17.01.2019 08:15 | Son Güncelleme:
ANKARA Milliyet

Tarım yatırımlarına ücretsiz proje desteği

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı - Kırsal Kalkınma Programı’nın (IPARD) uygulandığı 42 ilde yatırımcılar destek projelerinden yararlanmak için ücretsiz proje hazırlata

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı - Kırsal Kalkınma Programı’nın (IPARD) uygulandığı 42 ilde yatırımcılar destek projelerinden yararlanmak için ücretsiz proje hazırlatabilecek. Projelerin ücretsiz hazırlanmasıyla, Tarım ve Kırsal  Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından kullandırılan IPARD hibelerinin daha etkin kullanımı hedefleniyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, programla yatırımcıların 42 ilde projelerini ücretsiz hazırlatabileceğini söyledi. 

Pakdemirli, TOBB ile bakanlığı arasındaki IPARD Proje Hazırlama İşbirliği ve Eğitim Protokolü İmza Töreni’nde, hibe, destek ve teşvikleri vatandaşlarla buluştururken, bir yandan da Ar-Ge ekipleri kurarak projeler geliştirdiklerini kaydetti. 

Para cepte kalacak

Pakdemirli, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından kullandırılan IPARD hibelerinin daha etkin kullanımı için TOBB ile iş birliğine gittiklerini söyledi. Yatırımcıya önemli bir kolaylık ve alternatif sağlayacak protokolün, IPARD kapsamındaki projelerin artık ücretsiz hazırlanabileceği anlamına geldiğini vurgulayan Pakdemirli, şöyle devam etti:
“Proje yazmak ya da hazırlamak başlı başına bir projedir. IPARD’a başvuru yapmak isteyen yatırımcılar, mevcut durumda, projelerini hazırlayıp TKDK’ye sunuyor. Projesi uygun görülüp kabul edilirse, danışmanlık kapsamında alacağı hibeyle danışmanlık giderini karşılıyor. Ancak projesi kabul edilmezse danışmanlık hizmetleri için yaptığı harcama cebinden gidiyor. Normalde başvuru sahibi şimdiye kadar proje danışmanlık hizmet ücreti olarak yatırımın niteliğine göre 5-40 bin lira ücret ödüyordu. Bu protokol sayesinde yatırımcılar, IPARD’ın uygulandığı 42 ilimizde, TOBB bünyesindeki oda ve borsalar üzerinden, projelerini ücretsiz hazırlatabilecek.”

Eğitim verilecek

Pakdemirli, proje kabul edildiğinde yatırımcıların, TKDK’den alacakları danışmanlık desteğini, projeyi hazırlayan oda ve borsaya ödeyeceğine dikkati çekerek, projenin, TKDK’nin değerlendirme sürecinde destek kapsamına girememesi halinde hiçbir ücret ödenmeyeceğini söyledi. TKDK’nin proje hazırlama konusunda oda ve borsalara eğitim vereceğini bildiren Pakdemirli, “Bu protokol, IPARD’ın tüm sektörlerindeki yatırımlarını kapsayacak. Ayrıca IPARD kapsamında desteklenen bu işletmeler, üretime geçtikten sonra, ürünlerinin pazarlanması ve ihraç edilmesi için, TOBB’un desteği ve katkısını da alacak.

Vergi muafiyeti 

IPARD yatırımlarında vergi muafiyeti olduğunu da anımsatan Pakdemirli, bu hibelerin etkisiyle birçok sektörün gelişmesine katkı sağladıklarını, makine-ekipmanların yerelden temin edildiğini, inşaat işlerinin yereldeki tedarikçilerden sağlandığını anlattı.

Pozitif ayrımcılık

Bakan Pakdemirli, IPARD kapsamında kadın ve gençlere pozitif ayrımcılık yaptıklarına da işaret ederek, şunları kaydetti:
“Kadınlarımıza projelerinde ilave puan verip, sıralamada öncelik sağlıyoruz. 40 yaş altı genç yatırımcılara, hayvancılık yatırımlarında yüzde 5 ilave hibe veriyoruz. Bakanlığımızın kırsal kalkınmaya sağladığı destekler artarak devam edecek. IPARD’ın yanı sıra ulusal kaynaklarla da kırsal kalkınmayı desteklemeye devam ediyoruz. Tamamı ulusal kaynaklı Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı’yla, IPARD dışındaki 39 ilde kırsal kalkınma desteklerimiz devam edecek. Kırsalda yatırımların artması ve ülkemizin büyümesine katkı sunmaya devam edeceğiz.”

Elimizi taşın altına koyduk

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu da, ‘Uygulamalı Proje Yazma Eğitimi’ sayesinde, oda ve borsa çalışanlarını IPARD proje yazımı konusunda yetiştireceklerini dile getirerek, “Biz TOBB olarak, IPARD desteklerinden faydalanan 42 ildeki 77 ticaret  borsamız ve ticaret borsası bulunmayan illerdeki 8 ticaret odamızla birlikte yani toplam 85 oda ve borsamızla üyelerimizin bu desteklerden daha çok faydalanması için taşın altına elimizi koyuyoruz” dedi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0