20.11.2017 14:47 | Son Güncelleme:
AA

Son dakika: Meclis Başkanı belli oldu!

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanı seçimi sonucunda İsmail Kahraman üçüncü tur oylama sonucunda tekrardan Meclis başkanlığına seçildi.

TBMM Genel Kurulunda yapılan oylamada, AK Parti İstanbul  Milletvekili İsmail Kahraman 289 oy alarak yeniden Meclis Başkanı seçildi.

Genel Kuruldaki üçüncü tur oylamaya 509 milletvekili katıldı.

AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman 289, CHP İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel 124, HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak 37, MHP  İstanbul Milletvekili Celal Adan 36, İYİ Parti Kayseri Milletvekili Yusuf  Halaçoğlu 7 oy aldı. 16 oy da geçersiz sayıldı.

Buna göre, Kahraman, üçüncü tur oylamada üye tamsayısının salt  çoğunluğu olan 276'nın üzerinde oy alarak, yeniden Meclis Başkanı seçildi.

Kahraman, yeniden TBMM Başkanlığına seçilmesinin ardından TBMM Genel  Kurulunda bir teşekkür konuşması yaptı.

26. Yasama Döneminin ikinci devresi için TBMM Başkanlığına tekrar  seçerek, şahsına gösterilen teveccüh için milletvekillerine teşekkür eden  Kahraman, "Öncelikle zorluk ve sıkıntılar, gaz lambaları altında İstiklal  Savaşı'nı bizzat yöneten Birinci Meclis üyelerini, başta TBMM'nin ilk başkanı  Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını, milli mücadeleye katılan ve  katkı sağlayan ecdadımızı saygıyla anıyorum." diye konuştu.

Kahraman, TBMM'nin içinde bulunduğu 26. Yasama Döneminin, siyasi  tarihte mümtaz bir yere sahip olacağına işaret ederek, dönemlerinde hain, menfur  ve menhus FETÖ örgütünün kullanılmasıyla devletin yok edilmekle, ortadan  kaldırılmakla karşı karşıya geldiğini, milletin kalbi Meclisin savaş uçaklarıyla  bombalandığını, helikopterlerle ateş altına alındığını anımsattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliği ve davetiyle milletin,  parti farkı gözetmeksizin milli birlik ve kardeşlik ruhuyla meydanları  doldurduğunu, demokrasiyi özümsediğini, artık darbelere geçit verilmeyeceğini  ispat ettiğini vurgulayan Kahraman, 15 Temmuz Cuma gecesi bombalar atılır,  kurşunlar yağdırılırken Meclis çatısı altında şehitlik ruhu ve duygusuyla  toplandıklarını, sabahladıklarını anlattı. Kahraman, Gazi Meclisi İstiklal  Savaşı'nı yöneten kadrosundaki aynı ruhla yaptıkları direnişin, Meclisin bir kere  daha "Gazi" unvanına layık olduğunu gösterdiğini belirtti.

Kahraman, başta Erdoğan olmak üzere, örnek bir direniş ve dayanışma  içinde darbe teşebbüsüne karşı duran necip millete, hükümete, siyasi partilere,  güvenlik güçlerine, bütün kurum ve kuruluşlara şükranlarını sundu. TBMM Başkanı  Kahraman, "Bu vesileyle ortak bir niyazımızı dile getirmek isterim; Allah  milletimize, devletimize zeval vermesin. 250 şehidimize rahmet eylesin. Gazilere  şifalar, hayırlı uzun ömürler nasip eylesin." dedi.

"Unutulmaması, hatırlatılması gereken bir olay"

TBMM Başkanı Kahraman, 15 Temmuz hadisesinin, ibret ve ders alınması,  unutulmaması, hatırlatılması gereken bir olay olduğunu ifade etti. Millet ve  devlet düşmanlarından adalet önünde hesap sorulduğunu dile getiren Kahraman,  sözlerini şöyle sürdürdü:

"İstiklalimizin sembolü ayyıldızlı bayrağımızı indirtmeyiz.  Bayrağımızdaki kırmızı renk, ceddimizin kanıdır. Bu kanda hepimizin payı vardır.  Yemen'de şehit düşen dedemin, Kafkasya'da şehit olan diğer dedemin, Sarıkamış'ta  Allahüekber Dağları'nda yatmakta olan tek dayımın kanları var. Hepimizin ceddinin  kanı var. İstiklalimizin sembolü ayyıldızlı bayrağımızı indirtmeyiz. Biz, millet  olarak bir bütünüz. Vatanımızı böldürtmeyiz. İnşallah Türkiye Cumhuriyeti,  ilelebet yaşayacaktır. Hedefimiz Türkiyemizi, muasır medeniyetin ötesine  götürmek, kendi ruh kökümüze, manevi ve milli değerlerimize bağlı kalmak  olmalıdır.

Siyasi partileri bir elin parmaklarına benzetirim. Her biri farklıdır  ama hepsi aynı bileğe bağlıdır. Yeri geldiğinde o parmaklar sıkılır, tek yumruk  olur. Bunun örneğini bu dönem 15 Temmuz'da, 7 Ağustos'ta gördük. Ufak hesaplarla,  yanlış düşüncelerle birbirimizi yaralamamalı, kavgacı değil, müzakereci,  meselelerini konuşarak çözen insanlar olmalıyız. Fikirden korkanlar konuşmaktan  kaçarlar. Dostluğumuzu ve kardeşliğimizi toplumun karşısında da sergilemeliyiz.  Unutmamalıyız ki dostluk önce insanın kendisiyle barışık olmasıyla başlar."

"Milletvekillerinin örnek olması gerekir"

Kahraman, Bestami Yazgan’ın, "Gülü İncitme Gönül" şiirinden, "Dokunur  gayretine/ Karışma hikmetine/ Sahibi hürmetine/ Kulu incitme gönül" dizelerini  okudu.

Milletvekillerinin, milletin seçkin insanları olduğunu ifade eden  Kahraman, kavgasız, çatışmasız bir toplumun inşa edilmesi için öncelikle  milletvekillerinin örnek olması, çalışmalarını hukuk ve mevzuata uyum içinde  yürütmesi gerektiğini kaydetti.

Kahraman, hürriyetlerin hiçbir hukuk devletinde sınırsız olmadığını,  sınırsız hürriyetin, anarşi demek olduğunu vurguladı. Kahraman, Meclisi  itibarsızlaştırmak isteyenlerin, demokrasiyi özümsememiş, antidemokratik  düşünceye sahip kişiler olduğunu söyledi.

Bu dönemde yaptıkları önemli bir çalışmanın da 1982 Anayasasındaki  değişik olduğunu, bu değişiklikleri halkoyuna sunduklarını anımsatan Kahraman, 16  Nisan 2017'de yapılan oylamayla milletin Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine  geçişi ve düzenlemeleri kabul ettiğini anımsattı.

Kahraman, "Yapılan son değişikliklerin, gelecek genel seçimlerden  sonra istikrarın temininde, kuvvetler ayrılığı prensibinin uygulanmasında yararlı  olacağına inanıyorum. Uyum yasaları, içtüzük ve ilgili diğer mevzuat  düzenlemelerinde partiler arası birlikteliğin sağlanmasının önemli olduğunu  belirtmek isterim. Gayemiz, halkın iradesi ile taçlandırılmış Cumhuriyeti  ilelebet yaşatmak olmalıdır. Demokrasi, hukuk devleti ilkeleri ve adaletle  gelişip büyüyen, müreffeh, mesut ve bahtiyar insanların yaşadığı, büyük bir  Türkiye için gereken çalışmaları yapmak olmalıdır." ifadelerini kullandı.

DÜNDEN BUGÜNE MECLİS BAŞKANLARIMIZ

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, Sabit Osman Avcı (1921-2009),  26 Kasım 1970-14 Ekim 1973 tarihlerinde TBMM Başkanlığı görevini üstlendi.

Artvin’de dünyaya gelen Avcı, 1944 yılında Orman Fakültesini bitirdi.  1953 yılında araştırmalar yapmak üzere ABD'ye gönderildi. 1961 genel seçiminde  Artvin milletvekili seçilerek, 19 yıl sürecek siyasi hayatına başlamış oldu.

Köy İşleri Bakanı ve Orman Bakanı olarak görev yaptı, 26 Kasım 1970’te  Meclis Başkanlığına seçildi.

Mustafa Kemal Güven (1921-2013), 18 Aralık 1973-5 Haziran 1977  tarihlerinde Meclis Başkanlığı yaptı.

Erzincan’da doğan Güven, 1940’ta liseyi, 1944’te Ankara Üniversitesi  Hukuk Fakültesini bitirdi. 1954-1957-1961 genel seçimlerinde Kars milletvekili  olarak Parlamentoda görev yaptı. 1973 yılında Millet Meclisi Başkanlığına  seçildi.

CAHİT KARAKAŞ

Cahit Karakaş (1928-...) 17 Kasım 1977-12 Eylül 1980 tarihlerinde TBMM  Başkanlığı yaptı.

Bartın’da doğan Karakaş, 1946’da Erzurum Lisesi’ni parasız yatılı  olarak bitirdi, 1951’de İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği  bölümünden mezun oldu.

1965 genel seçiminde Adalet Partisi Zonguldak Milletvekili olarak  Parlamentoya girdi. 12 Mart 1971 muhtırasından sonra kurulan Erim Hükümeti'nde  Bayındırlık Bakanı olarak görev aldı, bir süre sonra da Ulaştırma Bakanlığına  getirildi.

Karakaş 1973'te siyasi hayatına CHP'de devam etmeye karar verdi.  Partisi tarafından başkanlık için aday gösterildi. 17 Kasım 1977’de Millet  Meclisi Başkanlığına seçildi.

Mahmut Sadi Irmak (1904-1990), 27 Ekim 1981-1 Aralık 1983 tarihlerinde  Danışma Meclisi Başkanlığı yaptı.

Konya Seydişehir’de dünyaya gelen Irmak, Konya Sultanisini  birincilikle bitirip biyoloji öğretmeni oldu, aynı yıl İstanbul Hukuk Fakültesine  girdi. 7 Haziran 1945’te Türkiye’nin ilk Çalışma Bakanı oldu. CHP’nin 1950’de  seçimleri kaybetmesi üzerine bir süre siyasetten uzaklaştı.

12 Eylül 1980’den hemen sonra 15 Ekim 1981’de kurulan Danışma  Meclisine Konya üyesi olarak atandı ve 27 Ekim’de bu Meclisin Başkanlığına  seçildi. Irmak bu görevi TBMM Başkanlığına Necmettin Karaduman’ın 4 Aralık  1983’te seçilmesine değin sürdürdü.

NECMETTİN KARADUMAN

Necmettin Karaduman (1927-2017) 4 Aralık 1983-29 Kasım 1987  tarihlerinde Meclis Başkanlığı görevini yürüttü.

Trabzon’da dünyaya gelen Karaduman 1937’de ilkokulu, 1944’te Trabzon  Lisesi’ni bitirdi, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun oldu.

1983 genel seçiminde Anavatan Partisi Trabzon Milletvekili oldu. 4  Aralık 1983’te TBMM Başkanlığına seçildi, 12 Eylül 1985'te yeniden Başkan oldu,  1991’de siyaseti bıraktı.

YILDIRIM AKBULUT

Yıldırım Akbulut (1935-...) 24 Aralık 1987-9 Kasım 1989 tarihlerinde  TBMM Başkanlığı yaptı.

Erzincan’da dünyaya gelen Akbulut, Ankara Ayaş’ta başladığı öğrenim  hayatını İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamladı.

TBMM’nin 17. Dönemi'nde Meclis Başkanvekili olarak görev yaptı, 26  Ekim 1983’te İçişleri Bakanlığına atandı ve bu görevi 1987 genel seçimlerine  kadar sürdürdü. 24 Aralık 1987’de TBMM Başkanlığına seçildi. Kasım 1989’da  Anavatan Partisi Genel Başkanı Turgut Özal’ın Cumhurbaşkanlığına seçilmesi  üzerine Cumhurbaşkanı tarafından hükümeti kurmakla görevlendirildi.

15 Haziran 1991'de yapılan olağan kongrenin ardından ANAP Genel  Başkanlığı ve Başbakanlık görevini Mesut Yılmaz’a devretti. 1999 seçimlerinin  ardından tekrar TBMM Başkanlığına seçildi.

İSMET KAYA ERDEM

İsmet Kaya Erdem (1928-...) 21 Kasım 1989-20 Ekim 1991 tarihlerinde  Meclis Başkanlığı görevini üstlendi.

Safranbolu’da doğan Erdem, 1946’da İktisadi ve Ticari İlimler  Akademisini bitirdi. Memuriyete Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğünde  başladı. 12 Eylül 1980 darbesinden sonra kurulan Ulusu Hükümeti'nde Maliye  Bakanlığı’na atandı.

6 Kasım 1983 Genel Seçimi'nden sonra 1. ve 2. Özal hükümetlerinde  Başbakan Yardımcılığı yaptı. Turgut Özal’ın Cumhurbaşkanı seçilmesi üzerine  hükümeti kurmakla görevlendirilen Meclis Başkanı Yıldırım Akbulut’un yerine TBMM  Başkanlığına seçildi.

HÜSAMETTİN CİNDORUK

Hüsamettin Cindoruk (1933-...), 16 Kasım 1991-1 Ekim 1995 tarihlerinde  TBMM Başkanlığı yaptı.

İzmir’de doğan Cindoruk, ilk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamladı,  1954’te Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi.

1985’te Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanı seçildi, 1987’de siyasi  yasakların kalkmasının ardından genel başkanlığı Süleyman Demirel’e bıraktı.  1991’de TBMM Başkanlığına seçildi. 1995 genel seçimlerinden bir süre sonra  partisinden istifa eden Cindoruk, 7 Ocak 1997’de Demokrat Türkiye Partisini (DTP)  kurdu.

- İsmet Sezgin (1928-2016), 18 Ekim 1995-24 Aralık 1995 tarihlerinde  TBMM Başkanlığı yaptı.

Aydın’da doğan Sezgin, ilköğrenimini Aydın’da, orta ve lise öğrenimini  İzmir’de tamamladı, 1950 yılında İzmir Yüksek Ekonomi ve Ticaret Okulundan mezun  oldu. 1955 yılında henüz 27 yaşında iken Aydın Belediye Başkanı seçildi.

3 Kasım 1969’da II. Demirel Hükümeti bünyesinde yeni kurulan Gençlik  ve Spor Bakanlığına getirildi, bu görevini III. Demirel Hükümetinde de sürdürdü.  1995’te TBMM Başkanı seçildi ve bu görevi 25 Aralık 1995 Milletvekili Genel  Seçimi'ne kadar sürdürdü.

MUSTAFA KALEMLİ

Mustafa Kalemli (1943-...) 25 (Ocak 1996-30 Eylül 1997 tarihlerinde  Meclis Başkanlığı yaptı.

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde doğan Kalemli, ilk ve ortaokulu  Tavşanlı’da bitirdi, lise öğrenimi Eskişehir’e tamamladı, 1967’de Ankara  Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu.

6 Kasım 1983’te yapılan genel seçimlerde Anavatan Partisi Kütahya  Milletvekili oldu. Bu tarihten sonra bir çok kez bakanlık görevinde bulundu. 1995  seçimlerinde yeniden milletvekili seçilen Kalemli, 25 Ocak 1996’da TBMM  Başkanlığına seçildi.

HİKMET ÇETİN

Hikmet Çetin (1937-...), 16 Ekim 1997-18 Nisan 1999 tarihlerinde  Meclis Başkanlığı görevini yürüttü.

Diyarbakır Lice’de doğan Çetin, ilköğrenimini Lice’de, ortaöğrenimini  Ankara’da tamamladı, 1960’da Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi  İktisat ve Maliye Bölümünden mezun oldu.

1977 genel seçiminde CHP'den İstanbul Milletvekili seçildi ve  1978-1979 yıllarında Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev yaptı. 20  Kasım 1991 tarihinde Süleyman Demirel’in başkanlığında kurulan DYP-SHP koalisyon  hükümetinde Dışişleri Bakanı olarak atandı.

16 Ekim 1997’de seçildiği TBMM Başkanlığı görevini 1999 Genel  Seçimi'ne kadar sürdürdü.

ÖMER İZGİ

Ömer İzgi (1940-...) 18 Ekim 2000-3 Kasım 2002 tarihlerinde Meclis  Başkanlığı görevini yürüttü.

Konya’nın Doğanhisar ilçesinde doğan İzgi, Ankara Üniversitesi Hukuk  Fakültesinden mezun oldu.

Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) Genel Sekreter Yardımcılığı,  Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Ankara İl Başkanlığı ile Genel Başkan  Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 18 Nisan 1999 tarihinde yapılan genel seçimde  MHP'den Konya Milletvekili olarak Parlamentoya giren Ömer İzgi, 2000 yılında  Meclis Başkanı seçildi.

BÜLENT ARINÇ

Bülent Arınç (1948-...), 19 Kasım 2002-22 Temmuz 2007 tarihlerinde  TBMM Başkanlığı yaptı.

Bursa’da doğan Arınç, Manisa Lisesini bitirdikten sonra, 1970’te Hukuk  Fakültesinden mezun oldu. 1983’te Refah Partisi Manisa il teşkilatını kuran  Arınç, 1995 Genel Seçimi'nde Manisa milletvekili seçilerek Parlamentoya girdi.  Refah Partisi’nin 16 Ocak 2008’de Anayasa Mahkemesince kapatılması sonucunda  kurulan Fazilet Partisinin (FP) kurucuları arasında yer aldı.

FP'nin de Anayasa Mahkemesinin 22 Haziran 2001 tarihli kararıyla  kapatılmasının ardından Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte Adalet  ve Kalkınma Partisinin (AK Parti) kuruluşunda görev aldı. 3 Kasım 2002’de yapılan  genel seçimde üçüncü kez Manisa Milletvekili seçildi, 19 Kasım 2002’de TBMM  Başkanlığı görevine seçildi. Ardından 22 Temmuz 2007'de ikinci kez bu göreve  seçildi.

KÖKSAL TOPTAN

Köksal Toptan (1943-...), 9 Ağustos 2007-9 Ağustos 2009 tarihlerinde  Meclis Başkanlığı görevini yürüttü.

Rize’de doğan Toptan, ilk ve orta öğrenimini Zonguldak’ta tamamladı,  1966’da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. 1977'de milletvekili  seçildi, 1979’da 6. Demirel Hükümeti'nde Devlet Bakanlığı görevine getirildi.

1991 genel seçiminin ardından kurulan DYP-SHP koalisyonunda Milli  Eğitim Bakanı görevine getirildi. 2002 yılında AK Parti'den Zonguldak  milletvekili seçildi, 9 Ağustos 2007’de TBMM Başkanı seçildi.

MEHMET ALİ ŞAHİN

Mehmet Ali Şahin (1950-...) 5 Ağustos 2009-4 Nisan 2011 tarihlerinde  Meclis Başkanlığı yaptı.

Karabük’ün Ovacık ilçesi Ekincik köyünde dünyaya gelen Şahin, ortaokul  ve liseyi İstanbul’da tamamladı, 1979’da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini  bitirdi.

1995 ve 1999 genel seçimlerinde İstanbul milletvekili oldu. Fazilet  Partisinin 22 Haziran 2001 tarihinde Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılması  üzerine, 14 Ağustos 2001’de kurulan AK Parti'nin kurucuları arasında yer  aldı.

2002 Genel Seçimi'nden sonra kurulan Gül Hükümeti'nde Devlet Bakanı ve  Başbakan Yardımcılığı görevine getirildi. 5 Ağustos 2009’da TBMM Başkanlığına  seçildi.

CEMİL ÇİÇEK

Cemil Çiçek (1946-...) 4 Temmuz 2011- 7 Haziran 2015 tarihlerinde  Meclis Başkanlığı görevini yürüttü.

Yozgat’ta doğan Çiçek, ilk ve orta öğrenimini Yozgat'ta tamamladıktan  sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. 1984 yılında yapılan  yerel seçimlerde Yozgat Belediye Başkanlığına seçildi, 1987'de Yozgat  milletvekili seçildi.

Çeşitli tarihlerde Devlet Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Başbakan  Yardımcılığı görevlerini yürüttü, 4 Temmuz 2011’de TBMM Başkanı seçildi.

İSMET YILMAZ

İsmet Yılmaz (1961-...) 1 Temmuz 2015-1 Kasım 2015 tarihlerinde Meclis  Başkanlığı yaptı.

Sivas'ın Gürün ilçesinde doğan Yılmaz, 1982'de İstanbul Teknik  Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Makine Bölümünü ve 1987 yılında da İstanbul  Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi.

Denizcilik Müsteşarlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarlığı  yaptı, 2007 genel seçimi öncesi bağımsız Ulaştırma Bakanı olarak görev yaptı. 24.  Dönem'de Sivas Milletvekili olarak TBMM'ye girdi, 6 Temmuz 2011'de Milli Savunma  Bakanlığına atandı. 1 Temmuz 2015'te Meclis Başkanı seçildi.

İsmet Yılmaz, halen Milli Eğitim Bakanlığı görevini yürütüyor.

İSMAİL KAHRAMAN

İsmail Kahraman (1940-...) 22 Kasım 2015 tarihinde TBMM Başkanlığı  görevine seçildi.

Rize'de doğan Kahraman, ilk ve orta öğrenimini Karabük’te, liseyi  İstanbul Haydarpaşa Lisesinde tamamladı, İstanbul Üniversitesi Hukuk  Fakültesinden mezun oldu.

Hukuk Fakültesi Talebe Cemiyetinde başkanlık ve Türkiye’deki yüksek  öğrenim gençliğini temsil eden Milli Türk Talebe Birliğinde (MTTB) 48. dönemde  Genel Başkanlık yaptı. 29 Mayıs 1985’te kurulan Birlik Vakfında Mütevelli Heyeti  Başkanı oldu. Kahraman aynı zamanda Birlik Vakfı, Türkiye Gönüllü Teşekküller  Vakfı ile Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Kurucular Kurulu  Başkanı.

Kahraman, 1995 ve 1999 milletvekili genel seçimlerinde 20. ve 21.  Dönemlerde Mecliste İstanbul milletvekili olarak yer aldı. Refah Partisinde ve  Fazilet Partisinde grup başkanvekilliği yaptı. 1996-1997 yıllarında Refah-Yol  Hükümetinde Kültür Bakanı olan Kahraman, 22 Kasım 2015 tarihinde TBMM  Başkanlığına seçildi. Kahraman, 26 Dönem 2. Devre için bugün yapılan seçimde  yeniden aynı göreve seçildi.

TBMM BAŞKANININ GÖREVLERİ

TBMM İçtüzüğü'ne göre, Meclis Başkanının görevleri şöyle:

- Türkiye Büyük Millet Meclisini Meclis dışında temsil etmek

- Genel Kurul görüşmelerini yönetmek

- Tutanak dergisi ile tutanak özetinin düzenlenmesini denetlemek

- Başkanlık Divanına başkanlık etmek ve Divanın gündemini  hazırlamak

- Danışma Kuruluna başkanlık etmek

- Türkiye Büyük Millet Meclisi komisyonlarını denetlemek; işlerde  birikme olmasıhalinde komisyon başkanı ve üyelerini uyarmak ve durumu Genel  Kurulun bilgisine sunmak

- Başkanlık Divanı kararlarını uygulamak

- Türkiye Büyük Millet Meclisinin idari ve mali işleri ile kolluk  işlerini yürütmek vedenetlemek

- Başkanlık Divanı bünyesinde oluşturulacak "Türkiye Büyük Millet  Meclisi Kültür,Sanat ve Yayın Kurulu" aracılığıyla Meclisi ve çalışmalarını  yurt içinde ve yurtdışında tanıtıcı tedbirler almak ve yayın yapmak

- Kendisine Anayasa, kanunlar ve İçtüzük gereğince verilen görevleri  yerinegetirmek.

 

 

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0