Yedi Uyurlar Mağarası ve Ashab-ı Kehf

Yedi Uyurlar Mağarası, Hristiyanlık ve İslamiyet inancında önemli bir yere sahip olan yedi uyurların kaldığına inanılan mağaradır. Ashab-ı Kehf olarak bilinen Yedi Uyurlar'ın mağarasına, günümüzde farklı coğrafyalarda rastlamak mümkün. Mersin'de bulunan Yedi Uyurlar Mağarası içlerinde en ünlüsüdür. Peki Yedi Uyurlar Mağarası tam olarak nerede? Yedi Uyurlar Mağarası'nın önemi ne?

Yedi Uyurlar Mağarası ve Ashab-ı Kehf

Yedi Uyurlar Mağarası, Hristiyanlık ve İslamiyet'te büyük öneme sahip olan Ashab-ı Kehf hadisesinin gerçekleştiğine inanılan yerdir. Ashab-ı Kehf veya Yedi Uyurlar hadisesinin yaşandığı mağara olan Yedi Uyurlar mağarası, günümüzde dünyanın pek çok yerinden turiste ev sahipliği yapmakta. Anadolu'da birden fazla yerde olduğuna inanılan Yedi Uyurlar Mağarası'nın en bilinenlerinden biri Mersin'de bulunur? Peki Yedi Uyurlar Mağarası nerede? Yedi Uyurlar kimdir? Yedi Uyurlar inancı nedir?

Yedi Uyurlar Mağarası ve Ashab-ı Kehf

Yedi Uyurlar Mağarası nerede? Yedi Uyurlar Mağarasına nasıl gidilir?
Yedi Uyurlar Mağarası Mersin'in Tarsus ilçesinde bulunur. Tarsus ilçesinin 14 kilometre kuzey batısınde yer alan Yedi Uyurlar Mağarası, Dedeler köyü yakınındadır. Anadolu'nun farklı noktalarında Yedi Uyurlar Mağarası olduğuna inanılan mağaralar bulunmaktadır. Mersin'in Tarsus ilçesindeki Yedi Uyurlar Mağarası dışında İzmir'deki Efes'te de bir Yedi Uyurlar Mağarası bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Lice'de de bir Yedi Uyurlar Mağarası bulunur.

Yedi Uyurlar Mağarası, Hıristiyan ve Müslümanlarca kutsal bir ziyaret yeri olarak kabul edilir. Yedi Uyurlar mağarası dört köşe olarak kayadan oyulmuştur ve 15 - 20 basamakla inilir. Mağaranın üstünde 1873 yılında Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan camiye sonradan üç şerefeli bir de minare eklenmiştir. Kuran-ı Kerim'de Kehf Suresinde sözü edilen mağara Müslüman ve Hıristiyanlarca kutsal sayılmaktadır.

Yedi Uyurlar Mağarasının bulunduğu Tarsus'a gitmek için en hızlı yol yaklaşık bir buçuk saat süren İstanbul-Adana uçuşu gerçekleştirmektedir. Farklı havayolu şirketlerinin tarifeli seferleriyle Adana'ya ulaştıktan sonra, minibüsleri kullanarak Tarsus'a ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıa İstanbul'dan 13 saatlik bir karayolculuğuyla Yedi Uyurlar Mağarasına ulaşabilirsiniz.

Yedi Uyurlar Mağarası ve Ashab-ı Kehf

Yedi Uyurlar olayı nedir? Yedi Uyurlar kimdir?
Yedi Uyurlar inancı başta Hristiyanlık olmak üzere İslamiyet'te de bulunur. Maximilian, Lamblicus, Martinian, John, Dionysius, Exacustodianus ve Antoninus isimlerini taşıyan Yedi Uyurlar, Hristiyan oldukları için zulme uğrar. İdama mahkum edilen yedi genç kaçıp Yedi Uyurlar Mağarasına saklanır. İnanışa göre saklandıkları bu mağarada uykuya dalan Maximilian, Lamblicus, Martinian, John, Dionysius, Exacustodianus ve Antoninus diğer adıyla Yedi Uyurlar, 200 yıldan daha uzun bir süre burada uyur. Lamblicus'un mağaradan çıkıp kent merkezine gitmesiyle gerçeği öğrenir.

Lamblicus, pazarda elindeki paraların geçerli olmadığını, o paraların çok eskide kaldığını fark eder. Bunun yanı sıra Yedi Uyurlar'dan Lamblicus, çarşıda gördüğü herkesin Hristiyan inancına mensup olduğunu anlar. Yaşadıklarını bir psikoposa anlatan Lamblicus'a din adamı bunun bir mucize olduğunu söyler.

Yedi Uyurlar Mağarası ve Ashab-ı Kehf

İslam inancında Yedi Uyurlar
Yedi Uyurlar inancı Hristiyanlıkta gibi İslamiyet'te de yer almaktadır. Kur'an-ı Kerim'de Kehf suresi Yedi Uyurlar hadisesine de değinir. 118 ayetten oluşan Kehf Suresi'nde Yedi Uyurlar olayı anlatılmaktadır.

Şahan Gökbakar: Ne oldum değil, ne olacağım diyeceksin!Şahan Gökbakar, sosyal medya hesabından paylaştığı video ile son dönemde kendisine gelen eleştirilere ilginç bir gönderme yaptı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber