Apple Mac satışlarındaki düşüşü Intel'e bağladı

Teknoloji devi Apple, Mac satışlarındaki düşüşün sorumlusunun Intel olduğunu dile getirdi.

Apple Mac satışlarındaki düşüşü Intel'e bağladı

Dünyanın önde gelen teknoloji markalarından Apple, son zamanlarda büyük bir düşüş yaşıyor. Buna sebep olarak yüksek fiyatlar mı gösterilir yoksa donanımsal bir eksiklik mi var tam olarak bir neden söyleyemeyiz fakat Apple bu düşüşe kendince bir sebep buldu.

Macbook ve iPhone satışlarını beklediğinden daha az bulan şirket bunun için Intel'i suçluyor. Apple’ın baş finansal müdürü Luca Maestri “Şimdi bahsedeceğim konu Mac’ler. Mac’lerden elde ettiğimiz gelir geçen yıl 5,8 milyarken bu yıl 5,5 milyara düştü ve bu düşüş, bazı popüler modellerdeki işlemci yetersizlikleri nedeniyle gerçekleşti” dedi.

Öte yandan Apple CEO'su Tim Cook da Intel işlemcilerden yana dert yandı. Bazı kısıtlamalarla karşılaştıklarını belirten Cook, “Genel olarak Mac cihazlarımızda bazı işlemci kısıtlamalarıyla karşılaştık ve geçen yıla göre %5’lik bir gelir düşüşü yaşadık. Ancak Mac’ten sağladığımız gelirin bu kısıtlamaları giderdiğimiz takdirde artacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

İddialara göre Apple, yaşanan bu sıkıntılar sonrası 2019. üçüncü çeyreğinden itibaren Mac'lerde AMD işlemci kullanma kararı aldı.

19 Kasım 2019 Magazin Bülteni19 Kasım 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber