Bilgisayar oyunları olimpik spor olmayacak

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), "e-spor" adı  verilen bilgisayar oyunu müsabakalarının olimpik spor sayılmasını  desteklemediğini açıkladı. Uluslararası Olimpiyat Komitesi, "Elektronik sporların/elektronik oyunların bir madalya  müsabakası olarak Olimpiyat Oyunları kapsamına alınmasıyla ilgili tartışmanın yersiz olduğu kanaatine varılmıştır" dedi.

Bilgisayar oyunları olimpik spor olmayacak

Ulusal Olimpiyat Komiteleri başkanlarının İsviçre'nin Lozan kentinde gerçekleştirdiği toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, komite üyelerinin, e-spor oyunlarının Olimpiyat programına alınmasını uygun görmediği belirtildi.

Açıklamada, "Elektronik sporların/elektronik oyunların bir madalya müsabakası olarak Olimpiyat Oyunları kapsamına alınmasıyla ilgili tartışmanın yersiz olduğu kanaatine varılmıştır." ifadesi kullanıldı.

IOC'nin şiddet içeren oyunları desteklemediğine vurgu yapılan açıklamada, "ticari güdülerle faaliyet gösteren oyun sektörünün sporun amatör değerlerine uymadığı" kaydedildi.

IOC, temmuzda e-spor organizatörleri ve oyuncularını dinlediği bir konferans düzenlemiş, görüşmelerde e-sporların Olimpiyat kapsamına alınması gündem gelmişti.

12 Kasım 2019 Magazin Bülteni12 Kasım 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber