Gündem
24.01.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 23.01.2012-22:08

Tekerleğin ikinci keşfi

Otomobil lastiklerinde devrim yaratacak bir teknoloji geliştirildi. Termoplastik reçinenin kullanıldığı lastiklerde havaya gerek yok

Sitene Ekle
Tekerleğin ikinci keşfi

DIŞ HABERLER

JAPON lastik üreticisi Bridgestone, yol ortasında kalma sorununu sona erdirmek için geliştirdiği havasız lastikleri tanıttı. Lastiklerde termoplastik reçine maddesi kullanıldı. Bu madde, her türlü hava koşuluna dayanıklılığı ve sıkı yapısı nedeniyle aracın ağırlığı altında tekerlek sisteminin çökmesini engelliyor. Kafesi andıran tekerlek parmaklıkları, tıpkı klasik lastiklerdeki gibi hava basıncının düzenlenliyor. Lastiğin kendine özgü yapısı, lastiklerde basınçtan kaynaklanan patlama veya sönük hava gibi sorunları tamamen ortadan kaldırıyor.

Reçine, doğal bir madde olduğu için ömrünü tüketen lastiklerin, geridönüşümle yeniden kazandırılabilmesi de mümkün olacak. Tokyo’da bir ay önce yapılan 42’nci Motor Fuarı’nda lastiklerin küçük arabalarda kullanılan 9 inçlik (22 santimetre) versiyonu tanıtıldı. Fakat, şirket lastiklerin çeşitlendirileceğini açıkladı. Şirket, ön hazırlıkların tamamlandığını söylediği havasız lastiklerin ticari satışına çok yakında başlayacak.


En lezzetli buket

Etiketler:
Yorum Yazın
Gönder
Yorumlar 19 yorum
Tüm Yorumlar +
Bilgi Yarışması"Mum Kokulu Kadınlar" filmiyle ün kazanan bayan oyuncumuz kimdir?
Detaylı Ara
MİLLİYET.TV
En Çok Konuşulan Haberler
©Copyright 2012 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.