Alaçatı rehberi...

İzmir'in 72 kilometre batısında bulunan Alaçatı deniz ve yelken tutkunlarının vazgeçemediği tatil beldelerinden biridir. Alaçatı hakkında genel bilgiler...

Alaçatı rehberi...

Alaçatı'nın dar sokaklarına dağılmış taştan evleri, kafeleri, restoranları ve butik otelleri aradığınız tatil fırsatını size sunuyor. 80 civarındaki konaklama yerleri ve butik otelleri misafirperverliği hissetmenizi sağlıyor.

Alaçatı'yı en çok tercih edenler yelken tutkunları ve rüzgar sörfçüler. Alaçatı, sporseverler için hem güvenli hem de muhteşem dalgalara sahip bir cennet.

Yakın mesafede bulunan bir tepeye inşa edilen elektrikli jeneratörlerle çalışan rüzgar gülleri, rüzgarın şiddetini ve sürekliliğini kontrol ediyor.

Alaçatı, 1850'li yıllarda Ege adalarından getirilen Osmanlı topraklarında kurulmuştur.

Yunan işçiler ve aileleri burayı sevmiş ve kalmaya karar vermiştir. "Agrilia" olarak adlandırdıkları bu yörede üzüm bağları kurmuş ve yetiştirdikleri meyvelerden şaraplar yaparak ihraç etmişlerdir.


Birinci Dünya Savaşı sırasındaki mübadelede Müslüman Türkler Balkan ülkelerinden bu kasabaya getirilmiştir. Yunan halk ise kendi ülkelerine taşınmıştır.

Bir süre unutulan bir yer olan Alaçatı/Agrilia, zamanla güzelliği ve korunmuş doğasıyla tatilcilerin dikkatini çekmiştir.

Alaçatı rehberi...

Alaçatı'da Rüzgarla Dans Edenler

Merkeze 4 km. uzaklıkta bulunan yat limanının yanında 500 m. en ve 330 m. boya sahip sığ bir alan bulunmaktadır. Bu nedenle yüzme bilmeyenler dahi kolayca rüzgar sörfü derslerine katılabilmektedir. Ayrıca üç tarafı kara ile çevrili ve sadece güney kısmı açık olan bu koy, açık deniz korkusu olmadığından oldukça güvenlidir.

Alaçatı'da ne yenir?

Kahvaltıda Ege'nin zeytinlerinden özellikle Hurma Zeytini'ni tatmanızı öneririz. Dalında olgunlaşan bu zeytin ile güne herkesten çok daha iyi bir başlangıç yapacaksınız.

Öğle yemeklerinizde ve ara öğünlerinizde tüketebileceğiniz sakız muhallebisi ve tatlısı da ağız tadınıza uygun olacaktır. Taze deniz ürünlerini keşfedebilir, tamamen organik ürünlerle sağlıklı ve keyifli bir tatilin tadını çıkarabilirsiniz.

Akşam yemeklerinizin tadını pekiştirecek şaraplarıyla Alaçatı, cennetten bir parçanın yeryüzünde inşa edilmiş hali....Geleneksel tatların dünya mutfaklarında kabul görmüş seçeneklerle buluştuğu sofralardan kalkıp eve dönmek istemeyeceksiniz.

Alaçatı rehberi...

Alışveriş önerileri

Alaçatı'ya gidip de yöreye ait zeytinyağı ve zeytinlerden almadan gelmeyin. Ayrıca köy pazarında satışı yapılan mevsim otları, enginar, beyaz soğan ve kavun da satılmaktadır.Haftasonu kurulan antika pazarında ise ilginç ve göz kamaştıran el emeği eserler satın alabilirsiniz.

22 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber