Ekonomi
02.08.2013 - 16:35 | Son Güncelleme: 02.08.2013-16:38

Taner Yıldız'dan Osmangazi açıklaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, EPDK'nın Osmangazi elektrik şirketlerinin yönetimine atama yapmasını değerlendirdi

Sitene Ekle

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Edinimlerini yerine getiremeyen özel sektör temsilcilerimiz varsa biz oraya müdahale etmek ve denetimleri yapmak durumundayız. Bu bir el koyma değildir. Bu, şirketin hisseleri yine özel sektörde kalmak kaydıyla yönetiminin değişmesidir" dedi.

Bakan Yıldız, ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Bayburt'un Demirözü ilçesinde Kaymakamlığı ziyaret ederek Kaymakam Haktan Gökçekuyu'dan bilgi aldı.

Bakan Yıldız, gazetecilerin "EPDK Osmangazi elektrik şirketine el koyarak tedbiren yeni yönetim atadı. Bu konuya ilişkin bir açıklamanız olacak mı" sorusu üzerine elektrik dağıtım hizmetlerinin özelleştirme sürecinin sonuna geldiklerini ama bu arada kamu adına, vatandaş adına yaptıkları denetimlerin de sürdüğünü belirtti.

Edinimlerini yerine getiremeyen özel sektör temsilcileri varsa oraya müdahale etmek ve denetimleri yapmak durumunda olduklarını ifade eden Yıldız, şunları söyledi: "Bu bir el koyma değildir. Bu, şirketin hisseleri yine özel sektörde kalmak kaydıyla yönetiminin değişmesidir. Ne zamana kadar bu değişiklik devam eder? Bu şirketin rasyoları, şirketin bilançosu uygun hale geldikten, TETAŞ'a ödemelerini, PMUM'a ödemelerini yaptıktan sonra o şirketin yönetimi tekrar eski hissedarlarına geçer. Şu anda hisse yapısı değişmiş değildir. O yüzden bu bir el koyma değildir. Hisse yapısı yine mevcut özel sektörde bırakılmaktadır, orada kalmaktadır ama dediğim gibi oranın daha iyi yönetilmesi lazım. Bu aynı zamanda özelleştirmeyle alakalı bize eleştiri koyanlara da tabii bir cevaptır."

"Bizler layüsel şekilde davranamıyız, oraya kayıtsız kalamayız. Oranın yatırımlarını vatandaşımız adına denetlemek zorundayız" diyen Yıldız, sözlerini şöyle tamamladı: "Eksiklik varsa onları ikaz etmek durumundayız ve bunların varlık satışları yapılmadı biliyorsunuz. Trafolar, elektrik direkleri, teller, her türlü donanımlar satılmadı. 2036 yılına kadar kullanım hakkı verildi. O yüzden bu vatandaşımızın hizmetlerinde herhangi bir kesinti, herhangi bir geri duruş yoktur. Yatırımlar normal şekilde devam edecektir, etmelidir de ama dediğim gibi daha iyi yönetilmesi için 5 yönetim kurulu üyesinden 4'ünü değiştirdik. Bu işte daha ehil ve kontrolü elinde bulundurabilecek arkadaşlarımızdır. İyi bir çalışma olacaktır. Bu bizim özelleştirmeyle alakalı politikalarımızı etkilemez. Tam tersi denetimle alakalı irademizi daha da güçlü kılar."


Etiketler: EPDK, Osmangazi
Bilgi YarışmasıTürkiye'de güneyden esen rüzgâra ne denir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Roma'yı yakan ünlü imparator kimdir?
En Çok Konuşulan Haberler
  İMKB 10096.817 %0.00
  Deger%
  MEMSA0.3620.00
  NIBAS5.5919.96
  SONME3.6819.87
  UTPYA4.7719.85
  BERA2.1419.55
  Tümü »

  ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
  İlginizi ÇekebilirX