Taklit ürünler nasıl anlaşılır?

16 Mart 2017 - 16:00'de eklendi24.03.2017 - 19:06'de güncellendi
Taklit sektörü sadece Rolex, Prada, Armani gibi aşırı pahalı ürünlerden oluşmuyor. Elektronik cihazların da sahteleri artık kolaylıkla üretiliyor. Peki taklit ürünler nasıl anlaşılır? İşte bunun cevabı.

1-

Ambalajı kontrol edin

Taklit ürün üreticileri genellikle ambalaj tasarımını ihmal eder. Resmi perakendeci, her zaman kendi mallarının tasarım ve paketlemesiyle ilgili en ufak detaylara bile dikkat edecektir. Baskı kalitesine dikkat ederek pakete yakından bakın: yazı tipi okunaklı ve tutarlı olmalıdır. Hiçbir şey içinde gevşek olmamalıdır. Üreticiler her zaman mallarını nakliye esnasında hasar görmeyecek şekilde düzeltirler. Paketleme filminin dikişleri ve köşeleri bile kusursuz olmalıdır.
 

2-

Kullanım kılavuzundaki kullanım kılavuzunu tarayın Kullanım kılavuzu, her ürünün pasaportu gibidir. Cihazla ilgili tüm önemli bilgiler, satın alma ülkesinin dilinde olmalıdır. Başka bir dilde yazılmışsa ve okuyamıyorsan, o zaman kaçak bir cihaz ya da taklit üründür.

3-

Malzemeye dikkat et Plastik, kauçuk veya alüminyum olmak üzere herhangi bir malzeme yüksek veya düşük kaliteli olabilir. Ünlü markalar malzemeden tasarruf etmez. Plastik kaplama dikişsiz veya diğer kusurlar olmaksızın pürüzsüz olmalıdır. Sahte bir ürünü dikkatlice incelediğiniz zaman mat tonları düzensiz yüzeyleri hemen fark edeceksinizdir.
 

4-

Yazı tiplerine bir göz atın Logo, herhangi bir markanın yüzüdür ve özel bir önem arzetmektedir. Her zaman müdahalede bulunulmayacak şekilde yapılır: yıllar sonra bile logo kolayca tanınabilir olacaktır.Cihazdaki tüm yazı tipleri ve simgeler düzgün, okunabilir ve dayanıklı olmalıdır.

5-

Şarj cihazını kontrol etme Şarj cihazı ülkenizde kullanılmak üzere uyarlanmış olmalıdır. Avrupa'da yaşıyorsanız, Avrupa soketleri için özel bir blok olmalıdır. Unutmayın, markalar güvenliğinizden sorumludur. Bu nedenle orijinallerin her zaman temiz metal ucu ve kalite yalıtımı ve kaplaması vardır.

6-

7-

8-

9-

10-

Tellere ve fişlere yakından bakın Tel kalitesi sahte ürünün en belirgin göstergelerinden biridir. Ayrıca, izolasyonun kalitesine ve üzerindeki simgelere dikkat edin. İşaretler silinemez olmalı, tel esnek ve hatta renkli olmalı.

11-

iPhone dolandırıcılığında sınır tanımıyorlar! Kapıda ödeme seçeneğini kullanan müşteriler telefonu açınca her şey yolundaymış gibi gösterilip kabul ettiriliyor.

12-

İnternetten iPhone telefon siparişi veren bu adam nasıl dolandırıldığını görünce pes artık diyeceksiniz.

13-

Müşteri kargonun getirdiği telefonu açıp hemen telefonun çalışıp çalışmadığını deniyor.

14-

Telefon açılıyor ve 'boş batarya' uyarısıyla karşılaşıyor.

15-

Müşteri her şeyin normal olduğunu düşünüp paketi kabul edip ödemeyi yapıyor.

16-

Ancak daha sonra bir türlü telefonu açılmıyor. Sebebi ise dolandırıcıların kurduğu bu tuzak.

17-

Elbette bu olay ne bir ilk ne de son olacak.

18-

Zira orjinaline birebir benzeyen sahte telefonlar her yerde.

19-

20-

21-

22-

23-

24-