12.02.2013 10:40 | Son Güncelleme:
Özkan ARSLAN / İSTANBUL, (DHA)

Tekin Akmansoy yaşamını yitirdi

Ünlü tiyatrocu Tekin Akmansoy vefat etti

TİYATRO ve sinema sanatçısı Tekin Akmansoy, mesane kanseri ve buna bağlı olarak gelişen akciğer yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 89 yaşında hayatını kaybetti. Akmansoy’un kızı Arzu Akmansoy, "Aniden kaybettik. Oyuna hazırlanıyordu, bizi üzüp gitti" dedi.

Kaynanalar adlı dizide canlandırdığı ‘Nuri Kantar’ tiplemesiyle tanınan Tekin Akmansoy, geçtiğimiz Salı akciğerlerinde yaşandığı sorun nedeniyle Şişli Memorial Hastanesi’ne kaldırıldı. 10 yıldır kalp hastası olduğu ve 5 yıldır da mesane kanseri nedeniyle tedavi gördüğü belirtilen Akmansoy, yoğun bakıma alındı. Bir haftadır yoğun bakımda tutulan Akmansoy, akciğer metastazı (yayılma) sonucu oluşan akciğer yetmezliği nedeniyle, saat 09.03’de hayatını kaybetti. Akmansoy’un ölümü üzerine kızı Arzu Akmansoy, torunu Ozan Orhun, eski manken Atilla Saral ve bazı sanatçı dostları hastaneye geldi.

Memorial Şişli Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nde görevli uzman Doktor Deniz Şener, Tekin Akmansoy’un ölümüyle ilgili yaptığı açıklamada, "Ciddi akciğer metastazı nedeniyle genel durumu kötüleşince hastanemize kaldırıldı. Bir haftadır yoğun tedavi altındaydı. Kalp rahatsızlığı, şeker, kalp ve akciğer yetmezliği vardı. Mesane tümörü ve akciğer metastazı nedeniyle tekrarlayan zatüreleri vardı. Bugün saat 09,03’de kendisini kaybettik. Son güne kadar bilinci ve motivasyonu yerindeydi" dedi.

HAYATI HEP ŞAKAYDI

Babasının ölümü ile büyük üzüntü yaşayan kızı Arzu Akmansoy, "Ölüm gibi şeylerle dalga geçerdi. O koca bir çınardı. O benim hem arkadaşım, hem babam hem de canım ciğerimdi. Paris’ten bir oyun getirtmiş ve onu oynamak istiyordu. Daha bir yere gitmiyorum buradayım derdi. Sabah şarkılar söylüyordu. Aniden kaybettik. O devlet sanatçısı, üstün hizmet ödülüne sahip çok büyük bir sanatçıydı. Türkiye’nin Nuri Kantarı’ydı. Hayatı hep şakaydı. Oyuna hazırlanıyordu, bizi üzüp gitti" dedi.

SEVGİLİLER GÜNÜNDE TOPRAĞA VERİLECEK

Hastaneye gelerek Arzu Akmansoy’a başsağlığı dileyen Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, "Nuri Kantar müthiş bir isim ve sanatçıydı. Bizi çok güldürüp çok eğlendirirdi. Bugün ise bizi son derece üzdü. 14 Şubat Sevgililer Günü’nde toprağa verilecek. Sevgilisine, hanımefendisine kavuşacak" dedi.

IŞIĞIMI KAYBETTİM

Dedesinin son günlerinde hep yanında olduğunu belirten Ozan Orhun, "Son gün hastanede elini ve avucunun içini öptüm. Sanki anlamıştı. Helalleştik. Beni en fazla tenkit eden ve kızan dedemdi. Benim iyi olmamı isterdi. Üç torunu vardı. Ben en büyükleriydim. O tenkitlerin ve eleştirilerin yıllar sonra haklı olduğunu anladım. O benim ışığımdı, üstadımdı. Işığımı kaybettim. Ama ben dedemin adını yaşatmaya çalışacağım. Cumhuriyet’e inanan Atatürkçü bir insandı" dedi.

Tekin Akmansoy’un 14 Şubat Cuma günü Teşvikiye Camii’nde öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazından sonra Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verileceği belirtildi.


 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0