Tarihi değiştiren 13 bilgisayar oyunu

Oyun sektörü 70'li yılların başından bu yana çok mesafe kat etti. Değişimlerin yanında büyük gelişmeler de oldu. Peki bu oyunlardan hangileri endüstride devrim yarattı?
 

Tarihi değiştiren 13 bilgisayar oyunu

13- Pong

13- Pong

Video oyunlarının büyük ölçüde Pong'dan geldiğini unutmamak gerek. Pong, oyun teknolojisi bu derece gelişmeden önce, basit oyun tasarımı ve eğlenceli oluşuyla video oyunlarının evrimini başlattı.

O zamanlar video oyunlar günümüzdeki gibi popüler değildi, hatta insanlar ön yargılıydı. Pong buna rağmen herkesin dikkatini çekti ve eğlence anlayışına yenilik getirdi.

12- Pac-Man

12- Pac-Man

Pac-Man piyasaya sunulduğunda çok önemli bir şey öğretti bize: Oyunlardaki maskotun ya da ana karakterin ne kadar önemli olduğunu...

O zamanki oyunların hiçbirinde hangi karakterle oynadığınız önemli değildi ve haliyle isimleri bile yoktu. Eğer Pac-Man olmasaydı, Sonic, Mario ve daha pek çok karakter olmayabilirdi.

11- Sim City

11- Sim City

Video oyunlarda genellikle aksiyon ve macera aranıyor. Sim City ise kaynak yönetimi, beceri, strateji ve sorun çözme gibi konulara eğilen bir oyundu. Bu mekaniğin öncüsü oldu ve 'kaynak yönetimi' oyunları için temel hazırladı.

10- Mario 64

10- Mario 64

Mario 64'ten önce oyunlar iki boyutluydu. Mario 64 ise gerçek anlamda ilk üç boyutlu (3D) ilk oyun oldu. Nintendo bu 3D oyun tasarımını tanıttıktan sonra oyuncular için hiçbir şey bir daha aynı olmadı; çünkü herkes oyunları üç boyutlu görmek istedi. Oyun geliştiricileri, üç boyutlu konsol oyunlarının kökenini hala Mario 64 olarak belirtiyor.

9- Angry Birds

9- Angry Birds

Sevenler kadar sevmeyeni de olsa, mobil oyun sektörüne yön veren ilk oyunlardan biri Angry Birds. Herkesin yatay biçimde elinde telefonla oyun oynadığını gördüğümüz dönem, Angry Birds'in parladığı dönemdi. Bu oyunu hiç oynamamış insan sayısı gerçekten çok az.

8- Tomb Raider

8- Tomb Raider

Güçlü erkek figürlerinin oyun dünyasına hükmettiği zamanlarda ortaya çıkan Tomb Raider'ın kahramanı Lara Croft, çığır açmış bir karakterdir. Tomb Raider da oyun dünyasında çığır açtı. Aksiyon-macera türündeki oyunlar arasında büyük etkisi olan Tomb Raider, sinema dünyasını da etkiledi.

7- Mortal Kombat

7- Mortal Kombat

Mortal Kombat, şiddetin eş anlamlısı. Piyasaya çıktığı dönemde özellikle küçük çocukların rağbet gösterdiği ve atari salonlarının vazgeçilmezi olan bir oyun olarak, ebeveynlerin tepkisini çekmişti. Oyunun içinde yaratıcı olduğu kadar uçlarda yaşanan bir şiddet vardı.

Şikayetler sonucunda "Entertainment Software Rating Board (ESRB)" adında, video oyunlarında yaş sınırı belirleyen bir kuruluşun oluşturulmasına neden oldu.

6- Super Mario Bros.

6- Super Mario Bros.

Platform oyunlarının hiçbiri Super Mario'nun yarattığı kitlesel etkiyi yaratamamıştır. Mario, oyun oynamayı kültürel bir fenomen haline getirdi. Ailece oynanan, sıra sıra denenen, müzikleri ve heyecanıyla resmen bağımlılık yaratan bir efsaneydi.

5- Half Life

5- Half Life

Hikayesi ve oynanılırlığıyla oyuncuları yepyeni bir türle tanıştıran Half Life, Dr. Gordon Freeman'ın hikayesini anlatıyordu. Bir araştırma tesisindeki macerayı yaşatan Half Life, ileriki dönemde online oynama imkanı da sunarak büyük sükse yaptı. Eski bir oyun olmasına ve şimdiki piyasa için düşük grafik kalitesine sahip olmasına rağmen hala çok popüler.

4- The Last of Us

4- The Last of Us

Oyunlarda hikaye anlatımı konusunda çıtayı çok yükseklere çıkaran The Last of Us, Metal Gear Solid ve benzeri oyunlara benziyordu. Fakat onların yerine bu listede olma sebebi, karakter yaratımı ve hikaye yazılışı itibarıyla çok üst seviyelerde olması. Film senaryosu gibi ilerleyen oyun, gerçek insanlar barındırıyormuş hissi yaratıyor. Diyaloglar, tepkiler ve olay akışlarında bunu görmek mümkün.

3- Grand Theft Auto III

3- Grand Theft Auto III

GTA III'ten önceki iki oyun bile piyasaya damga vurmuştu. Fakat asıl devrim, 2001 yılında GTA 3'te gerçekleşti. Üç boyutlu oyun motoruyla üretilen bu seri, aynı zamanda GTA'nın şimdiki özelliklerinden birçoğunun da öncüsü oldu. Karakterin adı Claude idi. Oyunculara görevler verdi ve hikayesiyle büyüledi.

2- Elder Scrolls IV: Oblivion

2- Elder Scrolls IV: Oblivion

Elder Scrolls serisinin Skyrim'den bir önceki oyunu olan Oblivion, Skyrim'den 5 sene önce piyasaya çıkmıştı. Açık dünya oyunlarına altın çağını yaşatmış, kendisinden önceki açık dünya oyunu Morrowind'in kısmi başarısını zirveye çıkarmıştı.

GTA ile benzeşen Oblivion, açık dünya oyunlarının şimdiki seviyesine ulaşmasında büyük rol oynadı. Ve yıllar geçmesine rağmen 5 sene sonra gelen, daha teknolojik Skyrim'den daha iyi bir oyun olarak görülüyor.

1- The Legend of Zelda: Ocarina of Time

1- The Legend of Zelda: Ocarina of Time

Zelda Efsanesi, o kadar küçük boyutlu bir oyuna (30 mb) o kadar büyük bir dünyanın nasıl sığdırıldığı konusunda uzun süre tartışma konusu oldu. Birçok forum, oyun dergisi ve otorite tarafından tam puan alan ve tüm zamanların en iyi bilgisayar oyunu olarak gösterilen The Legend of Zelda: Ocarina of Time, Nintendo'nun en çok bilinen oyunlarındandır. Müzikleri ise bambaşka bir dünya.

Bu makaleye ifade bırak