08.03.2008 00:30 | Son Güncelleme: 08.03.2008-0:32
EKONOMİ SERVİSİ

Tek evi olan emekli de emlak vergisi ödeyecek

Neredeyse vatandaşın attığı her adımdan vergi alınmasını öngören tasarı yasalaşırsa tek evi olan emeklilerle engelliler de emlak vergisi verecek

Tek evi olan emekli de emlak vergisi ödeyecek

Hükümet bugüne kadar emlak vergisi ödemeyen tek ev sahibi emeklilerden vergi almaya hazırlanıyor. AKP hükümeti tarafından hazırlanan ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu’na gönderilen İl Özel İdaresi ve Belediye Gelirleri Kanun Tasarısı’na göre, tek evi bulunan ve aylığından başka geliri olmayan emekliler de bundan böyle emlak vergisi ödeyecek. Tasarıyla kendisine bakmakla mükellef kimsesi olan 18 yaşını doldurmamış özürlülerin de emlak vergisi ödemesi öngörülüyor.
Bu konudaki yasal düzenleme TBMM’de bulunan yasa tasarısının 7’nci maddesindeki emlak vergisiyle ilgili “istisna ve muafiyetler” bölümünde yer aldı.

23 yıldır alınmıyordu

Halen yürürlükte olan Emlak Vergisi Kanunu’nun 8’inci maddesinde 1985 yılında yapılan değişiklikle sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıkları dışında geliri olmayan emeklilerin tek evlerinden alınan verginin sıfırlanmasıyla ilgili yetki Bakanlar Kurulu’na verilmişti.
Bakanlar Kurulu Kararı ile tek evi olan emeklilerden emlak vergisi alınmıyordu.

Vergi artıyor

Emekli ve özürlülerin emlak vergisi muafiyetini kaldıran tasarı, şehit ve gazi yakınlarına ise muafiyet getiriyor. Bu madde şöyle:
“Kendisine bakmakla mükellef kimsesi olup 18 yaşını doldurmamış olanlar hariç olmak üzere hiçbir geliri olmayanlar, gaziler ile şehitlerin dul ve yetimleri brüt 150 metrekareyi geçmeyen mülkiyet veya intifa hakkına sahip oldukları tek konutları için bina vergisinden muaftır.”
Bu tasarıyla emlak vergisi oranları da yüzde 50 oranında artırılıyor. Binde 1 olan emlak vergisi oranı binde 1.5’e yükseltiliyor. Büyükşehir sınırları ve mücavir alanlarda binde 2 olan oran ise binde 3’e çıkartılıyor.

ATO: Nefesten vergi alacaklar

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, İl Özel İdaresi ve Belediye Gelirleri Kanun Tasarısı’na tepki göstererek tasarının vergi adaleti ve eşitlik ilkesine aykırı olduğunu savundu.
Aygün, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın temmuza kadar yasalaşacağını açıkladığı tasarıyla vatandaşın sırtına yeni vergi ve harç yükleri bineceğini belirterek, konaklama ve eğlence vergisi ile otopark harcı adı altında çok sayıda yeni vergi ve harç geleceğini kaydetti.
Tasarıda, belediyeler ve özel idareler için 8 çeşit vergi, 8 farklı harçla yol, su ve kanalizasyonla ilgili harcamalara “katılma payı” yer aldığını belirten Aygün, “Vatandaşa neredeyse nefes alış vergisi de konacak” dedi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0