İskoçya havalimanı güvenlik kontrollerini kaldırdı

Dünya Donald Trump'ın sınır kontrolleri ile ilgili yeni güvenlik önlemlerine odaklanırken İskoçya'da bir havalimanı güvenlik kontrolü uygulamalarına son verdi.

İskoçya havalimanı güvenlik kontrollerini kaldırdı

İskoçya'da bulunan Campbeltown Havalimanı'nda Glasgow'a uçacak yolcular ve yolcuların bagajları taranmadan uçağa kabul edildi.

Bu sayede Birleşik Krallık'ta 50 yıl sonra ilk kez güvenlik kontrolü uygulaması yapılmadan uçağa kabul işlemi gerçekleştirilmiş oldu.

Loganair ile Glasgow'a uçacak yolculara alışılagelmiş güvenlik kontrolü uygulamaları yerine sözlü olarak üzerlerinde yasaklı madde bulunup bulunmadığı soruldu.

Glasgow seferinde bulunan 15 yolcu'dan aktarmalı olarak başka bir yere seyahat edenlerin güvenlik kontrolünden geçirilmesi gerekliliği tartışma yarattı.

İskoçya havalimanı güvenlik kontrollerini kaldırdı

Campbeltown Havalimanı, Ulaştırma ve Sivil Havacılık Yetkili Makam Departmanı'ndan aldığı izin sayesinde güvenlik kontrolü uygulaması gerçekleştirmedi.

Hava yolu şirketinin yönetim müdürü Jonathan Hinkles herkesin birbirini tanıdığını ve yolcuların büyük bir kısmının bu güzergahı yerel otobüs servisi gibi kullandığını ifade etti.

Birleşik Krallık İşçi Birliği Prospects havalimanınca alınan bu kararın olası bir terör saldırısının önünü açabileceğini ve özellikle Glasgow güzergahının üzerinde nükleer enerji santralleri, petrol terminalleri ve Savunma Bakanlığı'na ait binalar bulunduğuna dikkat çekti.

Güvenlik kontrollerinin uygulanmaması kararı geçtiğimiz aylarda Türkiye ve Belçika havaalanlarında meydana gelen bombalı terör saldırılarını akla getirdi.

Hazırlayan: Mehmet Can Kömürcü

19 Kasım 2019 Magazin Bülteni19 Kasım 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber