07.10.2017 02:30 | Son Güncelleme:
EKONOMİ SERVİSİ

TANAP son sürat devam ediyor...

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Çanakkale Boğazı denizaltı boru döşeme kısmının Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı’nda (TANAP) için kritik bir köşe taşı olduğunu belirterek, “Hakikaten çalışmalar son hızıyla, son sürat devam ediyor. İnşallah istediğimiz bu planlamayla giderse hesaplanandan, planlanandan daha erken tamamlanacak” dedi.

Albayrak, TANAP projesi Çanakkale Boğazı denizaltı geçiş çalışmalarının yapıldığı gemide incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

Ziyaret sonrasında projeye ilişkin AA’ya değerlendirmelerde bulunan Albayrak, Türkiye ve Avrupa için dünya enerji arz güvenliği noktasında çok önemli bir proje olarak nitelendirdiği TANAP’ta, Çanakkale Boğazı denizaltı boru döşeme işleminin proje için kritik köşe taşlarından biri olduğunu söyledi.

Albayrak, TANAP’ın Azerbaycan - Türkiye özelinde olmak üzere Avrupa ve doğalgaz arz güvenliği açısından hayati ve tarihi bir proje olduğuna işaret etti. Albayrak, şunları kaydetti:

Yüzde 80 tamam

“Çalışmalar son hızıyla devam ediyor. Bu planlamayla giderse hesaplanandan daha erken tamamlanacak. Projenin her aşamasında Türkiye olarak çok büyük inisiyatifler aldık, büyük efor sarfettik. Bugün de projenin çok kritik önemdeki teknik ayaklarından bir tanesi olan Çanakkale Boğazı denizaltı geçişi noktasında  boruların döşenmesini, planlı, teknik ve güvenli bir  şekilde yerine yerleştirilmesi çalışmalarını yerinde izledik. 1261’inci borunun ki bu hakikaten anlamlı bir sayı, yerleştirilme çalışmalarını izledik. Malezyalı firma ve tüm paydaşların çabasıyla inşallah TANAP yönetimiyle birlikte projenin yüzde 80’inden fazlası tamamlandı. Önümüzdeki sene Türkiye ayağı, 2020 ilk çeyreğinde Trans Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı (TAP) kısmının tamamlanmasıyla Azeri gazı Avrupa’ya ulaşacak.”

İlk gaz 2018 Haziran’da

1850 kilometre uzunluğa sahip olacak TANAP, yıllık 16 milyar metreküp doğalgaz taşıyacak. Söz konusu miktarın 6 milyar metreküpünün Türkiye’nin talebi için kullanılması, 10 milyar metreküplük kısmının da TAP ile Avrupa’ya gönderilmesi öngörülüyor. Projeyle gelecek yıl haziran veya temmuz ayında Türkiye’ye ilk gazın taşınması planlanıyor. Projenin deniz geçişi her biri yaklaşık 19 kilometre uzunluğunda 36 inç çapında ikiz boru hattı sisteminden oluşuyor.

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0