Eğlencenin adresi: Alanya!

Geçtiğimiz yaz en güzel sezonlarından birini geçiren Alanya’nın tercih edilmesindeki en önemli sebep, şüphesiz ki turizm alanlarının, yaşam alanlarına yakınlığı… Otellere tıkılıp kalmak istemeyen tatilciler, Alanya’nın merkezinde her zevke hitap eden, yüzlerce mekan bulabiliyorlar. Gündüz olduğu kadar gece hayatı ile de oldukça hareketli olan Alanya’da uzun zamandır hayal ettiğiniz tatili yaşayabilirsiniz…

Eğlencenin adresi: Alanya!

Akdeniz’in incisi konumunda bulunan Alanya, kumu ve güneşi ile cıvıl cıvıl geçen yazların önde gelen beldesi konumunda. Özellikle her yaz binlerce turistin akın ettiği Alanya’da yabancı turistlerin sayesinde oldukça hareketli görüntüler ortaya çıkıyor.

Alanya tabiî ki sadece deniz, güneş ve eğlenceden ibaret değil. Kalesi, mağaraları, tarihi yerleri ile görülmesi, gezilmesi ve keyfine varılması gereken bir yer…


Alanya, Akdeniz'in en gözde sahil şehirlerinden birisi. Kilometrelerce uzanan sahilinin hemen hemen hepsinin kum olması, tercih nedenlerinden biri olsa gerek. Kalesi, mağaraları, tarihi yerleri ile görülmesi, gezilmesi ve keyfine varılması gereken bir şehirdir. Bizanslılar döneminde, verilmiş olan "Güzel Dağ" ismine çok uygun bir şehir Alanya...Nereleri gezelim?

Alanya kalesi: Surlarının uzunluğu 6.5 kilometreyi bulan kalenin, 83 kulesi ve 140 burcu vardır. Denizden 250 metreye kadar yükselen yarımada üzerinde bulunuyor. 13, yüzyıl Selçuklu eseridir. 1221 yılında Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmış. Alanya'nın su ihtiyacını sağlayabilmek için 400'e yakın sarnıç yapılmıştır. Günümüzde de sarnıçların bazıları kullanılmaktadır. Kaleyi gezerken göreceğiniz, dokumacılık, su kabakları boyamasından çok etkileneceksiniz. Ayrıca kaleye çıkan yol üzerinde bulunan restoran ve kafelerde, mola verip tarihi havayı içinize soluyabilirsiniz.


Kızılkule:
Alanya’nın sembolüdür. Sekizgen olarak inşa edilmiş. 1221 yılında Alanya Kalesi gibi Selçuklu sultanı Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmış. Antik çağdan kalma mermer blokların bulunduğu kale duvarlarının her bir duvarı 12.5 metre genişliğinde. İçinde zemin dahil toplam 5 kat bulunuyor.


Damlataş mağarası: Yerli ve yabancı turistlerin en çok ilgisini çeken yerlerden biri de Damlataş Mağarasıdır. Bu mağara, % 90 civarında nem oranına sahiptir. Mağaranın birçok hastalığa iyi geldiği söylenmektedir.Alanya’da denizden çıkmak istemeyeceksiniz!
Tukuaz rengi ile mavinin şahane birleşmesini bir tek Alanya’da denize bakarken görebilirsiniz. E doğal olarak böyle bir doğa harikasında yüzmekte sizin için müthiş bir keyif olacaktır. Alanya’da merkezde de denize girme şansınız var. Dim Çağı Vadisi, Avsallar, Damlataş, Cleopatra, Keykubat, Portakal plajları denize girilebilecek yerlerden…
Gelelim Alanya’da neler yemeniz gerektiği konusuna… Alanya mağaralarını gezerseniz eğer, gezinizin arasında Dim Çağı Mağarası’nda bulunan balık restoranlarında leziz balıklar yiyebilirsiniz. Alanya merkezde ise binlerce alternatif sizi bekliyor olacak.


Sıra geldi yemek yemeye…
Canınız ne isterse merkezden temin edebilirsiniz. Alanya'da bir kaç restoran önermek gerekirse; Ege ve Akdeniz mutfağına özel tatlar için, Kaptan's Güverte, kebap türü yemekler içinse Flamingo Restoran'ı denemenizi tavsiye edebiliriz.
Alanya' da geceleri saat 17:00 den sonra trafiğe kapanan Atatürk Caddesi'nde takı ve süse meraklıysanız eğer, bir sürü kuyumcu bulunuyor. Özellikle alışverişlerinizde yöreye özgü olan, ipekböceği ürünü, ipek dokumalarından satın alabilirsiniz…


Eğlencesiz bir tatil olur mu?

Alanya' da eğlenmek için aradığınız her tarzda mekanı bulabilmeniz mümkün. Şehir merkezinde yüksek sesli müzik isterseniz Oxsid Bar tavsiye etmeden geçemeyeceğiz. Oxsid Bar; içinde bir çok kafe, restoran ve bar bulunan geniş bir mekandır. Merkezde ise farklı mekanlar mevcut, türkü sevenler için türkü barlar, klasik kafeler ve dünya standartlarında olan eğlence mekanları ile Alanya merkezde eğlenceli dakikalar yaşayabilirsiniz. İskele Caddesi, Atatürk Caddesi, Dimçayı ve Gazipaşa bölgelerinde konumlanan gece klüplerinden en iddialıları; James Dean, Club 13 ve Club Mahnhattan… 2005 yılında açılan Havana Bar ise Alanya’yı ziyret edenlerin favori mekanlarından biri oldu.

Kara delik fotoğrafını çeken Türk: Feryal Özel - Röportaj2019 Nisan'da yayınlanan kara delik fotoğrafını çeken ekibin üyesi, NASA'da çalışan Feryal Özel ile röportaj yaptık.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber