Gündem
14.09.2017 - 02:30 | Son Güncelleme: 14.09.2017-7:47

Taşıyıcı anneliğe 5 yıla kadar hapis cezası

Sağlık Bakanlığı, taşıyıcı anneliği “organ ve doku ticareti” kapsamına alacak hukuki düzenlemeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Sitene Ekle

ANKARA Milliyet

Buna göre eşlerin herhangi birinden alınan üreme hücrelerinin başka kişilere uygulanması ve taşıyıcı annelik yoluyla çocuk sahibi olunması halinde, bu kişiler hakkında “Hukuka aykırı yollarla elde edilmiş olan organ veya dokuyu saklamak, nakletmek veya aşılamak” suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası uygulanacak.

Türk Ceza Kanunu’nun 231. maddesinde, “Bir çocuğun soy bağını değiştiren veya gizleyen kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” ifadesi, Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezleri Yönetmeliği’nin 4. maddesinin f bendinde de “Sadece anne adayının yumurtası ile kocanın spermi çeşitli yöntemlerle döllenerek anne adayının rahmine transfer edilebilir” deniliyor. Aynı yönetmeliğin 2. ekine göre ise suni döllenme tedavisi uygulanacak olanların evli çift olmaları, sadece kendilerine ait üreme hücrelerinin kullanılması gerekiyor.


Etiketler:
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    1998 yılında "İlla" adlı albüme imza atan sanatçımız kimdir?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX