABD
Bilgi YarışmasıBir akarsuyun suyunu topladığı alan hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX