250.000 Dolarlık Robot Çiftçi

Robotlar bir gün akıllanıp insanları yoketmeye çalışacaklar mı bilmiyoruz ama şimdilik ineklerden süt sağmakla uğraşıyorlar.

250.000 Dolarlık Robot Çiftçi

New York eyaletindeki çiftliklerde yaşanan kaliteli işgücü problemine robotlar çözüm olmuş. Özel tasarlanmış robotlar lazerlerle ineklerin karınlarını tarıyor, süt vermeye hazır olup olmadıklarını, o gün ne kadar yem yediklerini, hatta kaç adım hareket ettiklerini bile takip ediyorlar. Her inek süt vermeye hazır olduğunda sağılıyor.

Robotların kullanımı hem çiftlik sahiplerini her gün zorlu bir süt sağma maratonundan kurtarmış, hem de ineklerden aldıkları sütün kalitesini artırmış. Gerçi bu robotlar ucuz da değil, fiyatları 250,000 Dolar’a kadar çıkabiliyor. Ama küçük ve orta boy çiftlikler, günlük üretimin yüksek olduğu büyük çiftliklerle rekabet edebilmek için yavaş yavaş yeni teknolojiyi kullanmak zorunda hissediyorlar.

Çiftçiler her günkü ağır ve takip gereken süt sağma işlerini robotların devralması ile, hayvanlarına daha çok özen gösterebildiklerini söylüyorlar. Böylece insanlar da, inekler de kazanıyor, teknolojinin hayatımızı geliştirdiğini anında görebildiğimiz bir alan daha.

11 Aralık 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber