Geri Dön

Animoji özelliği Apple'ın davalık olmasına neden oldu

iPhone X'te olan animoji özelliğinin App Store'da zaten var olduğu ortaya çıktı. Japonyada yaşayan biri Apple'a karşı, "Animoji"yi kapsayan ve ABD ticari markasını ihlal ettiği iddiasıyla dava açtı. Cupertino teknoloji devinin iPhone X ile başlattığı yeni bir yüz tanıma özelliğini pazarlamak için kullandığı söyleniyor.

Animoji özelliği Apple'ın davalık olmasına neden oldu

milliyet.com.tr

Bundan yaklaşık bir ay kadar önce Apple, iPhone X ile birlikte Face ID’yi tanıttı ve bir telefonda bulunan en gelişmiş yüz tanıma teknolojisi olduğunu iddia etti. Apple, iPhone X ile birlikte yüzümüzü bir emojiye dönüştüren Animoji özelliğini de tanıttı.TrueDepth kamera, Animoji ile emojiyi yeni ve eğlenceli bir şekilde hayata geçiriyor. A11 Bionic ile birlikte çalışarak, TrueDepth kamera 50’den fazla farklı yüz kası hareketini kayıt ve analiz ediyor ve ardından, panda, tek boynuzlu at ve robot dahil olmak üzere bir düzine farklı Animoji ile bu ifadeleri animasyon haline getiriyor.

The Recorder’in haberine göre, Bonansea firması kendi Animoji markasını ihlal ettiği gerekçesi ile Apple’a dava açtı. Animoji, Apple’ın iPhone X’de yer verdiği 3D animasyonlu emoji stili karakterler için seçtiği bir isimdi.

Emonster adlı bir şirkete sahip olan ve Japonya’da yaşayan bir ABD vatandaşı Enrique Bonansea adına hukuk firması Susman Godfrey LLP tarafından açıldı. Bonansea, 2014 yılında Animoji ismini kullandıklarını ve 2015 yılında Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne bu ismi kaydettiklerini söylüyor.

Bonansea, 2014 yılından bu yana iOS App Store’da mevcut olan bir mesajlaşma uygulaması için Animoji adını kullanıyor. Dava, Apple’ın Animoji uygulamasından haberdar olduğunu ve iPhone X’in piyasaya sürülmesinden hemen önce Animoji markasını satın almayı denediğini iddia ediyor.

Animoji özelliği Appleın davalık olmasına neden oldu

Bonansea’nın Animoji uygulaması 18 binden fazla kez indirildi ve App Store’da halen kullanımda. Uygulama, insanların hareketli metinler göndermesi için tasarlanmış.

2017 yazında, iPhone X’in piyasaya çıkmasının öncesinde Emoji Law Group LLC gibi firmaların Bonansea’ye Animoji markasını almak için girişimlerde bulundukları iddia ediliyor ve bu şirketlerin Apple adına çalıştığına inanılıyor.

Bonansea, marka ismini satmayı reddettiklerini ve bundan dolayı tehdit edildiklerini dile getiriyor. 12 Eylül’deki Apple Özel Etkinliği’nin hemen öncesinde, 11 Eylül’de, Apple’ın Animoji markasının iptal edilmesi için ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne bir dilekçe yazdığı ortaya çıktı.

App Store’daki Animoji uygulaması “emonster Inc” Bonansea adlı bir Washington şirketi altında mevcut olmayan şirketin markası. Apple, markanın iptali için hazırladığı dilekçede, Animoji kaydının ilk kez açıldığında “emonster Inc” şirketinin olmadığı ve Bonansea markasının Japon şirketi “emonster Inc” adına kaydedilmediğini iddia ediyor. Ticari marka için bir iptal işlemi hala beklemede görünüyor.

Davada, Bonansea’nın 2017 yılı sonunda güncellenmiş bir Animoji uygulamasını piyasaya çıkarmayı planladığını ancak yeni bir uygulama göndermek için acele etmek zorunda kaldıklarını ve böylece Apple’ın halkın zihnindeki Animoji işaretini Apple ile ilişkilendiremediğini iddia ediliyor. Bu durumun, bitmemiş bir ürünün pazarlanması zorunda kalınması nedeniyle onarılamaz kayıplara neden olduğunu iddia ediyor. Bonansea, Apple’ın Animoji adını tazminat ve avukatlık ücretleriyle birlikte kullanmasını önlemek için geçici ve kalıcı tedbirler alınmasını istiyor.

26 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteni26 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber