12 kişiyi öldüren seri katil, DNA'dan soyağacı çıkartan bir site sayesinde yakalandı

Golden State katili bir akrabasının soy ağacını öğrenmek için DNA verilerini internet sitesine yükleyince yakalandı. Golden State katili, 1970 ve 1980 yılları arasında 12 kişiyi öldürmüş ve 45 kadına tecavüz etmişti.

12 kişiyi öldüren seri katil, DNA'dan soyağacı çıkartan bir site sayesinde yakalandı

Onur Binay/milliyet.com.tr

Araştırmacılar atalarının DNA'sını web siteleri tarafından toplanan örneklerle karşılaştırınca Golden State lakaplı seri katil yakaladı.

23andMe ve Ancestry gibi hizmetler, aile geçmişi hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen kullanıcıların DNA'larını kullanarak sonuçlar çıkartıyor ve oldukça popüler. Ancak bu DNA örnekleri polis tarafından da kullanılabiliyor. 1970 ve 1980 yılları arasında 12 kişiyi öldüren ve 45 kadına tecavüz ettiği tespit edilen Golden State katili bu şekilde yakalandı.

72 yaşındaki eski polis James DeAngelo'nun akrabalarından birinin DNA'sı, suç mahallindeki bir kan örneğiyle karşılaştırıldı. Yetkililer, zanlıyı 35 yaşındaki Cheri Domingo ve 27 yaşındaki Gregory Sanchez cinayetleriyle 2011'deki DNA testiyle ilişkilendirdi. DeAngelo şimdi Golden State katili olarak suçlanıyor. Sacramento Bölge Savcılığı Ofisi, hikayeyi doğruladı.

12 kişiyi öldüren seri katil, DNAdan soyağacı çıkartan bir site sayesinde yakalandı

Bölge Başsavcısı, "Bu, devam eden bir soruşturma. Şu anda elimizden geldiğince fazla bilgi verdik. Bu konuda daha fazla bilgi verilmeyecek." dedi.

Cambridge Analytica skandalı sonrasında, bu da bazı gizlilik soruları gündeme getirdi. Bu, DNA'nızın yasa uygulamalarına açık olmasını onaylamak zorunda olduğunuz anlamına da geliyor olabilir.

23andMe ve Ancestry'den gelen sözcüler, şirketlerin DeAngelo davasında yer almadıklarını söyledi. Bir şirket sözcüsü, "Müşteri gizliliğini korumak için kanun uygulayıcı soruşturmalara direnme politikamız var. Üyelerinin gizliliğini savunuyoruz ve geçerli bir yasal sürece uymadıkça herhangi bir bilgiyi kolluk kuvvetiyle paylaşılmayacak" dedi. DNA toplayan başka web siteleri de var. Ancak 23andMe ve Ancestry bu hizmetlerden en göze çarpanlar.

Her ikisi de şeffaflık raporlarını yayınladı. 23andMe, hiçbir zaman, yasa uygulamalarıyla genetik bilgi paylaşmadığını iddia ediyor. Ancestry, son üç yıl içinde olmadığını, ancak 2014'te Idaho'daki bir kadının cinayet ve tecavüzüne bakan araştırmacılarla verileri paylaştığını söyledi.

17 Eylül 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber