09.02.2018 01:30 | Son Güncelleme:
Bahar Atakan

‘Tarihi eserlere zarar veren PYD’

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Zeytin Dalı Harekâtı’nda tarihi eserlerin yok edildiği iddialarını şiddetle yalanladı. Çavuşoğlu, terör örgütü PYD/PKK’nın Türkiye’ye karşı kara propaganda yaptığını söyledi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Afrin’e yönelik başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı’nda, “kültürel ve tarihi eserlerin hedef alındığı, yakılıp yok edildiği”, Ain Dara Tapınağı’nın zarar gördüğü iddiasına hükümetten ilk yanıt geldi. 

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Milliyet’e yaptığı açıklamada, bir algı operasyonu yapıldığını ve bunu kabul etmenin mümkün olmadığı belirterek şunları söyledi: “Bugün özellikle batı basınında PYD/PKK propaganda suretiyle, Türkiye orada mücadele verirken, harekâtı yaparken ‘tarihi eserlere zarar veriyor’ gibi bir algı dezenformasyonu, operasyonu olduğunu görüyoruz. Bunları kabul etmek mümkün değil. Esasen burada tarihi eserlere, sivillere sürekli zarar veren PYD. Şu ana kadar harekat başladıktan itibaren 95 füze atılmış. Daha öncesinde 700 füze atılmış. 6 sivil hayatını kaybetti. Türkiye’nin bölgede terörü temizlemek amacı, sınır güvenliğini tahkim etmek, sağlamak. Her şeyden önemlisi bölgeden geçen 370 bin Kürt kardeşimizin tekrardan oraya dönmek suretiyle hayatlarına kaldığı yerden devam etmesi, teröristlerden o bölgeyi arındırmak suretiyle 3.5 milyon mülteci kardeşimizin tekrardan bölgeye dönmesi.”

‘İnsanlığa düşmanlar’

Afrin’deki terör örgütü PYD/PKK mensuplarınca Kilis kent merkezini hedef alan roketli saldırıda büyük hasar gören Çalık Hacı Ali Ağa Camii’nin, vakıf eseri olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, şöyle konuştu: “335 yıllık bir cami. Buranın kubbesine roket isabet etti, akşam namaz esnasında. İki şehidimiz var. Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak şu anda tamamen işlemleri başlattık. 2018 sonuna kadar aynı hale getireceğiz. Bir problem yok.  Şunu diyoruz: Terörün dini, dili, ırkı yok. Sadece İslam’a düşman değiller, insanlık adına ne varsa hepsine düşmanlar. Niye? Orada iki de Hristiyan kilisesi var, Ermeni Katolik kilisesi ve Protestan kilisesi var. Onları da berbat etmişler. Onları da restore ediyoruz.  Dolayısıyla biz ihya ve imar ediyoruz, Türkiye olarak nereye gidersek. Onlar da yakıp yıkıyorlar.”

 

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5