Lig bitti, Sneijder coştu

Kritik
Tayfun Bayındır KritikTüm Yazıları
20 Mayıs Cumartesi 2017

Zorlukla kazanılan Gaziantep maçından sonra Igor Tudor’un ilk on birle bu kadar ciddi biçimde oynayabileceği sanırım kimsenin aklına gelmemiştir. Tolga Ciğerci, Eren Derdiyok açıkçası çoğu Galatasaraylının ilk on birde beklemediği isimlerdi. Hem de Podolski’yi kenarda oturtmak lüksüyle birlikte.

Ne varki haklı çıkan bu kez Tudor oldu. Kazanan takımdan vazgeçip özellikle Erenli bir kadroyla sahaya çıkmanın karşılığını hem zevkli bir futbolla aldı hem de kalan son iki maça umutla bakacak bir işaret yakaladı.

Igor Tudor’un tıpkı Gaziantep maçında olduğu gibi dün de Osmanlıspor karşısında en büyük destekçisi ilginç bir biçimde yine Sneijder oldu. Önceki haftalarda arka arkaya gol bulan ve hatta Gaziantep maçının assolisti olan Wesley Sneijder dün Advocaat’tan gelen milli takım çağrısıyla yüksek olan moralini zirveye taşıdı. Bu durum onu dün yine sahanın en efektif oyuncusu yaptı. Attığı akıl dolu golde Karcemarskas’ın hatası olsa bile beceri ve teknik çok daha öndeydi. Lig bitirken ışıl ışıl parıldamaya başlayan Sneijder, bu yüksek formunu Hollanda Milli Takımı’nda da ortaya koyarsa o çok arzu ettiği rekoru da kıracaktır mutlaka.

Gaziantep maçından örnek verdik, oradan devam edelim; o maçın bir diğer kilit ismi Muslera, dün de benzer bir görünümdeydi. Belki Antep’te daha çok kurtardı ama dün Osmanlıspor karşısında çıkardıkları daha kritik ve çok daha önemliydi. Görünen o ki, Muslera önünde bu savunma olduğu sürece sıklıkla başka golcülerle de yüz yüze gelecek. Uruguaylı da şu anda lig bitiyor diye dua ediyordur.

İlk yarısı neredeyse tamamen Galatasaray’ın kontrolünde, ikinci devresi ise bölüm bölüm risk alarak oynayan Osmanlıspor’un etkisinde geçen bir maç izledik. Ligin en yorgunu Osmanlıspor, ikinci yarıdaki temposuyla Galatasaray’ı bir hayli ürküttü. Özellikle Umar ve Webo, Semih-Ahmet Çalık ikilisinin yüreklerini ağızlarına getirdi. Ama final vuruşundaki hem beceri eksikliği hem de futbol şanssızlığı Osmanlıspor’a hakettiği en az bir golü getirmedi.

Sinan Gümüş’ün hakkını teslim etmek lazım. Oldukça uzun süreden sonra ilk on bir oynadığı maçta hem mükemmel bir gol attı hem de paslanmadığını gösterdi. Hazır pastan bahsetmişken Bruma’nın tıpkı Tolga gibi bir hayli paslandığını da söylemeliyiz.

canlı skor
Tüm maçlar için tıklayın