Tarkan'ın giyim tarzını eleştiren Ivana Sert neden haklı?

Tarkan, 90'lardan beri sesiyle, saçıyla, imajıyla, şarkılarıyla, üslubuyla, kıyafetleriyle, danslarıyla hayatımıza büyük renk kattı. Nevi şahsına münhasır tarzını bağrımıza bastık, ona "Megastar" dedik. Ancak seviyoruz diye tarzını eleştirmeyecek değiliz. Türkiye'nin en ünlü stilistlerinden biri "Tarkan'ın tarzını beğenmiyorum" diyorsa, bir durup düşünmek gerekiyor...

Tarkan'ın giyim tarzını eleştiren Ivana Sert neden haklı?

Yıllar içinde hep değişti

Yıllar içinde hep değişti

Tarkan'ın tarzı yıllar içinde farklılık gösterdi. Önce uzun saçlarla, zillerle, çizmelerle "Kuzu Kuzu dansı" yaptı.

Sonra saçlarını 'Metamorfoz'da kısalttı, takım elbise ceket kombiniyle daha klasik ve ciddi bir görünüme sahip oldu. 90'larda daha da enerjikti, kıyafetleri çok daha 'Milenyum' havasındaydı.
 

"Kimi giydirmek istersin?"

"Kimi giydirmek istersin?"

Son dönemde daha sportif, daha spor-şık tarza geçen Tarkan yine beğenildi beğenilmesine. Ama farkında mısınız, biz Tarkan'ı ne giyse seviyoruz. Konunun uzmanları, yani stilistler ise onu beğenmeyebiliyor.

Mesela İvana Sert... Stilist, moda yazarı ve moda tasarımcısı İvana Sert, bir programa katıldı. Ona sorulan "Türkiye'de en çok kimi giydirmek istersin?" sorusuna hemen "Tarkan" diye cevap verdi.

"Yetersiz buluyorum"

"Yetersiz buluyorum"

Ve devam etti: "Tarkan'ın, tarzını değiştirmeye ihtiyacı var. Hep aynı, yeni bir şey yok. Giyim konusunda yetersiz buluyorum."

İvana Sert'i İşte Benim Stilim programından tanıyanlar, hatırlayanlar, onun ne kadar doğru moda tespitleri yaptığının da farkında.

Yeniliklere açık olan, ancak bir yandan da minimal tarzın önemini vurgulayan İvana Sert, sizce de haklı değil mi?

Sadece bir tane star parça olmalı

Sadece bir tane star parça olmalı

İvana Sert'in stilini az çok takip edenler konuya hakim, bilmeyenler için söyleyelim: Star parçanız bir tane olmalı ve coşku her yerde olmamalı!

Gömleğiniz star bir parçaysa o zaman kombininizin geri kalanı sade olmalı. Ve elbette tasarım kokmamalı kıyafetiniz, doğal olmalı. Minimal olurken maksimal de olabilmeli...

İvana Sert'in stili ortada

İvana Sert'in stili ortada

İşte tüm bu bilgiler ışığında, İvana Sert'in stil anlayışından değerlendirdiğimizde taşlar yerine oturuyor. İvana Sert'in tarzı zaten ortada.

Türkiye'nin en stil kadınlarından biri. Dolayısıyla onu stil buluyorsak, görüşlerine de dikkatli bakmamız lazım. Tarkan'ın giyiminin yıllardır bir türlü oturamamasının üzerinde mutlaka durmalıyız.

Abartıdan kaçınması şart

Abartıdan kaçınması şart

Bir megastardan bahsediyoruz sonuçta. Ne giyerse, ne söylerse kabulümüz. Ama yine de tarzı konusunda daha tutarlı ilerlemesi gerekmiyor mu sizce de? Popart'sa popart, retroysa retro, sporsa spor, artık karar vermeli.

Bir klibinde genç bir tişörtle, sahnede takım elbise ceketler içinde görünce olmuyor, olamıyor. Bir de abartıdan kaçınması gerekiyor.

Sahnede ışıl ışıl olmak zorunda tabii ama kendi de star olunca her şey devasa oluyor. Halbuki daha özgün olabilmeli...

'Kuzu Kuzu' saçları artık acayip demode

'Kuzu Kuzu' saçları artık acayip demode

Kenan Doğulu'dan Edis'e birçok erkek popçunun kıyafetleri aklımızda. Ama Tarkan denildiğinde 90'lardan beri sürekli farklılık var.

Ve geçmişe dönüp baktığımızda 'Kuzu Kuzu' dönemindeki saçları ne kadar demode kaçıyor, değil mi? O dönem herkesi etkilese de şu anda o saçlarla sokağa çıksanız e biraz kahkaha atarlar size. 

Zamansız, mekansız olmalı

Zamansız, mekansız olmalı

Tarzımızın zamansız, mekansız, sınırsız olmasının bu yüzden önemi var. Şimdiden geçmişe bakıldığında "Bu ne ya" dedirtmemeli.

Tarkan bugüne kadar müziğiyle bizi hiç üzmedi. Ama Ivana Sert'in eleştirisini dikkate almalı. İmajı ve kıyafetleriyle de zamansız, sınırsız, benzersiz olmalı. Sonuçta bir Tarkan daha gelmeyecek bu ülkeye...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak