26.12.2016 02:30 | Son Güncelleme:
EKONOMİ SERVİSİ

Teknoloji Bankası’nda Türkiye merkez olacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk  Özlü, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun, en az gelişmiş ülkelerin bilim,  teknoloji ve inovasyon kapasitelerinin güçlendirilmesi hedefine yönelik, Uluslararası Teknoloji Bankası’nın Türkiye’de kurulmasını onayladığını bildirerek, “Genel merkezi Türkiye’de olacak banka, faaliyetlerine gelecek yıl başlayacak, sayısı 48’i bulan en az gelişmiş ülkelere bilimsel ve teknolojik işbirlikleri ile fikri mülkiyet altyapısı oluşturulması süreçlerinde rehberlik  edecek” dedi.

Bakan Özlü, AA’ya yaptığı açıklamada, BM önderliğinde ve  Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) koordinasyonunda,  Türkiye’de kurulacak “Uluslararası Teknoloji Bankası”na ilişkin  değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Başbakanlığı döneminde 2011 yılında katıldığı Birleşmiş Milletler (BM) En Az Gelişmiş Ülkeler (EAGÜ)  Konferansı’nda, en az gelişmiş ülkelere yönelik olarak bir taahhüt paketi  açıkladığını hatırlatan Özlü, pakette bilim ve teknoloji alanlarına ilişkin  taahhütlerden birinin de söz konusu ülkeler için “teknoloji bankası” rolü  üstlenecek uluslararası bir merkez kurulması olduğunu söyledi.

TÜBİTAK’a önemli rol

Bakan Özlü, en az gelişmiş ülkelere yönelik kurulacak Uluslararası Teknoloji Bankası ile TÜBİTAK’ın da önemli rol oynayacağına işaret etti. Gebze’deki TÜBİTAK Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü (TÜSSİDE) kampüsünde kurulması planlanan Uluslararası Teknoloji Bankası’nın,  işleyişi hakkında ise Özlü şunları söyledi:

“Uluslararası Teknoloji Bankası’nın en kritik işlevi, kapasite  geliştirme olacak. Banka faaliyete geçtiğinde öncelikle en az gelişmiş ülkeler ‘ihtiyaç analizi’ yapılacak ve eksikleri doğrultusunda hizmet sunulacak. Söz  konusu ülkelere bilim ve teknoloji politikalarının geliştirilmesi, uygulanması,  yönetişim mekanizmalarının kurulması konusunda eğitim ve destek verilecek.”
 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0