12.02.2019 01:30 | Son Güncelleme:
KÜLTÜR SANAT SERVİSİ

Tatavla Karnavalı konserle kutlanacak

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü bünyesindeki ‘İstanbul ve Müzik’ Araştırma Programı (İMAP), İstanbullu Ortodoks Rumların Baklahorani/Tatavla Karnavalı’nı ‘Bir İstanbul Karnavalı / Baklahorani’ adlı konserle kutluyor.

1 Mart akşamı saat 20.00’de, Pera Müzesi Pera Café’de gerçekleşecek konsere katılım ücretsiz. 1941 yılına kadar devam eden ve İstanbul’da yaşayan tüm grupların katılım sağladığı karnaval, İstanbul’un eğlence ve müzik kültürü tarihinde önemli bir yer tutuyor. Karnavalın hatırlanacağı konserde Amane ve danslarıyla Midilli’den Solon Lekkas, kemanı ve curasıyla Atina’dan Kyriakos Gkouventas, lavtasıyla Selanik’ten Vasileios Kasouras, santuruyla Evangelos Paschalidis ve sesiyle İstanbul’dan Steylo Berber sahnede olacak. 

İstanbullu Ortodoks Rumlar tarafından ‘Büyük Oruç’tan üç hafta önce başlanan karnavalın, ‘Kathara Deftera’ya (Temiz Pazartesi) kadar devam ettiği biliniyor. 

19. yüzyıl geleneği

Büyük kutlamanın yapıldığı ‘Kathara Deftera’ya kadar karnavala katılan herkes kılıktan kılığa girer, maskeler takar ve konu-komşu eğlenirdi. 19. yüzyılda yoğun şekilde kutlanan, ‘Apukurya’ olarak bilinen, Galata ve Pera’dan Aziz Demetrios Kilisesi’ne bir resmi geçit ile başlayan karnaval Tatavla’da (Kurtuluş) bir panayırla sona ererdi. Ortodokslar et orucuna başlayıp bakliyata yöneldiği için ‘Baklahorani’ diye de anılan karnavalın ardından Rumlar evlerine kapanarak perhiz ve ibadetle ilgilenir, Paskalya Yortusu’nun gelmesini beklerdi. 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0