30.03.2008 03:18 | Son Güncelleme:
İSTANBUL Milliyet

Tanrı’yı yargılayan kitabın yayıncısına beraat istemi

‘Tanrı Yanılgısı’ adlı kitabın Türkçesini basarak ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçunu işlediği iddia edilen yayıncı hakkındaki davanın ilk duruşmasında savcı beraat istedi

Tanrı’yı yargılayan kitabın yayıncısına beraat istemi

Richard Dawkins’in yazdığı “Tanrı Yanılgısı” adlı kitabı Türkçeye çevirip basarak “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçunu işlediği iddia edilen Kuzey Yayıncılık’ın sahibi Erol Karaaslan’ın yargılanmasına başlandı. Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuksuz sanık Erol Karaaslan ile avukatı katılmadı.
Ticaretle uğraşan şikayetçi Ali Emre Bukağılı ile avukatları duruşmada hazır bulundu. Şikayeti sorulan Bukağılı, kitapta açıkça dine ve mukaddes değerlere karşı saldırıda bulunulduğunu ileri sürerek, kitabın toplatılmasını istedi.
Bukağılı’nın davaya katılmak istemesine ilişkin düşünceleri sorulan cumhuriyet savcısı Mücahit Ercan, Bukağılı’nın işlendiği iddia edilen suçtan doğrudan zarar görmediğini belirterek, davaya katılma talebinin reddine karar verilmesini istedi. Hakim Hakkı Yalçınkaya ise Bukağılı’nın duygusal olarak zarar gördüğünü belirterek, davaya katılma istemini kabul etti.
Esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı Ercan, Karaaslan’ın söz konusu kitabı bizzat yazmadığını ve çevirisini yaptığını ifade ederek, sanığın, 5187 sayılı Basın Kanunu’nun 11. maddesi uyarınca cezai sorumluluğu bulunmadığı için beraatına karar verilmesini talep etti.
Mütalaaya ilişkin diyecekleri sorulan Ali Emre Bukağılı’nın avukatları, bu konuda beyanda bulunmak için süre talep etti. Mahkeme, Bukağılı’nın mütalaaya ilişkin beyanlarını hazırlamaları için kendilerine süre vererek, duruşmayı erteledi.

Bilirkişinin raporu
Şişli Cumhuriyet Savcılığı’nca hazırlanan iddianamede, İngiliz Profesör Dawkins’in yazdığı “Tanrı Yanılgısı” isimli kitabın, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığı’nca görevlendirilen Dekan vekili Prof. Dr. İlyas Çelebi tarafından incelendiği belirtiliyor.
İddianamede, Çelebi’nin 14 Ocak 2008’de hazırladığı raporda, söz konusu kitabın, ateizmi savunmak ve her türlü “teistik” (Tanrı inancı) düşünceyi reddetmek için kaleme alındığının belirtildiği kaydedilerek şöyle deniliyor:
“Aynı raporda, ‘kitapta, hakikati aramak gibi ilmi, akademik bir amaç ve endişenin söz konusu olmadığı, üslup ve tarz itibari ile de din konusunda bilgisiz, cahil, eleştiri kabiliyeti olmayan ve istismara müsait insanların kandırılmasının ya da yanlış yönlendirilmesinin amaçlandığı’ vurgulanıyor.”
Yayıncı Karaaslan’ın “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçunu  düzenleyen TCK’nın 216. maddesi gereğince 1.5 yıldan 4 yıla kadar hapsi isteniyor.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0