Binlerce çipli oyun bloke edildi!

Microsoft, korsan oyun oynamaya yarayan binlerce "çip" takılmış Xbox 360 oyun konsolunun online oyun hizmetine girmesini engelleyerek, yüz binlerce kullanıcının "Xbox Live" oyun servisinden mahrum bıraktı.

Video oyunu sektörü basını, yasaktan etkilenen kullanıcı sayısının 600 bin ila 1 milyon olduğunu belirtirken, bilişim devi Microsoft, kara listeye konulan oyun konsolu sayısını açıklamadı.

ABD’de son günlerde online satış siteleri eBay ve Craigslist’de büyük ilgi gören ve yüksek fiyatlara müzayedelerde satılan "çipli" Xbox oyun konsolları, yasak kararının ardından gözden düşerek, 100 doların altında satılmaya başladı.

Microsoft, yasak kararının ardından yayımladığı açıklamada, tüm dünyada 20 milyondan fazla kullanıcısı bulunan Xbox Live için korsanla mücadelenin bir öncelik olduğu belirtilerek, "Tüm müşterilerin korsan ürün kullanmanın yasadışı olduğunu ve XBox 360 oyun konsollarına çip taktırmalarının Xbox Live sözleşmesini ihlal ettiğini bilmeleri gerekir" denildi.

Microsoft’un sürpriz operasyonunun, yılın en çok beklenen ve sadece ABD ile İngiltere’de 24 saatte 4,7 milyon satarak rekor kıran oyunu "Call of Duty: Modern Warfare 2"nin çıktığı sırada yapılması dikkati çekti.

Kara listeden çıkarak xBox Live hizmetine dönmenin tek yolunun, yeni oyun konsolu satın almak olduğu belirtiliyor.

19 Kasım 2019 Magazin Bülteni19 Kasım 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber