Tarkan'ın sokak hayvanları için yaptığı çağrı, karşılıksız kalmasın

Tarkan'ın doğa, çevre kirliliği ve hayvanlar konusundaki duyarlılığına her zaman şahit oluyoruz. Instagram'daki paylaşımlarının yanında yardım amaçlı somut adımlar da atıyor. Kış aylarına girmişken Tarkan yine sokak hayvanlarını unutmadı ve takipçilerine hatırlatma/bilinçlendirme amaçlı bir paylaşım yaptı. Soğuk havalarda evsiz ve aç kalan sokak hayvanlarına Molatik olmamak elde mi?

Tarkan'ın sokak hayvanları için yaptığı çağrı, karşılıksız kalmasın

Kitle bilinci oluşturmak

Kitle bilinci oluşturmak

Tarkan'ın Instagram'da 3 milyondan fazla takipçisi var. Fakat yaptığı her hareket tüm ülkede yankı buluyor. O da bunun farkında ve imajını zedeleyecek her şeyden kaçınıyor. Her davranışı, her paylaşımı asaletini yansıtıyor. Tıpkı kızı Liya'nın patikleriyle ilgili paylaşımı ve babalığı bile ölçülü yaşaması gibi.


 

Sokak hayvanları için, doğayı korumak için, çevre kirliliği için yaptığı paylaşımlar Tarkan'ı takip eden kitlenin de bilinçlenmesini ve bu sorunları unutmamasını sağlıyor. 'Sanatçının asli görevi toplumu bilinçlendirmektir' diye öğrenmedik mi zaten?

Prim kasmıyor

Prim kasmıyor

Tarkan'ın hayvanseverlik ya da çevre üzerinden prim kasmadığı açık, çünkü prim kasmak için bir aracıya ihtiyacı yok. Hayvanseverliği insanlara yaranmak ya da takdir almak için yapmıyor. Çünkü amacı bu olan birçok ünlü görüyoruz. Sadece hayvanları değil, insanların hassas olduğu her konuyu 'prim kasmak' amacıyla kullanıyorlar.

Köpekler bile farkında

Köpekler bile farkında

Fotoğrafta dikkat çeken detaylardan biri, köpeklerin kendi aralarında "Arkadaşlar Tarkan burada, ona göre" diye anlaşmış gibi asil ve düzenli duruşları. Hepsi de kameraya pozunu vermiş.

Her biri en az Kartal Tibet'in canlandırdığı Tarkan'ın kurdu kadar akıllı.

Esas konu: Sokak hayvanları

Esas konu: Sokak hayvanları

Tarkan aracılığıyla biz de Molatik olarak bir kez daha yineleyelim, kapınızın önüne, ağaç altlarına, pencere kenarlarına, otobüs duraklarına bir kap su ve mama/artan yemeklerinizi bırakmaya üşenmeyin. Çöpe gideceğine kedilerin, köpeklerin, kuşların yaşamasını sağlasın.

Havalar aşırı soğuduğunda bırakacağınız suyu biraz ısıtarak koymak hayvanların daha kolay ısınmasını sağlayacaktır.

Sığınak alabilirsiniz ya da yapabilirsiniz

Sokak hayvanlarının şiddetli yağış ve sert rüzgar bastırdığı zaman sığınacak yer bulmaları her zaman mümkün olmuyor. Bu nedenle onların sığınabilmesi için cüzi miktarlara sayılan yuvalardan alıp yine sokak hayvanlarının çok olduğu bölgelere bırakabilirsiniz.

Ya da biraz vakit ayırarak çok ucuza yuva yapabilirsiniz. Emin olun çok fazla vakit almıyor ve uğraştırmıyor.

turcel.orman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak