Gündem
28.06.2013 - 15:18 | Son Güncelleme: 28.06.2013-20:55

Taksim Metrosu İstasyonu'na giriş durduruldu

Taksim yayalaştırma projesi kapsamında yapılan çalışma sırasında iş makinesi su borusunu patlattı. Su basması nedeniyle Taksim Metrosu İstasyonu'na giriş durduruldu. Sorunun çözülmesinin ardından metroda seferler normale döndü.

Sitene Ekle

FOTOĞRAF: Adil Alpakın

Taksim’de yayalaştırması projesi kapsamında çalışma yapan bir iş makinesi İSKİ’ye ait su borusunu patlattı. Borudan fışkıran sular Taksim’de adeta küçük bir göl oluşturdu. Vatandaşlar suların üzerinden atlayarak yollarına devam edebildi. Taksim Metro’sunun da akan sudan zarar görmesi nedeniyle yolcuların Osmanbey’e yönlendirildiği öğrenildi.

Taksim Meydanı’nda çalışma yapan bir iş makinesi kazı yaparken İSKİ’ye ait su borusunu patlattı. Metrelerce yükseğe fışkıran sular Taksim’in bir kısmında gölet oluşmasına yol açtı. Suyun patladığı kısım iş makinesinin kepçesi ile kapatılarak suyun yükselmesi önlendi ancak bazı noktalarda oluşan su birikintileri vatandaşları da zor durumda bıraktı. Vatandaşlar su birikintilerinin üzerinden atlayarak yollarına devam edebildi.

Taksim metrosu da patlayan sudan nasibini aldı. Metro istasyonunun içi suyla dolunca yolcular anonslarla Osmanbey’e yönlendirildi.

İŞTE İLK GÖRÜNTÜLER

SEFERLER TEKRAR BAŞLADI
Saat 14.30 sıralarında meydana gelen olay nedeniyle önce şantiye alanında su birikintisi oluştu. Su birikintisi topraktan sızarak 15.30 sıralarında Taksim Metrosu'na dolmaya başladı. Bunun üzerine metro boşaltıldı. Karşılıklı olarak Osmanbey-Taksim ve Taksim-Şişhane metroları ile ve Taksim-Kabataş finiküler sistemi durduruldu. Metrodaki suyu boşaltma çalışmalarının ardından seferler normale döndü.

KADİR TOPBAŞ'IN AÇIKLAMALARI

 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Taksim Gezi Parkı'ndaki çalışmaların önümüzdeki hafta içi biteceğini söyledi ve parkın önümüzdeki hafta içi açılacağını söyledi. Haliç Kongre Merkezi'nde Taksici Esnafı Temsilcileriyle bir araya geldikten sonra habercilere açıklamalarda bulunan Topbaş, Gezi parkının ne zaman açılacağıyla ilgili soruya, " Yayalaştırma çalışmalarını hızlı bir şekilde yürütmekteyiz. '700 metre kare Gezi Parkından kayboldu' değil, onlar yerli yerinde. Mükemmel bir gezi parkını İstanbul'a tekrar kazandıracağız. Önümüzdeki hafta içinde tamamlanacak çalışmaları dikkate aldıkları için buradaki güvenlik önlemleriyle ilgili çalışmalar da nihayete erecek. Beraberce orada bulunacağız. Önümüzdeki haftanın ortalarında olabilir, tam tarihini sayın Valimiz net olarak ilan edecekler. İstanbulluların hizmetine sunacağız" dedi.

TAKSİM'DE İSKİ BORUSUNUN PATLAMASI

Taksim'deki yayalaştırma çalışmaları sırasında bir iş makinasının İSKİ borusuna patlatması ve su basması nedeniyle Taksim'deki Metro seferlerinin durdurulmasıyla ilgili bilgi veren Topbaş, "Maalesef böyle bir kaza yaşandı. 280 bin mm çaplı su borusu çalışmalar sırasında etkilendi ve patladı. Metro hattına gelen su sebebiyle metro seferleri geçici olarak Osmanbey - Taksim arası kapatıldı. İETT ek sefer koyarak sıkıntı yaşanmamasına gayret gösterecek. İtfaiyemiz suyun tahliyesi çalışmalara katılacak. Bu talimatları verdik. İSKİ de çalışmalara başladı. Kısa sürede inşallah toparlanır diye umut etmekteyiz" diye konuştu.

GEZİ OLAYLARI TAKSİCİ ESNAFINI ETKİLEDİ

Topbaşla görüşen İstanbul taksiciler Esnaf Odası Başkanı Yahya Uğur da çıkışta yaptığı açıklamada Taksici esnafının Gezi olayları sırasında ve sonrasında mağduriyet yaşadığını söyledi. Yaz aylarında daha çok turistlere çalıştıklarını söyleyen Uğur, rezervasyon iptalleri nedeniyle otel önlerindeki bazı duraklarda taksilerin müşteri alamadıkları gün olduğunu söyledi. Habercilerin zararların boyutları konusundaki sorularına da yanat veren Uğur, " İstanbul'da 17 bin 395 tane taksi var. Her bir taksinin 2 tane müşteri alamadığını kabul ettiğimizde günde 35 bin iş kaybından ve buna bir rakam verirseniz ne kadar büyük bir maliyet çıkacağını tahmin edebilirsiniz" dedi.

 


Etiketler: metro, taksim
Bilgi YarışmasıBir futbol maçında takımların kaçar oyuncu değiştirme hakkı vardır?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.