Geri Dön

Türkiye'nin incisi: Göcek!

Akdeniz’in Güneybatısındaki şirin bir beldeden bahsedeceğiz bu defa; Göcek. Mavi yolculuklar Göçek'te yaşanır!

Türkiye'nin incisi: Göcek!

Türkiye’nin pek çok yeri gibi, cenneti andıran doğa harikalarını bünyesinde bulunduran Göcek’e kesinlikle gitmenizi öneririz. Neden mi? İşte cevabı;

Doğa tutkunları, uluslararası yatçılar için gittikçe önem ve şöhret kazanan bir belde olan Göcek, deniz ve hava sıcaklığı itibariyle iyi bir görüş noktası olmaktan ziyade denize ilk açılış için dünyanın en iyi bölgesidir. Dalaman Havaalanı’na 22 km’dir.Öncelerde köy halinde olan Göcek sonraları yat limanları ile şimdilerin yatçılarının göz bebeği konumuna gelmiş.

Göcek’te sezon mayıs ayının başında başlıyor ve ekim sonuna kadar devam ediyor. Mart ve nisan ayları doğayı gözlemek ve huzurlu bir tatil için ideal dönemdir. Göcek’te 9 ay denize girmek mümkündür.

Göcek sadece marinaları ile değil, konaklama, haberleşme ve sağlık hizmetleri ile de bölgeye destek veriyor. Tüm dünyadaki Göcek tutkunu yat severleri buluşturan yat yarışları da Mayıs ve Kasım aylarında Göcek’e oldukça heyecan katıyor.

“Mavi yolculuk”ların hareket noktası olarak ta bilinen Göcek’te otel, apart ve pansiyon şeklinde bir çok sayıda konaklama tesisi bulunuyor.


Tekne turları sizi bekliyor!
Göcek’te 12 adalar tekne turuna da kesinlikle katılın. Marinada ve limanda dolaşırken göreceğiniz çift güverteli tekneler sizi bu turlara götürmek için hazır bekliyor olacaklar. Bu tekneler her sabah 10:00-11:00 gibi limandan çıkıp akşam 17:30-18:00 gibi geri dönüyorlar. Öğlen yemeklerinizi de bu teknelerde yiyebiliyorsunuz. Güneşlenmek isterseniz teknelerin üst katlarında güneşlenebilir veya gölgede turun tadını çıkartarak etrafı izleyebilirsiniz. Yunusları, uçan balıkları ve deniz kaplumbağalarını görmek isterseniz eğer etrafa dikkatlice bakmalısınız çünkü her an size kendilerini gösterebilirler.Tekne turlarının ilk durağı genellikle Gobu Koyu’dur. Sakin, kristal suları sizin yüzme isteğinizi harekete geçirecek. Bu körfezde bulunan aile işletmesindeki cafe-restoranda bir şeyler yeme şansınız da var. Gobu Koyu’nun hemen yanında bulunan Mağaralı Koy’da sakin denizi ve saf sularıyla ilginizi çekebilir. Kıyıda, kayaların içinde bulunan mağaraya merdivenle çıkabilirsiniz, üstelik mağarada, merdivende doğal!

Cleopatra Hamamı: Çam ağaçları ile çevrili büyük bir koydur. Mite göre, Cleopatra’nın Anadolu kıyılarını ziyaretlerinden birinde, yakın arkadaşları ona hediye olarak bir hamam inşa etmeye karar verirler. Çünkü koyun bu kısmında bir sıcak su kaynağı bulurlar. İçerdiği kalsiyum, magnezyum gibi mineral ve elementlerle buradaki su cilt için çok iyi gelir. Kimilerine göre Cleopatra’nın güzelliğinin sırrı bu sularda gizlidir. Eğer sizde buna inanır ve denemek isterseniz bu harabelerde yüzebilirsiniz.

Tersane Adası: Oniki adalar turunda ilk göreceğiniz ada bu adadır. Burada suyun bir göl gibi karaya doğru sokulduğu sığ bir koy vardır. Osmanlı Döneminde burada yaşayan yunanlılara ait kalıntılar hala görülebilir. Bu koy zamanında gemi inşa etmek için kullanılmış ve adını da buradan almıştır.

Yassı Adalar: Göcek kasabasının tam karşısında yer alan birbirine çok yakın bir grup adadır. Adanın tam ortasında tuz gölü yer alır. Burada en büyük adadan en küçük adaya rahatlıkla yürüyebileceğiniz bir geçiş bulunuyor. Kıyıda, gözleme ve kurabiyeler satan aileler vardır. Restoran olarak kullanılan teknede öğle yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Yeme-içme-eğlence…
Göcek’te sevdiklerinizle muhteşem manzara eşliğinde yapacağınız keyifli sohbetlerin yanında, rakı-balık kültürüne bir dalış yapmak ister misiniz? Akdeniz’in temiz sularında avlanan birbirinden lezzetli balıklar odun kömürü ızgaralarında pişiriliyor.

Beldedeki eğlence mekanlarında yüksek sesli müzik, gürültü kirliliği olmaması sebebiyle çalımıyor. Gün batımının güzelliğini izleyerek, huzur dolu bir tatil geçirmek isterseniz eğer Göcek sizin bundan sonra tek adresiniz olabilir.

Göcek’te sabah kahvaltıları da oldukça zengin alternatiflerle dolu, denizin muhteşem mavi tonlarında, güneşin pırıltısıyla edeceğiniz kahvaltılar sizin unutulmazlarınız arasına girecek…

28 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteni28 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber