3,2 milyon Wii değiştirilecek

Nintendo, en büyük özelliği harekete duyarlı kumandasıyla oyunları hareketli bir biçimde oynama olanağı sağlayan Wii adlı yeni oyun konsolunun askısını değiştiriyor.

Japon firmasının, özellikle internette bu askının koptuğu ve konsolun düşerek kırıldığı haberleri üzerine, 3,2 milyon oyun konsolunun askısını değiştirme kararı, rakipleri Sony’nin Playstation 3 ve Microsoft’un Xbox 360 oyun konsolları karşısında ticari açıdan zor bir karar olsa da, oyun konsollarının askılarının tüm dünyada değiştirilmesi, firmaya artı puan kazandırdı.

Şirket sözcüsü Yasuhiro Minagava, müşterilerine 0,6 mm yerine 1 mmlik bir askı vereceklerini belirterek, yeni askının eskisinden iki kat kalın olacağını kaydetti. Askı değiştirme operasyonunun Nintendo firmasına yaklaşık bir milyon dolara mal olması bekleniyor.

Nintendo, ABD’de 19 kasımda piyasaya çıkan yeni ürününden 8 günde 600 bin, 2 aralıkta Japonya’da çıktıktan sonra 24 saatte 400 bin ve Avrupa’da 8 aralıkta yeni çıkan ürününden sadece iki gün içinde 325 bin adet satmıştı.

Wii’nin hareketlere duyarlı kumandası (joy stick), örneğin, tenis oyununda bir raket, golf oyununda bir golf veya beysbol oyununda bir beysbol sopası gibi kullanılıyor.

Nintendo’nun en iddialı olduğu unsur olan ve televizyonların uzaktan kumandalarına benzeyen bu kumanda, az sayıda tuş içeriyor ve bir hareket sensörüna sahip bulunuyor.

10 Aralık 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber