Bu ürünler göz kamaştırdı

Bu yıl Ultra HD televizyonlarımızı izlerken, cep telefonumuza bağlı akıllı bileklik kalp ritmimizi ölçecek, egzersiz yaparken akıllı çorabımızdan destek alacağız...

Hafta başından bu yana, CES 2014 Tüketici Elektroniği Fuarı’nda tanıtılan ürünler kendilerine her türlü mecrada yer buluyor. “Teknoloji” kelimesinin, dijital yaşam meraklıları kadar, normal kullanıcıların da hayatında yer etmesiyle bu tür fuarlara ilgi katlanarak arttı. Artık “teknoloji” kelimesi hayatı kolaylaştıran cihazları ifade ediyor.
CES 2014 de, yeni yılın ilk günlerinde düzenleniyor olmasıyla, bu sene içerisinde karşılaşacağımız teknolojik yeniliklerin, evlerimize alacağımız yeni ürünlerin yol haritasını çizme özelliği taşıyor.
Eminim kafanızı çevirdiğiniz her yerde CES 2014’te tanıtılan ve “akıllı” diş fırçasından “Ultra HD” televizyona, onlarca farklı ürün hakkında bilgi sahibi oldunuz. Bu ürünlere bakarak, 2014 yılında teknolojinin bize neler getireceğini de kestirebiliriz.

Devir ‘4K’ devri!
CES 2014’ün baş köşesinde televizyonlar yer aldı. Ultra HD 4K görüntü kalitesi sunan, bükülebilir ekranlı televizyonlar göz kamaştırdı. Bu cihazlarda yaşanan patlama, fiyatlarını da düşürüyor. Vizio firmasının 999 dolara satışa sunduğu 50inç Ultra HD 4K televizyon, buna iyi bir örnek. Öte yandan Samsung ve Sharp’ın tanıttıkları 8K çözünürlüğündeki yeni televizyonlar, endüstrinin çözünürlüğü iyileştirme konusunda çalışmaya devam edeceğini gösteriyor.

Akıllı çorap da var!
CES 2014’ün ikinci yıldızı giyilebilir teknoloji ürünleri oldu. Google Glass’ın rakipleri hızla artıyor. Epson Moverio BT-100 ve Vuzix M100 gibi... Akıllı saatler de çok farklı boy ve özelliklerle CES 2014’te yer aldı. Cogito firmasının ürettiği Pop modeli, normal saatlere benziyor ve boyutları da yine bu sınırlar içerisinde. Ancak, güçlü işlemci ve daha çok özellik taşıyabilmesi için “büyük” tasarlanan 2.4inç ekranlı Neptune Pine, kolda taşımak için biraz “iri” gibi...
GoPro’nun başlattığı “giyilebilir kamera” akımı da sürüyor. Yukarıda bahsettiğim Neptune Pine’ın ekranı çıkarılıp, kola ya da başa takılıp kamera olarak kullanılabiliyor. Sony de HD çekim yapabilen giyilebilir kamerasını tanıttı.
Fuarda ayrıca, Android ve iOS cihazlarla iletişim kurabilen kolye ve bilekliklerden, akıllı çoraba kadar giyilebilir teknolojinin her örneği yer aldı.
Yani 2014 yılında 4K Ultra HD televizyonları izlerken, cep telefonumuza bağlı akıllı bilekliğimizden kalp atış hızımızı takip edebilecek, yürürken ve egzersiz yaparken ayaklarımızı yanlış kullanıyorsak, çoraplarımız bizi uyaracak.

Video oynatıcınız yeşermesin!

YouTube üzerinden izlediğiniz videolarda sürekli yeşil ekran hatası yaşıyorsanız çözüm burada!

Online video izlerken oynatıcı yeşile dönüyor ve sadece ses geliyorsa, siz de bu sorundan muzdaripsiniz. Adobe Flash Player güncellemeleri de, ekran kartına yeni sürücü yüklemek de fayda etmeyebilir.
En bilinen çözüm, Flash Player’da “donanım hızlandırmasını kapatmak”. Video izlerken, oynatıcının üzerinde sağ klikleyip, “Ayarlar” sekmesine girin. “Donanım hızlandırma özelliğini etkinleştir” seçeneğinin onayını kaldırın. Ardından sayfayı yenilediğinizde bu sorundan kurtulmuş olacaksınız.
Eğer bu şekilde çözülmediyse, Windows güncellemeleri ile çakışan anti virüs yazılımı, sorunun sebebi olabilir. İki Windows güncellemesini kaldırmak ve anti virüs yazılımını baştan yüklemek bu sorunu çözüyor. Bu yöntemi uygularken bilgisayarınız virüslere ve dışarıdan gelecek saldırılara açık hale gelebilir, işletim sisteminiz zarar görebilir. Bu riskleri göz önüne alarak, yedekleme yapmalısınız.
Sorun yaratan güncellemelere erişmek için, sırasıyla Başlat-Denetim Masası-Program Kaldır sekmelerine girin. Programlar ve Özellikler penceresinde, “Yüklü güncelleştirmeleri görüntüle” sekmesine tıklayın. Size sorun yaratanlar “KB2735855” ve “KB2750841” kodlu güncellemeler. Bunların üzerine sağ klikleyip, “Kaldır” dediğinizde, bu güncellemeler silinecek. Bilgisayarınızı yeniden başlatın. Artık videoları sorunsuzca izleyebilirsiniz.

TEKNOLOJİ PAZARI

Seni anlayabilir

Razer’ın günlük aktivitelerinize yeni bir anlam verecek yarı akıllı saati: Nabu. Tam bir akıllı saat diyemeyeceğimiz Nabu’nun üzerinde iki adet OLED ekran var. Bunlardan biri uyarı simgelerini görüntüleyebilen 32x32p çözünürlükte, diğeriyse yazılı bildirimleri gösterebilen128x32p ekran. Akıllı telefonlarla eşleşebilen saatin izledikleri arasında yakılan kalori, atılan adımlar, tırmanılan kat, uyku süresi vs. var. 100 dolar.

Çarpıcı deneyim

Büyük ekranda Android deneyimi yaşatan Acer’ın WQHD çözünürlükteki 27inç’lik TA272 HUL hibrit bilgisayarı; ev, eğlence, internet ve paylaşım için de ideal. Çoklu görev veya günlük bilgisayar için Nvidia Tegra dört çekirdekli işlemci, 16GB hafıza ve 802.11 abgn kablosuz bağlantı desteği var. Üstündeyse USB 3.0, DisplayPort, HDMI girişleri ve 2MP kamera taşıyor. 1.099 dolar.

Renkli küp

Polaroid’in mikro ölçekli renkli mini küp kamerası C3’ü kaybetmemeye dikkat edin. Aksiyon kamerası klasmanındaki C3, 35mm boyutunda. Su geçirmeyen makine120 derece geniş açılı lensle donatıldı ve 720/580p çözünürlükte HD video kaydedebiliyor. 100 dolar.

Bu scanner buluta tarıyor!

Ayrılabilir parçası sayesinde istendiğinde çıkarılıp taşınabilen ve USB girişinden bağlanarak her yerde tarama özgürlüğü sağlayan IRIScan Pro 3 Cloud, aynı zamanda taranan dokümanları bulutta paylaşmaya da olanak veriyor. 249 USD+KDV

LUMIA’LARA İYİ HABER

Nokia’nın Windows Phone 8 işletim sistemli Lumia cihazları için Black adlı yazılım güncellemesinin dağıtımına başlandı.
Kullanıcının Başlangıç Ekranı’nı düzenleyebileceği, klasör yaratan App Folder, mesajları, takvimi, e-postaları hızlıca izleyebileceğiniz Nokia Glance Screen’in 2.0 versiyonu, Bluetooth LE desteği, Nokia’nın muazzam fotoğraf uygulamaları Refocus, Nokia Camera ve Storyteller gelen yeniliklerden sadece birkaçı. Ayrıca Lumia 1020 sahipleri için, çekilen fotoğrafları en dokunulmamış haliyle saklayan raw DNG dosya formatı da eklendi.

Yeni uygulamalar

Tagged (iOS/Android) Ücretsiz
Tagged’la size yakın veya dünya çapındaki insanlarla tanışabilir, gizli hayranlarınızı bulabilir, eğlenceli sohbetler gerçekleştirebilirsiniz.

Eşyanın değerine sanal ekspertiz

Türkiye’nin tek online hizmet veren ekspertiz sitesi BuKacParaEder.com; ücretsiz iPhone ve iPad uygulamalarını yayınladı.
BuKacParaEder.com, ülke ve dünya çapında 100’ün üstündeki eksper aracılığı ile her döneme, ülkeye ve sanatçıya ait, toplam 30 kategoride eski eşya, antika ve sanat eserlerinin sanal ortamdan ekspertizini yapıyor ve hazırlanan değerleme raporu size üç iş günü içinde iletiliyor.
Merak ettiğiniz objenin fotoğrafını çekip, çok hızlı ve basit şekilde, ekspertiz talebinizi oluşturabiliyorsunuz. Oluşturulan raporu telefonunuzdan görüntüleyebiliyor, geçmiş raporlarınıza da ulaşabiliyorsunuz. Site, eskiyi keşfederken, satın alırken, satarken ve paylaşırken gerçek değerini öğrenmeyi çok kolaylaştırıyor...

Türkiye: Mektup çöpe atıldı, yanıtı Barış Pınarı HarekâtıCNN Türk'e konuşan Cumhurbaşkanlığı kaynakları, ABD lideri Trump'ın diplomatik nezaketten yoksun mektubunun reddedildiğini söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber