Kop Dağları’nda kayağa ne dersiniz?

Bayburt’ta hem kayak, hem rafting, hem de tarihi bir gezi… İlginizi çok çekecek!

Kop Dağları’nda kayağa ne dersiniz?

Kop Dağları’nda kayağa ne dersiniz
Tarihi İpek Yolu üzerindeki kent, M.Ö. 3000'lere kadar uzanan köklü bir geçmişe sahip.
Marco Polo ve Türk seyyah Evliya Çelebi’nin de eserlerinde bahsettiği Bayburt, doğası ve zengin kültürüyle keşfedilmeyi bekliyor.

Nasıl Gidilir?
Karayoluyla büyük şehirlere de her gün karşılıklı otobüs seferleri var. Havayolunu tercih edenler 1 saat uzaklıktaki, Erzurum havalimanını ya da 2 saat uzaklıktaki Trabzon havalimanını kullanabilir.
Otogar Tel: (0458) 211 70 64

Çoruh Nehri’nde Rafting
Bir kolu Mescit Dağları’ndan, diğer bir kolu da Otlukbeli Dağları’ndan çıkarak iki kol halinde Bayburt içerisinde Dikmetaş Köyü altında birleşen Çoruh Nehri, yüksek debisiyle su sporları için çok uygun şartlar sunuyor. Dikmetaş’tan Çoruh Nehri’nin il sınırlarını terk ettiği Aslandede Köyü’ne kadar olan kısım, kano ve rafting meraklıları için önemli bir yer.

Kop Dağı ve Kayak Sporları Turizm Merkezi
İl merkezine 39 km. uzaklıktaki merkez, kapsamlı yenileme çalışmalarından sonra yeniden hizmet vermeye başladı. Konaklama imkânının da bulunduğu tesislere 70 km. mesafedeki Erzurum’dan havalimanıyla kolaylıkla ulaşılabiliyor.Görülecek Yerler

Aydıntepe Yeraltı Şehri
Bayburt’un kuzeybatısında yer alan kent, yüzeyden 2–2,5 metre derinde, ana kayaya oyulmuş galeriler, tonozlu odalar ve bu odaların açıldığı daha geniş mekânlardan oluşuyor. Günümüzde kazı çalışmaları devam edilen kent hakkında iki görüş öne sürülüyor. Bunlardan ilki; buranın Halde şehrinin bir parçası olduğu ve eski ismi Hart (Aydıntepe) olan ilçenin isminin de “Halt”tan geldiği görüşü. Diğer görüş ise; Romalılar tarafından kovulan ilk Hristiyanların bu bölgeye geldikleri ve sığındıkları yeraltı kentinin de bu Erken Hıristiyanlık dönemine ait olabileceği.

Bayburt Kalesi
Çeşitli kaynaklarda M.S.58’lerde inşa edildiği belirtilse de yapılış tarihi kesin olarak bilinmeyen kale, 1671 metre yükseklikte şehre hakim bir konuma sahip. Kale içinde koğuşlar, hapishane, ambar, sarnıçlar ve hamam bulunuyor. İkinci surun doğuya bakan yüzünü süsleyen çini kalıntılarından dolayı kaleye Çinimaçin Kalesi de deniliyor.

Bent Hamamı
Çoruh Nehri kıyısında, Bayburt Kalesi’nin güneydoğu eteğinde bulunan hamam, 16. yüzyılda Akkoyunlu Hacı Ferahşad Bey tarafından yaptırılmış. Dış kısmı birçok kere onarım gören yapının içi özgünlüğünü koruyor. Klasik dört eyvanlı hamam planı ile yapılmış olan hamamın soyunma bölümü, dört sütuna oturan ortası aydınlık fenerli kubbeyle örtülü. Ilıklık bölümü ise uzun bir beşik tonozdan oluşuyor. Halvet bölümündeyse, ortada bir kubbe, dört yönde sivri beşik tonozlu eyvanlar, köşelerde kubbeli halvet odaları yer alıyor. Yapı günümüzde de hamam olarak kullanılmakta.

Bey Böyrek (Bamsı Beyrek) Türbesi
Bayburt’un 2 km. doğusundaki Erenli köyünün batısında, bir tepe üzerindeki yapı, Dede Korkut Hikayeleri’nde geçen en önemli kişilerden biri olan Bey Böyrek’e ait. Mezar ve sonradan ilave edilen dikdörtgen şeklindeki bir taş binadan oluşur.

Çımağıl Mağarası (Doğanın Yer Altı Sarayı)
İl merkezine yaklaşık 35 km. uzaklıktaki Aşağı Çımağıl köyünün Taşındibi Mahallesi’nde yer alan mağaraya yaklaşık bir saatlik yürüyüş sonrasında ulaşılabiliyor. 884 m. uzunluğundaki mağarada bulunan küçük su birikintileri, sarkıt dikitler, mağara incileri, mağara çiçekleri, traverten basamakları ve fil kulakları ziyaretçilerine birbirinden güzel manzaralar sunuyor.

Dede Korkut Türbesi
Şehir merkezine 39 km. uzaklıktaki Masat köyünün çıkışındaki türbenin bütün Türk dünyasında tanınan bilge kişi Dede Korkut’a ait olduğu düşünülüyor.

Kop Şehitleri Abidesi
1916 yılında Kop Geçidi’nde ve Çoruh Havzası’nda düşmana direnirken şehit olan askerlerin anısına 1963 yılında Kop Dağı’nın zirvesine yapılmış. Kesme taş, yer yer beton ve mermerden yapılan abide, şehrin önemli varlıklarından.

Pulur (Ferahşad Bey) Camii ve Medresesi
Gökçedere beldesindeki yapılar 16. yüzyılda inşa edilmiş. Cami, medrese ve hamam günümüze ulaşmayı başarırken, han, imaret ve konuk evinden hiçbir iz kalmamış.
Avlu içinde yer alan tek kubbeli caminin girişindeki yazıtta, 1517 yılında Akkoyunlu Hükümdarı Korkmaz Bey tarafından yaptırıldığı yazıyor. İki renk kesme taştan özenle yapılmış olan caminin sadece minare kısmı tuğladan örülmüş. Cami bugün de ibadete açık.

Bu kışı tatilisiz geçirmeyin! Hemen tur programlarına ve fiyatlarına göz atmak için tıklayın!

Kara delik fotoğrafını çeken Türk: Feryal Özel - Röportaj2019 Nisan'da yayınlanan kara delik fotoğrafını çeken ekibin üyesi, NASA'da çalışan Feryal Özel ile röportaj yaptık.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber