Acemi Hacker'lar bireysel kullanıcıların peşinde!

Lamer’lar (Acemi Hacker'lar), internetten öğrendikleri şifre kırma yöntemleriyle bireysel kullanıcılar için Hacker’lerden çok daha büyük tehlike oluşturuyor.

Hitit Bilgisayar Genel Müdürü Nur Gökman, "Lamer"in İngilizce’de argoda kullanılan ve bir miktar hakaret içeren bir kelime olduğunu ifade ederek, bu kelimenin en basit ve nazik olarak bilgisayar konusunda gereksiz tartışmalar içine giren, çok bilmiş gibi görünüp bilmediği konular üzerine yorum yapan ve programlama bilgisi yok denecek kadar az olanlara verilen aşağılayıcı bir unvan’ şeklinde açıklanabileceğini belirtti.
       
Lamer’ların en önemli özelliğinin, bir mekanizmanın çalışmasını kasıtlı olarak anlama konusundaki isteksizlikleri ve bunu gereksiz görmeleri olduğunu vurgulayan Gökman, bu kelimenin bilgisayar dünyasına girişi ve orijininin 1980’lere, Commodore 64’lere kadar gittiğini anlattı.
        
Gökman, internet çağı ile birlikte Lamer gruplamasının, Hacker’ların anti-tezi olarak özetlenebileceğini, hacker ve cracker kültüründe Lamerların, "aşağılık" olarak nitelendiğini belirterek, bilgilerinin çok kısıtlı olması, anlama ve öğrenmeye yanaşmamalarının, Hacker’lerin felsefesiyle tam bir karşıtlık oluşturduğunu söyledi.
       
Hacker’ların bilgisayar uzmanlığının çok ileri düzeyde olan kişiler, Lamer’ların ise genelde genç yaşlarda (lise çağları) olduklarını ifade eden Gökman, lamerların yaptıkları tek şeyin internette çeşitli forumlarda anlatılan ve belli başlı bilindik güvenlik açıklarından yararlanarak bir sistemin nasıl ele geçirileceğini anlatan yazılardaki işlemleri uygulamak olduğunu söyledi.
         
En büyük hedefleri kredi kartı bilgileri, e- posta hesapları

       
Nur Gökman, Lamer’ların sistemlere saldırı yaparken kullandıklarının, yine internetten çok rahat elde edebilecek çeşitli şifre kırıcı programlar, keylogger veya dağıtıma hazır virüsler olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:
       
"Bu kişiler için olayın teknik kısmı hiç önemli değildir. Sadece hazır teknikleri uygulamak ve sistemi bir süreliğine de olsa ele geçirmek yeter de artar bile. Genelde bilindik yöntemleri kullandıklarından ve sistemlere giriş yapsalar bile daha fazla zarar verecek bilgileri olmadığından çok büyük etkileri gözlenmez. E-posta hesapları, kredi kartı bilgileri, özel sitelere üyelik bilgileri gibi bilgiler, bu tip şahısların en büyük hedefidir. Kısacası bu kişiler için bilindik Hacker’ların ya da grupların taşeronu gibi çalıştıklarını da söyleyebiliriz."
       
Gökman, uygulama geliştirme konusunda oluşan güvenlik açıkları nedeni ile, profesyonel Hacker’lar ile karşılaştırınca çok zararsız gibi gözükmelerine rağmen, Lamer’ların başarılı olacağı ortamlar olabileceğine dikkat çekerek, şunları kaydetti:
       
"Burada uygulama geliştirenlere düşen görev güvenlik konusunda uzmanlaşmaları veya uzman desteği almalarıdır. Bir çok firmanın kendi sistemlerini geliştirmek yerine dışarıdan hazır, herkes tarafından satır satır bilinen uygulamaları alıp değişiklik yapmadan kullanması her zaman güvenlik açıkları yaratmaktadır. Firmalara düşen görev, uzman kişilerle çalışmak ve bunun getireceği maliyetlerden kaçmamaktır."
         
Amacı eğlenmek, hayranlık uyandırmak
        
Trend Micro Türkiye Ülke Müdürü Luc-Erol Alptuna da "Lamer"ı, Hacker olmaya özenen ancak yetenek ve bilgi bazında da yetersiz olan kişiler olarak tanımlayarak, "Programlama ya da kod yazma (scripting) bilgisi yok denecek kadar azdır, varsa bile güvenlik mantığına sahip olmadığı için, güvenlik alanında program geliştiremez. Amacı eğlenmek, hayranlık uyandırmak ya da ün kazanmaktır" dedi.
        
Alptuna, "Lamer, bilgisayarınıza truva atları sayesinde girmişse belgelerinizi okuyabilir, şifrelerinizi çalabilir, CD sürücünüzün tepsisini açıp kapayabilir, diskinize format atabilir" dedi.
       
Bu tip saldırılardan korunmak için tüm internet kullanıcılarının güncel virüs programları kullanmalarını öneren Alptuna, "Özellikle bireysel kullanıcıların hedef olma riski daha fazla. Bu nedenle PC-Cillin gibi ev kullanıcılarına uygun ürünler kullanmalarını öneriyoruz" dedi.
       
Alptuna, Lamer’ların, hacker ve cracker gibi diğer internet korsanlarının aksine, yetenek açısından yetersiz, bilgi seviyesi açısından da hacker ve crackerların çok gerisinde olduklarını vurgulayarak, Lamer’ların programlama bilgileri gelişmediğini, dolayısıyla hacker gibi program dilinden anlamadıklarını ve program yazamadıklarını söyledi.

6 Aralık 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber