Tam ağlamalık 10 film

Terör saldırıları, nükleer savaş tehditleri, siyasi ve kültürel huzursuzluk; tüm dünyanın ortak derdi. Fakat insan beyni, sürekli bir kötü haber akışına maruz kalmak için tasarlanmadı. Her yürek paralayıcı olayı duyduğumuzda kalbimiz kırılacaksa bittik demektir. Peki bütün bu kötülüklerle nasıl baş edeceğiz? Tabii ki şöyle sağlamca bir ağlayarak! Ağlamak savunma mekanizmasını güçlendirdiği gibi, duygularımızı dışa vurduğumuz için de aslında gayet sağlıklı bir şey. Sizin de bu aralar iyice bir ağlayasınız varsa, aşağıdaki 10 gözyaşı garantili filme bakmanızı öneririm. Peçete lazım mı? 😢😢😢

Tam ağlamalık 10 film

10. Sokağın Dili Olsa (If Beale Street Could Talk)

10. Sokağın Dili Olsa (If Beale Street Could Talk)

Yönetmen: Barry Jenkins
Oyuncular: KiKi Layne, Stephan James, Regina King 
Tür Dram 
IMDB Puanı: 7,2

19 yaşındaki Tish ve 22 yaşındaki Fonny nişanlanır ve kısa süre sonra Tish hamile kalır. Çiftin önünde ailelerini planlamak ve huzurlu yıllar geçirmek için güzel bir fırsat vardır. Ancak günün birinde dünyaları tepetaklak olur. Fonny haksız yere tecavüzle suçlanmıştır. Tish, ailesi ve avukatı, bebek doğmadan önce Fonny'i serbest bıraktıracak kanıtı aramaya başlarlar. 

Sevdiği adama masumiyetini kanıtlamaya çalışan bir kadının hikayesini anlatan film, Amerikalı yazar James Baldwin'in 1974 tarihli romanından beyazperdeye uyarladı.  
 

9. Aynı Yıldızın Altında (The Fault in Our Stars)

9. Aynı Yıldızın Altında (The Fault in Our Stars)

Yönetmen: Josh Boone
Oyuncular: Shailene Woodley, Ansel Elgort, Nat Wolff 
Tür: Romantik, Dram
IMDB Puanı: 7,7

16 yaşındaki Hazel, 3 yıldır tiroid kanseriyle boğuşmaktadır ve kanser akciğerlerine de sıçradığı için yanında bir oksijen tüpüyle gezmektedir. Kanserli hastalar için oluşturulan destek grubunun bir terapi seansı esnasında Augustus ile tanışır. Augustus da beyin tümörüyle savaşırken bir bacağını kaybetmiştir. İkili birlikte zaman geçirdikçe aşık olurlar. Tedavi için hastaneye yatan Hazel'ın yanından ayrılmayan Augustus, sevgilisinin hayalini gerçekleştirmek için onunla birlikte yola çıkar. Planlarına göre Amsterdam'a gidecek ve Hazel'ın en sevdiği yazar Peter Van Houten'i bulmaya çalışacaklardır...  
 

8. Oyuncak Hikayesi 3 (Toy Story 3)

8. Oyuncak Hikayesi 3 (Toy Story 3)

Yönetmen: Lee Unkrich
Oyuncular: Tom Hanks, Tim Allen, Michael Keaton 
Tür: Animasyon, Macera
IMDB Puanı: 8,3

Üniversiteye gitmek için evden ayrılmak zorunda kalan Andy'nin oyuncakları, uzun zamandır kendileriyle oynanmadığı için endişelidir. Andy, oyuncağı Woody’i yanında götürmeye karar verir ve Buzz’u da tavan arasındaki çöp poşetine, diğer oyuncakların yanına atar. Bir yanlış anlaşılma sonucu istenmediklerini ve çöpe atılacaklarını düşünen oyuncaklar kaçmaya çalışır. Olan biteni bilen tek oyuncak olan Woody, bu yanlış anlaşılmayı gidermek için diğer oyuncakları ikna etmeye çalışır. Dönemin en yaratıcı animasyonlarından biri olan ve Pixar tarafından yaratılan Oyuncak Hikayesi, üçlemesinin son filminde hem serinin hem de sinema tarihinin en dokunaklı filmlerinden birine imza atıyor.
 

7. Gizli Dünya (Room)

7. Gizli Dünya (Room)

Yönetmen: Lenny Abrahamson
Oyuncular: Brie Larson, Jacob Tremblay, Joan Allen 
Tür: Dram, Gerilim
IMDB Puanı: 8,2

Jack ve annesi dört duvarla çevrili kutu gibi bir odada yaşamaktadır. Mutfak, banyo, uyku ve televizyonun aynı metrekarede hayat bulduğu bu karanlık ve kasvetli oda, küçük Jack'in tanıdığı tek dünyadır. Televizyon ise onun en iyi arkadaşıdır. Peki ne zamana kadar? 
 

6. Ay Işığı (Moonlight)

6. Ay Işığı (Moonlight)

Yönetmen: Barry Jenkins
Oyuncular: Alex R. Hibbert, Ashton Sanders, Trevante Rhodes 
Tür: Dram
IMDB Puanı: 7,4

İnsan ilişkileri ve insanın kendini keşfetmesi hakkında bir film olan Ay Işığı, genç siyahi bir adamın çocukluğundan yetişkinliğe kadar Miami'nin zor bir mahallesinde, hayatta kendine yer edinme savaşını ve büyüme hikayesini anlatıyor. Chiron'un hayatının üç ayrı dönemini anlatan film, kahramanın annesiyle ilişkisine, okul hayatına, romantik ilişkilerine, iş hayatına ve uyuşturucu satıcılığı yapan Juan ile olan ilişkisine değiniyor. Film yayınlandığı dönemde, onlarca ödüle ve adaylığa layık görülmüştü.
 

5. Not Defteri (The Notebook)

5. Not Defteri (The Notebook)

Yönetmen: Nick Cassavetes
Oyuncular: Ryan Gosling, Rachel McAdams, James Garner 
Tür: Dram, Romantik
IMDB Puanı: 7,9

Yaşlılar için yapılmış bir bakımevinde yaşayan ve çevresindekiler tarafından 'Duke' diye çağırılan ihtiyar adam, sararmış defterinde yazılı olan bir aşk hikayesini okur. Hikaye 1940'ta başlar. Adaya, Allie isimli 17 yaşında bir genç kız gelir. Ailesiyle tatile gelen Allie, burada yaşayan Noah isimli bir gençle yakınlaşır. Aralarındaki sınıfsal ve ekonomik farklılıklara rağmen büyük bir aşk yaşamaya başlarlar. Ancak onları bekleyen ayrılık, 2. Dünya Savaşı'nın kızışmasıyla birlikte gelir. Ryan Gosling ve Rachel McAdams gibi etenekli oyuncularını başrolünde izlediğimiz film, savaş ve dramı bir araya getiriyor.
 

4. Marley ve Ben (Marley & Me)

4. Marley ve Ben (Marley & Me)

Yönetmen: David Frankel
Oyuncular: Owen Wilson, Jennifer Aniston, Eric Dane 
Tür: Komedi
IMDB Puanı: 7,1

Hayvansever yeni evli çift John ve Jenny, çocuk yapmadan önce köpek alır. Efsanevi müzisyen Bob Marley’nin ismini alan bu küçük yavru köpek sahiplerinin emirlerini hiçbir zaman uygulamaz. Gün geçtikçe Marley evi mahvetmeye başlar.  
 

3. Son Mohikan (The Last of the Mohicans)

3. Son Mohikan (The Last of the Mohicans)

Yönetmen: Michael Mann
Oyuncular: Daniel Day-Lewis, Madeleine Stowe, Russell Means 
Tür: Macera, Aksiyon, Romantik
IMDB Puanı: 7,8

18'inci yüzyılda, İngiliz ve Fransız askerleri, Kuzey Amerika’nın kontrolünü ele geçirebilmek için savaşmaktadır. Kızılderililer ve yerleşimciler, bu savaşın ortasında kalır. Yerleşimcilerden Cora ve kızkardeşi Alice’i, başlarına gelen bir beladan Şahingöz adında bir kızılderili kurtarır. Şahingöz, aslında bir yerleşimcidir fakat ailesi ölünce son Mohikanlar tarafından büyütülmüştür. James Fenimore Cooper’ın romanından uyarlanan Son Mohikan, Michael Mann’in yönetmenlik kariyerinin önemli filmlerinden biri olarak kabul ediliyor. Daniel Day-Lewis’in performansını da mutlaka izlemeniz gerek.
 

2. Terabithia Köprüsü (The Bridge to Terabithia)

2. Terabithia Köprüsü (The Bridge to Terabithia)

Yönetmen: Gabor Csupo
Oyuncular: Josh Hutcherson, AnnaSophia Robb, Zooey Deschanel 
Tür: Fantastik, Macera
IMDB Puanı: 7,2

Hayal güçlerine ket vurmayan Jesse ile Leslie adındaki iki sevimli çocuğun hikayesini anlatan film, yaşamın tatsız ve soğuk gerçekliklerine uzak, kendi dünyalarında yarattıkları maceraları konu edininiyor. Okulun farklı çocuklarından olan Jesse, aynı sınıfa düşen yeni öğrenci Leslie’nin de en az kendisi kadar tuhaf ve hayal gücü kuvvetli biri olduğunu keşfeder. Oturduklara yere yakın olan bir ormanda sadece kendilerinin bildiği ve görebildiği, içinde devler, cinler, periler, troller ve daha bir dolu gizemin bulunduğu, Terabithia isminde bir dünya yaratırlar. Üstelik bu dünyada önemli bir konumları da vardır. Artık kral ve kraliçe olmuşlardır.
 

1. Yukarı Bak (Up)

1. Yukarı Bak (Up)

Yönetmen: Pete Docter, Bob Peterson
Oyuncular: Edward Asner, Jordan Nagai, Bob Peterson 
Tür: Animasyon, Aile
IMDB Puanı: 8,2

Maceracı doğan ve hayattaki her şeye dair çocuksu saf meraklar barındıran Ellie’nin tek hayali dünyayı gezebilmektir. Carl ise sessizliği ve dinginliğiyle örttüğü maceraperestliği ve kocaman kalbiyle Ellie’nin tek isteğini gerçekleştirebilmeyi diler. İki küçük çocuk büyür, evlenir, yaşlanır... Ölüm Ellie’nin kapısını çalar, Carl ise sevdiğinden kalan tek şeyi, bu çocuksu hayali gerçekleştirmeye koyulur. Pixar stüdyolarının yaratıcılığın zirve yaptığı anlardan biri olan film, animasyonun her yaştan izleyiciye hitap ettiği gerçeğini bir kez daha kanıtlıyor. Her haliyle masum ve dokunaklı olabilen bu öykü, senesinin en iyi animasyon Oscar’ına layık görülmüştü. 

Bu makaleye ifade bırak