25.02.2013 02:30 | Son Güncelleme:
DAMLA YUR İstanbul

Tabiatı bozuk yasa istemiyoruz!

Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu tasarısına tepki gösteren çevreciler tasarıya ‘Hayır’ demek için Taksim’de bir araya geldi. Eyleme uluslarası çevre örgütlerinden de destek vardı

TBMM Genel Kurulu’nda bu hafta görüşülmesi beklenen “Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu” tasarı çevrecileri sokağa çıkardı. Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin organize ettiği eylemde lise önünde toplanan yüzlerce doğa sever, “Tabiatı bozuk yasa istemiyoruz”, “Derdiniz talan yasanız yalan” şeklindeki sloganlar eşliğinde Taksim Meydanı’na yürüdü.

Sit alanları korunmayacak
Grup adına açıklama yapan Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eş Sözcüsü Sevil Turan konuşmasında, yasa tasarının yasallaşmasıyla doğa yıkımının da yasalaşacağını belirtti. Eyleme Doğu Avrupa Genç Yeşilleri Ağı (CDN), Avrupa Genç Yeşiller Federasyonu (FYEG) da destek verdi.

‘Karar halkın olmalı’ 
 Eyleme katılan çevre aktivisti ve Açık Radyo Genel Yayın Müdürü Ömer Madra Milliyet’e şunları söyledi: “Bu eylem dünya çapındaki eğilimin Türkiye’deki yansıması. Neoliberal sistemin en tipik özelliği hiç para vermeden sahip olunanları yok etmektir. Doğaya biz sahip çıkmak ile yükümlüyken onu tahrip etmek hakkımız olmayan bir durum. Doğayı koruma adı altında biyolojik çeşitlilik ortadan kaldırılmaya çalışılıyor. Ülkenin her yerinde buna karşı çıkılmalı. Tasarıyla ilgili halkla bağlantı kurulmuyor. Karar halkın olmalı.”

bu haftaiçi TBMM’de önündeler!
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, 27 Şubat’ta TBMM önünde basın açıklaması yapacak ve mecliste grubu olan partilerle ve komisyonlarla görüşmeler yapıp milletvekillerine mektup gönderecek. ”change.org” sitesi üzerinden başlatılan kampanyaya şu ana kadar 35 bine yakın imza verildi.
 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
Etiketlerhaberhaberler