Talat Bulut, Hande Ataizi'yi taciz etti mi?

Geçtiğimiz yıl Hollywood'u sarsan taciz skandalları sadece ABD'yi değil aynı zamanda tüm dünyayı şoka uğratmıştı. Birçok ünlü aktris yapımcı Harvey Weinstein hakkında "Beni de taciz etmişti" demiş, söz konusu olay uzun bir süre dünya basınında yer almıştı. Bugünlerde Türkiye'de de Talat Bulut hakkında birtakım taciz iddiaları konuşuluyor.

Talat Bulut, Hande Ataizi'yi taciz etti mi?

"Şahitlerim var"

Talat Bulut'un rol aldığı 'Yasak Elma' dizisinde kostüm asistanı Özge Şimşek'i taciz ettiği iddiası ortalığı karıştırdı. 19 yaşındaki Özge Şimşek'in iddiaları şu şekildeydi: "Talat Bulut'un kravatını düzeltecektim. Bana 'Gel, arka tarafta bakalım' dedi. Beni dudağımdan öptü ve gitti. Beni öperken yanımda kimse yoktu. Beni oraya çağırırken şahitlerim var."

"Yargı sürecini bekliyorum"

Bunun üzerine ortalık karıştı. Özge Şimşek dava açacağını duyurdu. Dizinin yapımcısı Fatih Aksoy, "Olayla ilgili davaya ve soruşturmaya karar verilirse Talat Bulut'la sözleşmeyi feshedeceğim. O yüzden yargı sürecini bekliyoruz" dedi. Tam bu konuya ilişkin herkesten birer açıklama gelirken enteresan bir haber çıktı ortaya.

"Kadınlar artık daha cesur"

Hande Ataizi'nin 2000 yılında Ömer Kavur'un yönettiği 'Melekler Evi' adlı filmin çekimlerinde Talat Bulut tarafından taciz edildiği o dönem basına yansımıştı. Talat Bulut'un tekrar taciz iddialarıyla gündeme gelmesinden sonra Hande Ataizi'nin şunları söylediği iddia edildi: "Dünyada tacize karşı bir ayaklanma var. Kadınlar artık daha cesur. Ben de o dönem o tarz şeyler yaşadım. Emekçi kız, korkmamış dava açacağını söylemiş, helal olsun."

Yazılı açıklama geldi

İnternete düşen bu açıklamadan sonra ortalık karıştı, sosyal medyada Talat Bulut bir kez daha gündemin ilk sıralarında konuşulmaya başlandı. Bunun üzerine de Talat Bulut'un avukatından bir yazılı açıklama geldi. Açıklamada "Müvekkilim Talat Bulut hakkında birkaç gündür sosyal medyada ve diğer medya organlarında ortaya atılan iddialar tamamen asılsızdır" denildi.

Üzerinde durulması gerekiyor

Talat Bulut yılların oyuncusu. Hande Ataizi de öyle. Özge Şimşek de bir emekçi. Ortaya çıkan tablo ne yazık ki parlak değil. Oyuncu Özge Borak kendisine sosyal medyadan ahlaksız teklifte bulunan Azeri bir işadamını ifşa etti geçtiğimiz günlerde. Taciz skandalı, taciz iddiaları her zaman üzerinde durulması gereken bir konu.

Hollywood karışmıştı

Ama doğru adımlar atılmalı. Hollywood'taki cinsel taciz iddialarının dalga dalga yayılmasına tanık olmuştuk. Weinstein hakkındaki her haberi takip etmiştik. Son günlerde ünlüler cephesinden peş peşe gelen cinsel taciz iddiaları da "Acaba?" dedirtiyor. Yoksa "Hollywood skandalının Türkiye versiyonunu mu yaşıyoruz?" dedirtiyor. Yıllarca halı altına süpürülen ve iş kaybetme korkusundan ötürü susulmak zorunda kalınan, kanıksanmak mecburiyetinde bırakılan bu olayın üzerine gidiliyor gibi gelmiyor mu sizce de?

Herkes özgürce konuşabilmeli

Altından bir şeyler çıkacak ya da çıkmayacak. Ama her halükarda önemli bir tartışma. Kadınların iş hayatında cinsel meta olarak görülmemesi ve haddini aşan en ufak bir fiziksel ya da psikolojik temas bile cinsel tacize dahil. Bunu artık herkesin kafasında oturtması gerekiyor. Daha da önemlisi 'işinden olma' korkusu yerine cesaret ve cesurluk gerekiyor. Hollywood bile yıllar sonra peş peşe itiraflarda bulunabiliyorsa Türkiye'de de artık herkes konuşmalı, konuşabilmeli.

Sadece Talat Bulut özelinde değil

Bu noktada tek sıkıntımız doğruları konuşmak elbette. Şu anda Talat Bulut, haklı ya da haksız, konuşuluyor. İddialar onun üzerinden dönüyor. Eğer gerçekten suçluysa ve setlerde etrafındaki kadınlara profesyonellik dışı davranışlarda bulunuyorsa zaten er ya da geç ortaya çıkacak. Bu konu sadece Talat Bulut özelinde değil genel olarak erkeklerin kadınlara yönelik ahlak dışı davranışlarıyla alakalı. Dolayısıyla ne yargısız infaz yapılmalı ne de konu geçiştirilmeli.

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

 

 

 

Bu makaleye ifade bırak