Pazar

18.06.2017 - 02:30 | Son Güncelleme: 18.06.2017-2:30

Teknoloji kitlesel göç başlatabilir

İnsanlıkla ilgili tahminlerinin yüzde 86’sı doğru çıkan teknoloji gurusu Ray Kurzweil’in geleceğe dair yeni vizyonları bilim kurgu senaryolarına benziyor

Sitene Ekle

UMUT EROĞLU

Ray Kurzweil bir bilim ve teknoloji gurusu. Daha da ileri gidip ona “teknolojik kıyametin ve teknolojik kurtuluşun peygamberi” diyenler de var. Yazar, mucit, bilgisayar bilimcisi, fütürist ve Google’un mühendislik direktörü olan Kurzweil’i hakettiği saygın konuma taşıyan marifetiyse geleceğe dair kehanetleri. 80’li yıllardan bu yana insanlığı etkileyecek olayları bilimsel sezgi ve öngörüyle tahmin eden Kurzweil, Sovyetler Birliği’nin çöküşü, internetin büyümesi, bilgisayarın insanı satranç oyununda yeneceği gibi majör tahminleriyle parlamıştı. İnsanlık adına tüm tahminlerinin yüzde 86’sı doğru çıkan bir adam ağzını açtığı anda dünyanın ilgi odağı oluyor elbette.  


Son olarak SXSW konferansında söz alan gurunun geleceğe dair yeni vizyonları bu kez tam bir bilim kurgu senaryosuna benziyor. Satır başları arasında teknolojinin insan zekasını ne zaman geçeceği, insanın bilincinin bilgisayar ortamına ne zaman aktarılacağı gibi konular bulunuyor. En çok ilgi çeken tahminiyse sanal gerçeklik üzerine. Kurzweil’e göre sanal gerçeklik insanın yerleşik düzenini tamamen değiştirebilecek ve en başta iş yeri kavramını reforme edecek. Teknoloji o kadar gelişecek ki, kimsenin evinden çıkıp ofise gitmesine gerek kalmayacak. İnsanların fiziki varlığını 3 boyutlu olarak sanal ortama taşıyan “holoportation” gibi teknolojilerin de eklenmesiyle her an her yerde olabileceğiz. 

İş yeri kavramı değişecek

Örneğin bir yönetici, evindeki koltuğuna oturarak yönetim kurulu masasındaki yerini alabilecek. Çalışanlar da iş arkadaşlarıyla aynı masayı paylaşabilecek, hatta evindeki çalışma odasından sanal ortamdaki açık ofise bağlanarak mesaisini tamamlayacak. Sanal gerçekliğin bu derece geliştiği bir gelecekte iş yeri kavramı tamamen değişecek. Start-up şirketlerin şimdiden paylaşımlı ofislerde küçük bir odayla yetinebildiklerini biliyoruz. Gelecekte fiziki ofisi bulunmayan yapılara dönüşecekler. Kimi şirketler yalnızca bir sunucu odasından ibaret olacak. 

İnsanların işe gitmesine gerek kalmadığı bir dünyanın ilgi çekici sonuçları olacak. İş ortamı sanal aleme taşınınca büyük şehirler ekonomik anlamda cazibesini yitirmeye başlayacak. . Bu noktada yaşam kalitesinin yükseldiği ve hayatın ucuzladığı, şehirlerden uzak yerleşim alanlarına göçler başlayacak. İnsan nüfusu merkezilikten ayrılıp homojen bir yerleşime dağılacak. Bu durumun sanal olmayan örneğini aslında şimdiden görmeye başladık. Yazılımcılar, tasarımcılar, editörler, blogger’lar gibi internet sayesinde işini her yerden yapabilen çalışanlar ülkemizde ve dünyada büyük şehirden uzaklaşıp tatil mekanlarına göç ediyor. Beyaz yakalıların da teknoloji el verdikçe bu trendi yakalama özleminde oldukları biliniyor. Şayet Kurzweil bu tahmininde yüzde 100 haklı çıkarsa gelecekte isteyen herkes büyük şehir kaosundan uzak, doğaya yakın ve insan gibi yaşamaya başlayabilir. Böylece iş ortamlarımız sanallaşırken, mutluluğumuz gerçek olur...

Etiketler:
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.