Amasya

Yerel Haber
22 Kasım 2017 - 10:49

Taşova'da "Soba Zehirlenmesi" Uyarısı

AMASYA (AA) - Taşova İlçe Belediye Başkanı Bayram Öztürk, soba zehirlenmeleriyle ilgili uyarılarda bulundu.

Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bilgisizlik, yanlış kullanım ve ihmal yüzünden soba, şofben, baca zehirlenmeleri hemen her yıl kış aylarında özellikle alçak basınçlı havalarda tehlikeli boyutlara ulaştığını belirtti.

Tatsız, renksiz, kokusuz olması ve tahriş etme özelliğinin olmaması nedeni ile fark edilmeyen karbonmonoksit gazının ölümlere sebebiyet vediğinin altını çizen Öztürk, şunları kaydetti:

"Özellikle havaların soğuması ile artan soba kullanımı karbonmonoksit zehirlenme vakalarını artırmaktadır. Sessiz katil olarak anılan karbonmonoksit konusunda vatandaşlarımızın dikkatli olmasını istiyoruz. Karbonmonoksit zehirlenmeleri hafife alınmamalı. Soba bacalarının temizlenmesi, ev ve iş yerlerinde havalandırma sistemlerinin bulundurulması ve uyumadan önce sobanın içindeki odun ve kömürün sönmesinin beklenmesi gerekir. Hemşerilerimizin daha dikkatli olmasını istiyoruz."

©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.