Geri Dön

228 milyon yıllık kabuksuz kaplumbağa fosili bulundu

Bilim adamları, kaplumbağaların bir zamanlar kabuksuz yaşadıklarını doğrulayan yeni kanıtlar buldu. Günümüzden yaklaşık 228 milyon yıl öncesine tarihlenen bir çeşit kaplumbağa fosili ortaya çıktı.

228 milyon yıllık kabuksuz kaplumbağa fosili bulundu

Onur Binay/milliyet.com.tr

Bilim adamları, yaklaşık 228 milyon yıl öncesine dayanan ve çift kişilik yataktan daha büyük olan kabuksuz kaplumbağa fosili buldu. Fosil, Güneybatı Çin'de Guizhou eyaletinde ortaya çıktı.

Edinburgh'daki National Museum of Scotland'da doğa bilimleri uzmanı olan Dr. Nicholas Fraser, "Fosil, bir kaplumbağaya benziyor ama günümüzde yaşayan torunlarından farklı olarak kabuğu yok. Ayrıca tepesinde tuhaf çıkıntılar bulunan hayvanın çok karakteristik bir de gagası var." dedi.

Antik kaplumbağaya Eorhynchochelys sinensis tür adı verildi.

228 milyon yıllık kabuksuz kaplumbağa fosili bulundu

Kaplumbağa kabuğu neden önemli?

Kabuk, kaplumbağaların korunmasına yardımcı olmak için oradadır. Ancak aynı zamanda daha uzun süre su altında yaşamalarına da yardımcı olabilir. Bunun nedeni, onu laktik asit birikiminden korumaya yardımcı olabilecek potasyum ve magnezyum depolar.

Kaplumbağa kabuğu, birbirine kaynaşan kaburgalar, omuzlar ve omurga ile birlikte yaklaşık 50 kemikten oluşur.

Fraser, "Kaplumbağalar çok garip hayvanlardır. Göğüs kafesi içinde omuzlarını hayal edebiliyorsan, oldukça kısıtlı olacaksın. Oldukça sıra dışı hayvanlar ama 200 milyon yıldan fazladır hayatta kalıyorlar."

Kaplumbağa kabuğunu nasıl aldı?

Kaplumbağa kabuğunun evrimleşmesi, yıllardır bilim adamlarını şaşırtıyor. Fosil kayıtlarından bilinen birtakım ilkel kaplumbağalar tamamen kabuklara sahipti.

Bu buluntudan önce bilinen en eski kaplumbağa, Odontochelys adı verilen bir hayvanın, alt yüzeyi (plastron olarak adlandırılan kabuğun bir kısmı) üzerinde tam olarak oluşturulmuş bir kabuğa sahipti. Fakat vücudunun tepesinde kemikli bir örtü yani kabuk bulunmuyordu.

Araştırmacılar, yeni keşif ile kaplumbağa kabuğunun nasıl geliştiğini incelemeye daha yakın olduğumuzu söyledi.

24 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteniİşte gündemde öne çıkan magazin gelişmeleri

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber