Bir cep devinin çöküşü!

Hayır, Nokia'dan bahsetmiyoruz... Hatta biraz sonra okuyacaklarınız, Nokia'yı bile mumla aratacak!

Bir cep devinin çöküşü!

Akıllı cep devlerinden RIM, rakipleriyle başa çıkmakta oldukça güç zamanlar yaşıyor. Geçtiğimiz günlerde açıklanan RIM'in ilk çeyrek gelirleri, şirketin durumunun pek de iç acıcı olmadığını gözler önüne serdi. This Is My Next'e göre şirketin gelirleri, önceki seneye yüzde 10 düştü ve gelirler toplamda hisse başına 7.50 dolardan 5.25-6 dolara geriledi.

Daha kötüsü ise Bloomberg'in raporuna göre RIM'in en büyük altıncı yatırımcısı, RIM'deki paylarının yarısından fazlasını sattı. Bu yazının yazıldığı sırada ise Google'a göre RIM'in hisseleri yüzde 22 düşmüş bulunuyor. Bu sorunları çözmek için ise bu sene çıkacak Blackberry 7 cihazları gecikmelere uğratıldı. Bu yaz çıkması beklenen Blackberry 7 cihazları Eylül'e kadar ertelenirken, QNX temelli akıllı ceplerle ilgili herhangi bir bilgi mevcut değil.

Görünüşe bakılırsa RIM'in uzun süredir elinde tuttuğu alan, artık iOS, Android tarafından ele geçiriliyor. Bunun yanında kullanıcılar Blackberry cihazları artık bir antika gibi görmeye başladılar.

Blackberry nasıl bu hale geldi?

Borsada dibe vuran RIM'in bu duruma gelmesinde en etkili nedenler olarak şunlar sıralanabilir:

1. Uzun süre yeni bir ürün çıkmayacak olması: RIM'in şu anki cepleri vasatın altında. Üstelik RIM, Ağustos sonlarına kadar yeni bir ürün çıkmayacağını söylüyor

2. Yeni ürünler hakkındaki sızıntılar oldukça sıkıcı: BlackBerry Bold 9900 gibi internete sızan cihazlarda BlackBerry OS 7 yüklü olacağı ve bir dokunmatik ekran olacağı söyleniyor(!). Ancak bu, RIM'in son 5 senedir söylediği şey.

3. Playbook'lar: Playbook, bazı özellikleriyle etkileyici olsa da e-posta gibi temel özelliklerin olmaması ve tenha uygulama mağazası onu satın alınmaz bir hale getiriyor.

4. Blackberry App World: Mağaza, uygulama sayısı ve kaliteli uygulamalarda adeta sürünüyor.

5. Geliştiriciler sevmiyor: Geliştiricilerin platformunuz için internette isyan ediyor olması hiç de hoş bir durum değil.

6. Liderlik sorunu: RIM'in iki CEO'su bulunuyor, ve ikili bunun iyi bir şey olduğunu söylüyor. Ancak bunu telefonlarıyla kanıtlayamıyorlar.

7. BlackBerry sahipleri bile BlackBerry'yi istemiyorlar: Geçen sene yapılan bir ankete göre BlackBerry kullanıcıları iOS veya Android'e geçmek istiyor.

8. Kurumsal ilgi azalıyor: BlackBerry'ler kurumsal alanda iPhone ve Droid'ler ile yer değiştiriyor.

Daha fazlası için www.chip.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

16 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber