TIR şoförü oldu diye Tolga Karel'den uzaklaşanlar, sığ düşünüyor

2018 yılının sonuna yaklaşırken Tolga Karel'in radikal bir karar alarak ABD'de TIR şoförlüğüne başladığını öğrenmiştik. Sık görülen bir durum olmadığı için şaşırmakta haklıydık. Karel, TIR şoförlüğüne başladıktan sonra, haftada birkaç kez arayan eski dostlarından bazılarının onunla iletişimi kestiğini söylerek hem sitem etti hem ayar verdi. Fakat bahsi geçen bu plastik dostlar, aslında iki mühim noktayı kaçırıyor.

TIR şoförü oldu diye Tolga Karel'den uzaklaşanlar, sığ düşünüyor

İnsanları bir eşya gibi "belki lazım olur" diyerek biriktirmek, düzenli olarak ama tamamen samimiyetsizce arayıp arayı sıcak tutmak ve gerekli zamanlarda çıkarına kullanmak... Herkesin çevresinde böyle insanlar var. Belki onlardan biri de sizsiniz!

Mevkii, makam, titr

Mevkii, makam, titr

Lafa gelince herkes erdemli. Ama uygulamaya gelince ilk bakışta her zaman zengin ya da mevkii sahibi olan kayrılır. Yoksa kim kendisine sorulunca "Evet doğru. Ben insanları parasına ve mevkiisine göre ayırıyorum" der ki?

Bunu farkında olmadan yapıyoruz çünkü para ve itibar sahibi olanlara yakın olmaya çalışıyoruz. Çünkü hayalini kurduğumuz imkanları bize sağlayabilirler. Çünkü bize kapı açabilirler. Çünkü hayallerimiz başkalarına bağlı. Çünkü zavallıyız. Çünkü muhtacız. Gerçekleşmesi başkasına bağlı hayaller peşindeyiz, maalesef.

Düşene bir tekme

Düşene bir tekme

Tolga Karel'in ünlü oluşu, ünlüler camiasında tanıdıklarının olması, büyük paralar kazanması gibi etkenler, bahsettiği kişilerin ona yakın durmasını sağlamış. Çünkü onlara yeni fırsatlar yaratabilecek biri. Kendi güçlerinin yetmeyeceği kapılar açabilecek konumda.

Ama bir TIR şoförü başka bir insana kullandığı TIR'ın kapısı hariç ne gibi bir kapı açabilir ki, değil mi? Kibariye'nin annesi gibi "şöfeer şöfer" diyerek kovalama sebepleri bu. Çıkar odaklı ve anlık düşününce, yani sığ bakınca olay böyle. Yoksa Tolga Karel'in düştüğü, perişan olduğu falan yok. Ama durum öyle de olabilirdi.

İkinci konu: Para

İkinci konu: Para

Tolga Karel'den sırf TIR şoförü oldu diye uzaklaşanların sığ düşünerek kaçırdığı ikinci konu ise para. Karel oyunculuk kariyerinden kazandığı tüm parayı yiyip bitirmiş değil. Hala zengin diyebiliriz. Ve çıkan haberlere göre TIR şoförlüğünden aylık kazancı 8 bin dolar (43 bin TL). Çalışma şartlarının zorluğuna rağmen dolgun bir gelir bu. Tabii Karel'den yüz çevirenlerin gözünü doyurur mu bilinmez.

Üçüncü konu: İlham almak

Üçüncü konu: İlham almak

Tolga Karel, ABD'de yaşamaya başladığından beri paylaşımlarına yansıyan bir husus var: Huzur. Çevrenizde, hayatını kökten değiştirecek kadar radikal kararlar alabilecek cesur insanların olması, size de ilham verir. Hele bu kararının sonucunda huzura eriyorsa bundan daha şevklendirici ne olabilir ki?

İnsan bu gibi 'işinden istifa edip otostopla dünyayı gezdi', 'her şeyi bırakıp küçük bir kasabaya yerleşti', 'ABD'de TIR şoförü oldu huzuru buldu' gibi uç örnekleri haberlerde gördüğünde ya da biri anlattığında çok inandırıcı gelmiyor. Ama yakın çevrenizden birinin yaptığını görürseniz etkilenmez misiniz?

turcel.orman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak